moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
„Dynamic Monarch”: masowa ewakuacja

Na Zatoce Gdańskiej zderzyły się dwa duże okręty podwodne. Ucierpieć mogło nawet 200 marynarzy. Trzeba ich ewakuować, a potem udzielić pomocy. Koordynatorem akcji został polski oficer kmdr por. Leszek Dziadek. Dziś rano w Gdyni rozpoczęła się ostatnia faza międzynarodowych ćwiczeń „Dynamic Monarch 2014”.


Załogi okrętów uczestniczące w „Dynamic Monarch 2014” musiały już odnaleźć okręt ORP „Sęp”, który zaginął na Zatoce Gdańskiej. Potem przez tydzień marynarze i nurkowie trenowali procedury związane z ewakuacją poszkodowanych załóg. W tej części ćwiczenia wykorzystywany był między innymi natowski system ratowniczy NSRS, którego głównym elementem jest niewielki pojazd podwodny. Podłącza się on do spoczywającego na dnie okrętu podwodnego za pomocą specjalnej śluzy. Dzięki temu marynarze mogą zostać ewakuowani na powierzchnię „suchą stopą”.

– Ostatnia część ćwiczenia, tak zwana masowa ewakuacja łączy obydwa te elementy – tłumaczy kpt. mar. Piotr Wojtas z biura prasowego „Dynamic Monarch 2014”. Scenariusz zakłada, że na Zatoce Gdańskiej zderzyły się dwa duże okręty podwodne. Na ich pokładach znajdowało się łącznie około 200 marynarzy. Jednostki trzeba odnaleźć, a poszkodowanych wydostać na powierzchnię i udzielić im pomocy. – Koncentrujemy się na końcowej części całego przedsięwzięcia, czyli niesieniu pomocy – zaznacza kpt. mar. Wojtas. I dlatego ta część ćwiczenia z powodzeniem może się odbyć w gdyńskim Porcie Wojennym.


Dla Polski ostatnia odsłona ćwiczeń jest szczególnie ważna choćby ze względów prestiżowych. Koordynatorem przedsięwzięcia został bowiem polski oficer kmdr por. Leszek Dziadek z Inspektoratu Marynarki Wojennej Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych. – Moje zadanie polega na kierowaniu poczynaniami jednostek, które pojawiają się w rejonie, gdzie doszło do katastrofy – wyjaśnia kmdr por. Dziadek. – Kluczową kwestią jest tutaj przepływ informacji – dodaje.

W rolę poszkodowanych marynarzy wcielili się nurkowie z Izraela i Kanady. Muszą oni trafić na pokład okrętów ratowniczych, a stamtąd do szpitala. – Dokładna liczba rannych nawet dla mnie do ostatniej chwili pozostaje tajemnicą. Chodzi o to, by warunki, w których działamy zbliżyć do realnych – podkreśla kmdr por. Dziadek. Ale pomóc trzeba nie tylko tym, którzy w zderzeniu okrętów odnieśli rany. – Część marynarzy na pewno będzie musiała trafić do komór dekompresyjnych – zapowiada kmdr por. Dziadek. Znajdują się one zarówno na okrętach, jak i na terenie portu.


„Dynamic Monarch” to jedne z największych na świecie ćwiczeń w ratowaniu załóg okrętów podwodnych. Co trzy lata są organizowane pod auspicjami NATO, jednak biorą w nich udział również państwa spoza Sojuszu. Impulsem do rozpoczęcia tego rodzaju współpracy stała się katastrofa rosyjskiego okrętu podwodnego „Kursk”. Doszło do niej w 2000 roku na Morzu Barentsa, a zginęło wówczas 118 marynarzy.

W tym roku gospodarzem ćwiczeń jest Polska. Na liście uczestników znalazło się 14 różnego rodzaju okrętów, samoloty, śmigłowce, grupy nurków i grupy medyczne z kilkunastu państw świata. „Dynamic Monarch 2014” przyciągnęło też obserwatorów z takich państw, jak Korea Południowa, RPA czy Brazylia. Ćwiczenia potrwają do końca tygodnia.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: Marian Kluczyński

dodaj komentarz

komentarze


Coraz więcej uczelni w Legii Akademickiej
 
Zbuduj formę na wiosnę!
Zima, skały i kawalerzyści
Jaką służbę będą pełnić żołnierze?
Komandosi w rumuńskiej Transylwanii
Dywizjon 303 w Napoleonie
Jak Perun z Piratem
Misja nie tylko wojskowa
Na granicy nieco spokojniej
Bombardowanie Monte Cassino
Hiszpańskie dylematy
Wojsko ma nowego biskupa polowego
W BBN o sytuacji na granicy
Zostań wojskowym muzykiem
Kolejna prowokacja na granicy
Polak w szkole boardingu
MON: nie wyciekły tajne informacje
(Nie)ludzka broń Łukaszenki
Kazachstan: rzeź u drzwi Europy
Jakie zmiany dla podchorążych?
Szer. Radosław Kawęcki mistrzem świata!
Dziesięcioro żołnierzy w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
Z pomocą dla Libanu
Żołnierze z Estonii na polskiej granicy
Zielony, żółty czy czerwony?
Sojuszniczy ogień w Orzyszu
Przesiadka do klasy premium
Legionowski szpital niemal gotowy
Nowe radary dla MW
Rosomaki będą groźniejsze
Wyciek wojskowych danych? MON bada sprawę
Świadczenie motywacyjne dla żołnierzy
Saperzy rozminowują Kłaj
Spotkanie Rady NATO–Rosja
Amerykanie nie odpuszczą wschodniej flanki
Pierwszy krok do zawodowców
Wyzwoliciele bez wyzwolenia
Prezydent Duda rozmawiał z sekretarzem generalnym NATO
Nowa Rada przy prezydencie
Drony na fali
W Brukseli o przyszłości NATO
Polacy zakończyli dowodzenie Tarczą Przeciwminową
Rodzeństwo na medal
Survival w Kosowie
Na wolność przez dwa mury
Bez AK, ale nadal w walce
Szer. Karolina Bosiek mistrzynią Europy
Oczy na wschodnią flankę
Pentagon: oko na Chiny, Europa z tyłu głowy
Więcej pieniędzy i nowe dodatki dla żołnierzy
Border Protection Is a Priority
Nowe garaże dla Leopardów
Sportowi mistrzowie WOT wybrani!
Lecimy z sercem
Nauka kruszenia lodu
Turnusy regeneracyjne dla żołnierzy służących na granicy
Wstęp do ostatniego rozbioru Polski
Wiedza, która ratuje życie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO