moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Szpica NATO sprawdziła się

Manewry „Noble Jump” pokazały zgranie i profesjonalizm biorących w nich udział żołnierzy z dziewięciu państw Sojuszu – mówił Jens Stoltenberg, szef NATO, podczas konferencji na poligonie w Świętoszowie. Ćwiczenia Szpicy oglądał dzisiaj razem z wicepremierem Tomaszem Siemoniakiem.


Odbywające się od 10 dni w Świętoszowie i Żaganiu międzynarodowe manewry mają ocenić zdolność do działania Połączonych Sił Zadaniowych Bardzo Wysokiej Gotowości (Very High Readiness Joint Task Force, VJTF), czyli tzw. Szpicy NATO.

Sojusz działa

W manewrach uczestniczy 2100 żołnierzy oraz 440 sztuk sprzętu i pojazdów z Niemiec, Holandii, Norwegii, Czech, Litwy, Węgier, USA, Belgii i Polski. – Dziś zobaczyliśmy, że NATO działa i wciela w życie postanowienia szczytu w Newport – stwierdził Tomasz Siemoniak. Minister obrony narodowej mówił także o kolejnym szczycie NATO, który odbędzie się w lipcu 2016 roku w Warszawie. – Chcemy, aby był to szczyt przełomu, który zapewni bezpieczeństwo krajom ze wschodniej flanki Sojuszu – podkreślił wicepremier.


Czwartkowe ćwiczenia rozpoczęła akcja zatrzymania terrorystów przez wojska specjalne z Polski, Litwy i Holandii. Kolejnym punktem był czesko-holenderski desant śmigłowcowy. Po nim żołnierze przeprowadzili ostrzał moździerzowy wrogich pozycji i ewakuację rannych.

Swoje możliwości pokazały też niemiecko-norweskie jednostki zmechanizowane, wspierane przez polskie śmigłowce Mi-24. Ich czołgi i bojowe wozy piechoty powstrzymały natarcie przeciwnika. Na koniec do kontrataku ruszyła kompania Leopardów 2A4 z 10. Brygady Kawalerii Pancernej ze Świętoszowa, zmuszając napastników do wycofania się.

Gen. Philip Breedlove,  naczelny dowódca Sojuszniczych Sił Zbrojnych NATO w Europie (SACEUR), zapowiedział, że wnioski z ćwiczeń „Noble Jump”, posłużą do udoskonalanie działania Szpicy. Później, w drugiej połowie tego roku oraz 2016, Sojusz przeprowadzi kolejne ćwiczenia VJTF. Generał chwalił Polskę jako państwo – gospodarza za dobrą organizację manewrów. W Świętoszowie przyglądali im się również ministrowie obrony Holandii Jeanine Hennis-Lasschaert,  Norwegii Ine Marie Eriksen-Søreide i Niemiec Ursula Von Der Leyen.

Amerykański sprzęt

Politycy mówili także o ewentualnym rozmieszczeniu sprzętu armii amerykańskiej na terytorium Polski i innych wschodnich państw NATO. Jak podawała niedawno amerykańska prasa, Pentagon rozważa rozlokowanie m.in. w Polsce składów ciężkiego uzbrojenia dla jednej brygady.

Minister Siemoniak już w maju rozmawiał na ten temat w Waszyngtonie z sekretarzem obrony USA Ashem Carterem. – Czekamy na decyzje USA mając nadzieje, że będzie pozytywna i zapadnie w ciągu najbliższych tygodni – mówił szef MON. Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg dodał, że sprawa będzie omawiana w przyszłym tygodniu podczas spotkania ministrów obrony państw Sojuszu w Brukseli.


Ćwiczenia „Noble Jump” kończą się 21 czerwca. Są częścią serii manewrów pod kryptonimem „Allied Shiled”, które NATO prowadzi w Europie, m.in. w Polsce, krajach bałtyckich i Rumunii. Łącznie będzie ćwiczyć w nich ok. 15 tys. żołnierzy z 22 państw.

O utworzeniu VJTF Sojusz zdecydował podczas szczytu w Newport we wrześniu 2014 roku. Szpica w sile brygady liczącej ok. 5 tys. żołnierzy jest częścią Sił Odpowiedzi NATO (NATO Response Force, NRF). Jej zadaniem jest szybkie reagowanie – nawet w 48 godziny – w razie potencjalnego zagrożenia. VJTF pełną gotowość ma osiągnąć na początku 2016 roku.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: NATO, st. chor. mar. Arkadiusz Dwulatek/CC DORSZ

dodaj komentarz

komentarze

~ja
1434649080
Ale propaganda! Kiedy nadejdzie dzień 'W' się okaże kto stanie do walki. Chyba tylko najbardziej wysunięte kraje na wschodzie.
F8-56-C0-23

Armia Fight Night – bitwa o niepodległość
 
Wzmocnione siły na granicy
Posłuchaj historii bohaterów. To ich testament
Ogień na alpejskich szczytach
Test mobilności 12 Dywizji
Polacy w Wilnie czyli „bunt” Żeligowskiego
Gala Buzdyganów w stulecie „Polski Zbrojnej”
KFOR: wyższy stopień gotowości
Ostatnie dni kampanii 1939
Polskie Jastrzębie nad Atlantykiem
„Ramstein Alloy” nad Litwą
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Dron dla hydrografów
Afganistan. Czas wracać do domu
Dron z LAW-u
JWK to test siły i motywacji
Żołnierze bez testów z WF-u
Ilu rezerwistów dostanie powołania?
Wybierz się na wojskowe studia
Kraby dla podhalańczyków
Emerytura wypłacana w … karmie
Sto lat „Polski Zbrojnej” - serwis specjalny
Time for Miecznik
Wilk na poligonie
Zakaz noszenia mundurów podczas protestów
Duch Invictus jest, czas na formę
Polsko-tureckie obrady
W jedynym słusznym kierunku
„Akcja rekrutacja” – ostatnia szansa dla sportowców
Od 25 lat biegacze walczą o nóż komandosa
Course on Diplomacy
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Szef MON odwiedził USA
Żądajcie „Polski Zbrojnej”
Marynarz pierwszy na mecie ćwierćmaratonu
Polacy na czele zespołu przeciwminowego NATO
Czy mur powstrzyma falę uchodźców?
Polityka nie znosi próżni
Koncern Boeing dostarczył kolejny samolot dla VIP-ów
Rezerwista ochotnik też musi się starać
77 lat temu powstańcy zakończyli bój o Warszawę
Sztandar dla krakowskich żandarmów
Współpraca i wspólna pamięć
Polscy żandarmi wspierają Gruzinów
Legia Akademicka po raz piąty
„Ryś ‘21”, czyli przerzut wojsk
Szef MON-u w Forcie Sill
Eto, pies na misje
Marynarskie fatum, czyli ostatnia droga Naczelnego Wodza
Polskie skrzydła nad Morzem Śródziemnym
Szczyt NATO o zagrożeniach dla bezpieczeństwa
Sto lat „Polski Zbrojnej” za nami
Sukcesy żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Uzbrojenie dla „Kormoranów”
Ciemne strony Facebooka
Advantages of Efficient Organization
Włoski minister obrony z wizytą w Polsce
Na Litwie o bezpieczeństwie w regionie
Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu
Prawda o Katyniu zawarta w teczce nr 1

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO