moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Generał Michałowski pożegnał się z Dowództwem Operacyjnym

Żołnierze i pracownicy wojska Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych pożegnali 8 stycznia swojego wieloletniego mentora i przełożonego generała dywizji Jerzego Michałowskiego. Generał objął stanowisko zastępcy dowódcy generalnego rodzajów sił zbrojnych.

Gen. broni Marek Tomaszycki, dowódca operacyjny rodzajów sił zbrojnych (po prawej), żegna gen. dyw. Jerzego Michałowskiego.

Uroczystość pożegnania rozpoczęła się podniesieniem flagi państwowej na maszt, po czym głos zabrał generał Marek Tomaszycki. – Pan generał Michałowski tak naprawdę jest twórcą Dowództwa Operacyjnego Sił Zbrojnych, prawie dziesięć lat temu rozpoczął trudne zadanie tworzenia nowej jak na tamte czasy struktury. Jest osobą szczególnie zasłużoną dla dowództwa, w którym przepracował ponad 4 lata, ale ma też bardzo duże zasługi przy tworzeniu nowej struktury dowództwa, które w wyniku reformy systemu kierowania i dowodzenia przeszło transformację w Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych.

Następnie generał Tomaszycki przypomniał najważniejsze fakty z prawie 40-letniej kariery generała Michałowskiego, w imieniu swoim i wszystkich pracowników serdecznie podziękował mu za służbę w Dowództwie oraz za wszystkie lata wspólnej służby na różnych stanowiskach. Na koniec generał Tomaszycki życzył generałowi Michałowskiemu: – Abyś na kolejnych stanowiskach służbowych miał co najmniej tak dobrych podwładnych jak w Dowództwie Operacyjnym, którzy zawsze będą w stanie wykonać Twoje jasno i precyzyjnie postawione zadania – zakończył generał Tomaszycki.

Generał Michałowski podziękował wszystkim za wspólną służbę, podkreślił, że praca w Dowództwie była dla niego wyjątkowym doświadczeniem i nauczyła go bardzo wiele w zakresie wspólnego funkcjonowania poszczególnych rodzajów sił zbrojnych. – Była to dla mnie możliwość poznania i przećwiczenia procedur wykorzystywanych w Siłach Powietrznych, Marynarce Wojennej, Wojskach Specjalnych – powiedział generał i dodał, że: – Zarówno żołnierze, jak i pracownicy wojska Dowództwa to zgrany zespół, który zawsze jest gotów podołać najtrudniejszym zadaniom.

Zgodnie z decyzją Ministra Obrony Narodowej nr 2346 z dnia 30 września 2013 roku generał dywizji Jerzy Michałowski, dotychczasowy szef Sztabu – zastępca dowódcy operacyjnego sił zbrojnych z dniem 1 stycznia 2014 roku został wyznaczony na stanowisko służbowe zastępcy dowódcy generalnego rodzajów sił zbrojnych.

Uroczysty apel zakończyło odegranie Pieśni Reprezentacyjnej Wojska Polskiego.

*****

Generał dywizji Jerzy Michałowski urodził się w Łomży. Jest absolwentem Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Zmechanizowanych, którą ukończył w 1978 roku. W latach 1978–1985 dowodził plutonem i kompanią w Ośrodku Szkolenia Wojsk Lądowych w Elblągu. Po ukończeniu studiów w Akademii Wojskowej przez 6 lat był związany z 16 Dywizją, służąc na stanowiskach starszego oficera operacyjnego, szefa sztabu – zastępcy dowódcy 27 Pułku Zmechanizowanego i 9 Brygady Kawalerii Pancernej. Od roku 1994 służył w 1 Dywizji Zmechanizowanej, najpierw w sztabie dywizji na stanowisku szefa wydziału operacyjnego – zastępcy szefa sztabu, następnie dowódcy 1 Brygady Pancernej i szefa Sztabu – zastępcy dowódcy 1 Dywizji. W roku 2002 zajmował stanowisko szefa oddziału szkolenia w Generalnym Zarządzie Operacyjnym P3. Po ukończeniu kursu w Akademii Obrony Narodowej został wyznaczony na zastępcę dowódcy grupy organizacyjnej Dowództwa Operacyjnego Sił Zbrojnych, a następnie na zastępcę szefa centrum planowania dowództwa. W latach 2004–2006 dowodził 2 Brygadą Zmechanizowaną w Złocieńcu i Brygadową Grupą Bojową w Iraku, a następnie na przełomie 2006 i 2007 roku 12 Dywizją Zmechanizowaną w Szczecinie. Do Warszawy powrócił w 2007 roku, kiedy to został wyznaczony na stanowisko szefa Sztabu – zastępcy dowódcy Wojsk Lądowych. W latach 2009–2013 pełnił służbę na stanowisku szefa Sztabu – zastępcy dowódcy operacyjnego sił zbrojnych.
Generał Michałowski ukończył studia podyplomowe w zakresie obronności państwa oraz w zakresie operacyjno-strategicznym, a także kurs oficerów flagowych NATO w Rzymie.

Służba generała Michałowskiego wielokrotnie spotykała się z uznaniem zwierzchnika Sił Zbrojnych – Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej, który odznaczył Pana generała:
- Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (2012);
- Wojskowym Krzyżem Zasługi (2010);
- Srebrnym (1997) i Złotym (2002) Krzyżem Zasługi;
- złotym medalem „Za Długoletnią Służbę” (2013).

Minister Obrony Narodowej nadał Panu Generałowi:
- złoty medal „Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny” (2004);
- złoty medal „Za Zasługi dla Obronności Kraju” (2009).

Tekst: mjr Marek Pietrzak

red. PZ

autor zdjęć: st.chor. Waldemar Młynarczyk

dodaj komentarz

komentarze


Polska członkiem Eurokorpusu
 
Zielony, żółty czy czerwony?
Oczy na wschodnią flankę
USA ostrzej o sytuacji wokół Ukrainy
Przygotowania do produkcji wież ZSSW-30
Konkurs pamięci o Katyniu
Walka, która poruszyła Europę
Spędź ferie z WOT
Szer. Karolina Bosiek mistrzynią Europy
Bez AK, ale nadal w walce
Nowe garaże dla Leopardów
Sojusznicy solidarni wobec Ukrainy
W BBN o sytuacji na granicy
NATO i USA: Jesteśmy gotowi na każde rozwiązanie
Nowe możliwości bydgoskich WZL
Świadczenie motywacyjne dla żołnierzy
Gotowi na arktyczne zimno
Legionowski szpital niemal gotowy
Polska szóstym członkiem Eurokorpusu
Survival w Kosowie
Biden o kryzysie we wschodniej Europie
W Brukseli o przyszłości NATO
Keeping Guard on Integrity
Otwarte bramy Auschwitz
Zwiad w górach? Ruszamy zimą
Prezydent Duda rozmawiał z sekretarzem generalnym NATO
Misja nie tylko wojskowa
(Nie)ludzka broń Łukaszenki
Polacy zakończyli dowodzenie Tarczą Przeciwminową
Socjalne wsparcie dla żołnierzy służących na granicy
Minister Błaszczak zakażony COVID-19
Wandea – heroizm i ludobójstwo
Więcej pieniędzy i nowe dodatki dla żołnierzy
Pierwszy krok do zawodowców
Jedyne takie laboratorium w Polsce
PKW Rumunia po raz dziesiąty
Nie żyje żołnierz z 9 Brygady
Czternaścioro żołnierzy w składzie na igrzyska w Pekinie
Na granicy (na razie) spokojniej
Saperzy rozminowują Kłaj
Na wolność przez dwa mury
Rodzeństwo na medal
Strzały na granicy
Komandosi w rumuńskiej Transylwanii
Rekordowy ćwierćmaraton w Słupsku
Laboratoria specjalnego przeznaczenia
Szpital w Legionowie czeka na pierwszych pacjentów
Wyzwoliciele bez wyzwolenia
Sojuszniczy ogień w Orzyszu
Nauka kruszenia lodu
Nowa Rada przy prezydencie
Spotkanie Rady NATO–Rosja
Jakie zmiany dla podchorążych?
Jak Perun z Piratem
Zima, skały i kawalerzyści
Wiedza, która ratuje życie
Walczą o tytuł Mistrza EkstraKlasy Wojskowej
Dziesięcioro żołnierzy w dziesiątce najlepszych sportowców Polski

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO