moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
„Dynamic Monarch”: manewry na finiszu

Egzamin został zdany na piątkę – podkreśla kontradmirał Robert Kamensky, dowódca sił podwodnych NATO. Uczestnicy „Dynamic Monarch 2014” podsumowali trwające blisko dwa tygodnie ćwiczenia ratowania załóg okrętów podwodnych. Następne odbędą się za trzy lata w Turcji. Jutro na portalu polska-zbrojna.pl reportaż z zejścia pod wodę na pokładzie pojazdu NSRS.


Podczas spotkania z dziennikarzami kontradmirał Kamensky wyjaśnił, że dla NATO kluczową sprawą jest ścisłe współdziałania sił ze sprzętem, należącymi do różnych państw. Przykład? Natowski pojazd NSRS, który w czasie „Dynamic Monarch” operował z pokładu szwedzkiego okrętu HMS „Belos”. Pojazd schodził pod powierzchnię i podłączał się do spoczywających na dnie okrętów podwodnych – holenderskiego, polskiego i szwedzkiego. Dzięki temu ich załogi mogły się ewakuować „suchą stopą”. – Ten egzamin został zdany na piątkę – podkreśla kontradmirał Kamensky. Według niego, oceny nie zmienia nawet fakt, że podczas ćwiczeń doszło do usterki pojazdu. – Mieliśmy okazję zmierzyć się z prawdziwą przeszkodą i przetestować procedury, po które w takich wypadkach należy sięgnąć. NSRS został szybko naprawiony i wrócił w rejon działania – mówi kontradmirał Kamensky i dodaje, że dla uczestników ćwiczenia było to cenne doświadczenie.

Ale niezależnie od dobrych wyników ćwiczenia jest jeszcze sporo rzeczy, które należałoby poprawić. – Nie wszystkie kraje są w dostateczny sposób zaznajomione z ISMERLO – zaznacza kontradmirał Kamensky. To międzynarodowe biuro łącznikowe, które pomaga w ratowaniu okrętów podwodnych. Zarządza ono specjalnym portalem umożliwiającym wymianę informacji na ten temat. – Problemem tego typu ćwiczeń jest również to, że odbywają się one raz na trzy lata – przyznaje kontradmirał Kamensky. Jak mówi, niektórzy marynarze, którzy wspólnie szkolili się teraz, w kolejnych ćwiczeniach zapewne już nie wezmą udziału.


Tak czy inaczej, na pewno warto organizować podobne przedsięwzięcia. – W 2017 roku ćwiczenia z cyklu „Monarch” odbędą się w Turcji. Staramy się organizować je na przemian na północy i południu, tak aby zaangażowane w nie siły miały okazję operować w akwenach o różnej specyfice – podkreśla kontradmirał Kamensky.

W Turcji najpewniej reprezentowana będzie także polska marynarka wojenna. – W międzynarodowych ćwiczeniach poświęconych ratownictwu bierzemy udział od dziesięciu lat – przypomniał podczas konferencji kontradmirał Marian Ambroziak z Inspektoratu Marynarki Wojennej Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych i dodał, że Polska wysyła na nie zarówno okręty, jak i różnych specjalistów.

„Dynamic Monarch” to jedne z największych na świecie ćwiczeń w ratowaniu załóg okrętów podwodnych. Organizuje je NATO, a gospodarzem tegorocznych jest Polska. Przez blisko dwa tygodnie na wodach Zatoki Gdańskiej ćwiczyło 14 okrętów wspomaganych przez śmigłowce, samoloty oraz grupy nurków. Łącznie swoich reprezentantów wysłało do Polski kilkanaście państw. Ćwiczenia były obserwowane między innymi przez przedstawicieli z Brazylii, Korei Płd. i RPA.


Przedsięwzięcie zostało podzielone na trzy fazy. Pierwsza wiązała się z poszukiwaniem na Bałtyku zaginionego okrętu podwodnego, druga z ewakuowaniem załóg tego typu jednostek, trzecia zaś koncentrowała się na niesieniu im pomocy medycznej. – Uczestnicy ćwiczenia jeszcze raz spotkają się w czwartek i wspólnie omówią swoje doświadczenia. Następnie zostaną one spisane i staną się cenną wskazówką na przyszłość – podsumowuje kpt. mar. Piotr Wojtas z biura prasowego „Dynamic Monarch 2014”.

Jutro na portalu polska-zbrojna.pl reportaż z zejścia pod wodę na pokładzie pojazdu NSRS.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: chor. Piotr Leoniak

dodaj komentarz

komentarze


Jak Perun z Piratem
 
Nowa Rada przy prezydencie
Wyciek wojskowych danych? MON bada sprawę
Jakie zmiany dla podchorążych?
Pierwszy krok do zawodowców
Kazachstan: rzeź u drzwi Europy
Więcej pieniędzy i nowe dodatki dla żołnierzy
Polacy zakończyli dowodzenie Tarczą Przeciwminową
Saperzy rozminowują Kłaj
Zima, skały i kawalerzyści
Turnusy regeneracyjne dla żołnierzy służących na granicy
Nauka kruszenia lodu
Wiedza, która ratuje życie
Szer. Karolina Bosiek mistrzynią Europy
Wstęp do ostatniego rozbioru Polski
Wyzwoliciele bez wyzwolenia
Bombardowanie Monte Cassino
Polak w szkole boardingu
W BBN o sytuacji na granicy
Żołnierze z Estonii na polskiej granicy
Legionowski szpital niemal gotowy
Przesiadka do klasy premium
Świadczenie motywacyjne dla żołnierzy
Zbuduj formę na wiosnę!
Zielony, żółty czy czerwony?
Nowe garaże dla Leopardów
Dziesięcioro żołnierzy w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
Hiszpańskie dylematy
Nowe radary dla MW
Z pomocą dla Libanu
Border Protection Is a Priority
Wojsko ma nowego biskupa polowego
Zostań wojskowym muzykiem
Drony na fali
Misja nie tylko wojskowa
Rosomaki będą groźniejsze
Na granicy nieco spokojniej
Bez AK, ale nadal w walce
Sportowi mistrzowie WOT wybrani!
Amerykanie nie odpuszczą wschodniej flanki
MON: nie wyciekły tajne informacje
(Nie)ludzka broń Łukaszenki
Oczy na wschodnią flankę
Sojuszniczy ogień w Orzyszu
Jaką służbę będą pełnić żołnierze?
Lecimy z sercem
Spotkanie Rady NATO–Rosja
Szer. Radosław Kawęcki mistrzem świata!
Survival w Kosowie
W Brukseli o przyszłości NATO
Prezydent Duda rozmawiał z sekretarzem generalnym NATO
Dywizjon 303 w Napoleonie
Na wolność przez dwa mury
Rodzeństwo na medal
Komandosi w rumuńskiej Transylwanii
Kolejna prowokacja na granicy
Pentagon: oko na Chiny, Europa z tyłu głowy
Coraz więcej uczelni w Legii Akademickiej

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO