moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Pożegnanie dowódcy 25 Brygady Kawalerii Powietrznej

Tomaszowscy kawalerzyści pożegnali dziś swojego dowódcę generała brygady Marka Sokołowskiego. Oficer obejmie stanowisko zastępcy dowódcy 16 Dywizji Zmechanizowanej w Elblągu.

Gen. bryg. Marek Sokołowski (z lewej) i gen. dyw. Ireneusz Bartniak.

– W życiu każdego żołnierza przychodzą chwile, z którymi trzeba się liczyć, rozpoczynając swoją służbę wojskową. Takimi właśnie chwilami są kolejne etapy rozwoju, awanse, przejścia na wyższe stanowiska służbowe czy zmiany garnizonów. To normalne koleje żołnierskiej drogi – powiedział gen. bryg. Marek Sokołowski podczas uroczystego pożegnania ze sztandarem 25 Brygady Kawalerii Powietrznej im. księcia Józefa Poniatowskiego.

Obejmującego wyższe stanowisko służbowe dowódcę brygady pożegnali tomaszowscy kawalerzyści. Generał brygady Marek Sokołowski zgodnie z decyzją przełożonych został wyznaczony na zastępcę dowódcy 16 Dywizji Zmechanizowanej w Elblągu. Uroczystość pożegnania gen. Sokołowskiego miała miejsce na placu apelowym w Tomaszowie Mazowieckim, a czasowo obowiązki dowódcy 25 BKPow przejął zastępca dowódcy brygady pułkownik Adam Grela.

Po podpisaniu protokołu gen. Sokołowski złożył meldunek zdania obowiązków służbowych dowódcy 25 Brygady Kawalerii Powietrznej, a płk Adam Grela ich czasowego przyjęcia szefowi sztabu Dowództwa Generalnego RSZ gen. dyw. Ireneuszowi Bartniakowi, reprezentującemu dowódcę generalnego rodzajów sił zbrojnych.

W uroczystości, oprócz żołnierzy 25 BKPow i pracowników wojska, wzięli udział między innymi: szef Zarządu Wojsk Aeromobilnych, Zmotoryzowanych i Piechoty Górskiej gen. bryg. Dariusz Wroński, byli dowódcy 25 BKPow, przedstawiciele instytucji wojskowych garnizonu, byli żołnierze zawodowi, jak również przedstawiciele władz samorządowych, policji, straży miejskiej, duchowieństwa i oświaty.

Generał brygady Marek Sokołowski urodził się 4 kwietnia 1966 r. w Bartoszycach. W 1987 roku został powołany do zasadniczej służby wojskowej. W latach 1988–92 kontynuował naukę w Wyższej Szkole Oficerskiej Wojsk Zmechanizowanych. Jest absolwentem Akademii Obrony Narodowej (1999 r.). Ukończył podyplomowe studia strategiczno-operacyjne (2007 r.) i podyplomowe studia polityki obronnej (2009 r.) w AON oraz podyplomowe studia zarządzania bezpieczeństwem publicznym w Instytucie Organizacji i Zarządzania w Warszawie (2008 r.). Był uczestnikiem wielu szkoleń i kursów zarówno w kraju, jak i zagranicą. Między innymi odbył przeszkolenie w Centrum Walki z Terroryzmem w Turcji. Ukończył „Kurs intensywnego nauczania języka angielskiego” w Fort Borden (Kanada), „Kurs obrony przed bronią masowego rażenia” w AON oraz wiele innych związanych z działalnością służbową. Gen. Sokołowski uczestniczył w misjach zagranicznych, dwukrotnie w PKW ONZ w Syrii oraz w I i V zmianie PKW w Republice Iraku. Za wzorową służbę został odznaczony wieloma odznaczeniami państwowymi i resortowymi, w tym nadanym przez prezydenta RP Krzyżem za Dzielność. Interesuje się historią, problematyką bezpieczeństwa publicznego i sportem, a w szczególności sportami obronnymi oraz nurkowaniem. W 1992 r. ukończył kurs instruktorski w Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie, uzyskując tytuł instruktora judo. Posiada ukończony kurs płetwonurków oraz tytuł skoczka spadochronowego. W 2008 r. uzyskał stopień instruktora rekreacji ruchowej o specjalności samoobrona w Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu. W tym samym roku w Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych ukończył kurs w zakresie wlki w bliskim kontakcie oraz szkolenie z walki w bezpośrednim kontakcie z użyciem broni w tłumie i obszarach gęsto zaludnionych z wykorzystaniem strzelań specjalnych. Czynnie uprawia krav magę.
Od grudnia 2011 do czerwca 2012 pełnił obowiązki zastępcy dowódcy do spraw koalicyjnych Regionalnego Dowództwa Wschód (RC-E – Regional Command – East) z siedzibą w Bagram w Islamskiej Republice Afganistanu.
W roku 2013 pełnił obowiązki dowódcy XIII zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Islamskiej Republice Afganistanu, gdzie żołnierze 25 BKPow stanowili trzon jej sił. Po zakończeniu XIII zmiany PKW Afganistan gen. Sokołowski został odznaczony Krzyżem Wojskowym, przyznawanym za czyny męstwa i odwagi dokonane w czasie działań przeciwko aktom terroryzmu w kraju lub podczas użycia Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej poza granicami państwa w czasie pokoju oraz najwyższym amerykańskim odznaczeniem wojskowym nadawanym obcokrajowcom Legion of Merit, nadawanym za zasługi podczas pokoju lub wojny

Tekst: por. Tomasz Pierzak

red. PZ

autor zdjęć: por. Tomasz Pierzak

dodaj komentarz

komentarze

~strzala
1547384340
To moj byly dowodca szwadronu Wiosna 96
FD-16-71-A0

Emerytura wypłacana w … karmie
 
Ciemne strony Facebooka
77 lat temu powstańcy zakończyli bój o Warszawę
Szef MON odwiedził USA
Gala Buzdyganów w stulecie „Polski Zbrojnej”
Legia Akademicka po raz piąty
Żołnierze bez testów z WF-u
„Akcja rekrutacja” – ostatnia szansa dla sportowców
Sto lat „Polski Zbrojnej” za nami
KFOR: wyższy stopień gotowości
Posłuchaj historii bohaterów. To ich testament
Kraby dla podhalańczyków
Inwestycje Stoczni Wojennej
Koncern Boeing dostarczył kolejny samolot dla VIP-ów
Włoski minister obrony z wizytą w Polsce
Eto, pies na misje
Course on Diplomacy
O bezpieczeństwie państw NATO
Zakaz noszenia mundurów podczas protestów
Test mobilności 12 Dywizji
Dron z LAW-u
Polacy na czele zespołu przeciwminowego NATO
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Polityka nie znosi próżni
Marynarskie fatum, czyli ostatnia droga Naczelnego Wodza
Wzmocnione siły na granicy
Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu
Czy będą podwyżki?
Ogień na alpejskich szczytach
Advantages of Efficient Organization
Polskie Jastrzębie nad Atlantykiem
W jedynym słusznym kierunku
Dron dla hydrografów
Na Litwie o bezpieczeństwie w regionie
Duch Invictus jest, czas na formę
Star Army
Armia Fight Night – bitwa o niepodległość
Prawda o Katyniu zawarta w teczce nr 1
Marynarz pierwszy na mecie ćwierćmaratonu
Rezerwista ochotnik też musi się starać
Drzwi do JWK otwiera selekcja
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Wybierz się na wojskowe studia
B-1B znów na polskim niebie. W eskorcie Jastrzębi
Polacy w Wilnie czyli „bunt” Żeligowskiego
Afganistan. Czas wracać do domu
Wilk na poligonie
Żądajcie „Polski Zbrojnej”
Od 25 lat biegacze walczą o nóż komandosa
Sto lat „Polski Zbrojnej” - serwis specjalny
Raki dla podhalańczyków
AZOR – podwodny specjalista
Żołnierz uratował dziecko z pożaru
Polskie skrzydła nad Morzem Śródziemnym
„Ramstein Alloy” nad Litwą
Saper robi przejście
Sukcesy żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Kobiety a pokój
Time for Miecznik
Pułkownik Niepokólczycki – bohater AK, wróg UB

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO