moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Komitet Wojskowy NATO o pandemii

Działamy solidarnie. Razem pokonamy wszystkie wyzwania – zapewnił Stuart Peach, przewodniczący Komitetu Wojskowego NATO, który zebrał się, by omówić sytuację związaną z pandemią COVID-19. Uczestnicy potwierdzili też swoje zaangażowanie w budowę silnego i gotowego do działania Sojuszu. Polskę reprezentował gen. Rajmund T. Andrzejczak, szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego.

Komitet Wojskowy NATO to organ doradczy Rady Północnoatlantyckiej. Tworzą go szefowie sztabów generalnych oraz obrony wszystkich państw członkowskich Sojuszu. Wczoraj oficerowie zebrali się, by omówić sytuację związaną z pandemią koronawirusa i jej skutkami. Obrady odbyły się w formie telekonferencji.

Po spotkaniu Stuart Peach, przewodniczący Komitetu Wojskowego NATO poinformował, że wojska z państw NATO prowadzą ponad 150 misji wspierających placówki i personel medyczny, żołnierze zbudowali ponad 50 szpitali polowych i dostarczyli ponad 35 tysięcy łóżek zabiegowych. Cały czas prowadzą także międzynarodowe transporty lotnicze.

– To trudne czasy, niespotykane dotąd w naszej historii. Ale nasze narody, które mierzą się ze zdrowotnymi, społecznymi i ekonomicznymi skutkami pandemii, nie muszą same stawiać czoła tym wyzwaniom. Sojusznicy z NATO działają solidarnie. Razem pokonamy wszystkie wyzwania – powiedział Stuart Peach.

Podczas obrad przedstawiciele armii NATO potwierdzili swoje zaangażowanie w budowę silnego Sojuszu, a także w realizowane przez niego operacje. – Uczestnicy obrad zapewnili, że pandemia COVID-19 nie wpłynie na ich wkład w tworzenie Batalionowych Grup Bojowych czy udział w misjach lotniczych, morskich, a także tych w Afganistanie czy Kosowie – mówił przewodniczący komitetu. – Wdrożyliśmy specjalne środki i procedury, aby zapewnić bezpieczeństwo całemu personelowi, który jest w te misje zaangażowany. Nasza zdolność do odstraszania i obrony pozostała niezmieniona – zaznaczył.

Peach podkreślił także, że współdziałanie sojuszników jest szczególnie ważne teraz, ponieważ na czas pandemii nie zniknęły inne problemy związane z bezpieczeństwem. – Teraz ważniejsze niż kiedykolwiek jest to, aby NATO pozostawało w gotowości, bo potencjalni przeciwnicy mogą usiłować wykorzystać kryzys do realizacji swoich interesów – przestrzegał.

Brytyjski oficer podkreślił, że w ostatnim czasie Sojusz odnotował wzrost akcji dezinformacyjnych mających siać zamęt i doprowadzić do podziałów wśród sojuszników. Cały czas monitorowane są też działania Rosji. W ciągu kilku ostatnich tygodni myśliwce służące na misji Baltic Air Policing wielokrotnie interweniowały i przechwytywały rosyjskie samoloty.

Stuart Peach potępił także atak na placówki medyczne znajdujące się w Afganistanie, mówił również o niestabilnej sytuacji w Iraku. Przypomniał o natowskich kontyngentach stacjonujących w tych krajach. – Podczas misji „Resolute Support” w Afganistanie cały czas szkolimy siły afgańskie i pomagamy naszym partnerom. Popieramy wysiłki, jakie wkładają w ustabilizowanie sytuacji w swoim kraju – dodał. Zaznaczył także, że natowskie siły nadal przebywają na terenie Iraku, gdzie pomagają władzom mierzyć się z kryzysem związanym z COVID-19.

Przewodniczący Komitetu Wojskowego NATO wymienił również misję pokojową w Kosowie, gdzie stacjonuje trzy i pół tysiąca żołnierzy Sojuszu. – KFOR jest ważnym czynnikiem przyczyniającym się do stabilności Bałkanów Zachodnich – zaznaczył Stuart Peach. W zdalnych obradach po raz pierwszy uczestniczył przedstawiciel Macedonii Północnej.

Sojusznicy omówili także koncepcję odstraszania i obrony obszaru euroatlantyckiego, która określa kierunki rozwoju Sojuszu i wojsk. – Wnioski z tych obrad zostaną przedstawione ministrom obrony NATO, aby mogli je omówić podczas ich kolejnego spotkania, które odbędzie się w czerwcu – wyjaśnił Stuart Peach.

Komitet Wojskowy NATO jest najważniejszym organem militarnym Sojuszu. Jego zadaniem jest m.in. wypracowywanie wojskowych zaleceń i opinii do decyzji podejmowanych na szczeblu politycznym przez Radę Północnoatlantycką. Komitet Wojskowy spotyka się dwa razy w roku w Kwaterze Głównej NATO w Brukseli i raz w wybranej stolicy państwa członkowskiego.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: NATO

dodaj komentarz

komentarze


Karweta znaczy marynarz
 
Złoto ustrzelone w Indiach
Ogień z trzech poligonów
Ćwiczenia, szczepienie i odlot do Afganistanu
Symbol wolności
Cel: wakacje nad morzem
Był lotnikiem lotników
Bitwa pod Iganiami, czyli stracona szansa
Mjr rez. Wojciech „Zachar” Zacharków – nigdy nie chodzi na skróty
Przeciwlotnicy i artylerzyści wkrótce w 18 Dywizji
Filip Bątkowski – menedżer sportu i… żołnierzy
Sportowy jubileusz
Buzdygan Internautów 2020 – zaczynamy głosowanie!
Łączenie dwóch światów
Korepetycje na czas pandemii
Opiniowanie po nowemu
Specjalsi zakończyli dyżur w Siłach Odpowiedzi NATO
Niemcy donoszą światu o Katyniu
Na WAT nauczą się kierować Dunajem
„Strzelnica w powiecie” po nowemu
Kryptonim „Meksyk”, czyli odbić „Rudego”
Ewakuacja oznaczała życie
Prezydent: armia i pamięć
Laserowa artyleria US Army
Rosomaki na okrętach
Kurs na dyplomację
Zawsze stawał po stronie żołnierza
Morskie targi zbrojeniowe, czyli surfowanie po sieci
Kto najlepszym żołnierzem w sporcie powszechnym w 2020 roku?
Udany weekend żołnierzy
Kierunek: certyfikacja
Prezydent Duda: współpraca wojskowa z USA ponad polityką
Kpt. Jacek Siewiera – na pierwszej linii walki z pandemią
Polskie szpadzistki bezkonkurencyjne w zawodach o Puchar Świata
U pana Buka za piecem
Nowy zarząd PGZ
Mariusz Błaszczak: Wojsko wraca na ścianę wschodnią
Puchar Świata dla polskich szablistek
Jak wojsko walczy z pandemią
Ludowe wojsko umacnia system
Ukraiński kurs na Zachód
Najwyższy poziom wspinaczki
Rumuński „Scorpion Spring”
Amerykański Wilk?
Pamięć o tych, którzy odeszli
Artylerzyści będą stacjonowali w Nowej Dębie
Armaty z Tarnowa trafią do Afryki
Gen. Maczek – ojciec polskich sił pancernych
Michał Szeliga – przywraca pamięć o przodkach ze Wschodu
Pamiętaj o oświadczeniu majątkowym
Miał w sobie jakiś magnes
Korekta do igrzysk: dwunasty złoty medal dla Polski
Większe uprawnienia dla wojskowych ratowników medycznych
Sto sekund do zagłady
Dżentelmen na poligonie
Jedyna taka brygada
Przed nim maszerowały żołnierskie serca
Błękitni po raz trzeci w Libanie
Polska stawia na fregaty Miecznik
Podchorążowie medycyny pomagają w szpitalach
Kuźnie oficerskich kadr
Admirał Bauer nowym szefem Komitetu Wojskowego NATO
Nowe książeczki wojskowe
Budujemy infrastrukturę dla wojsk sojusznika
Skok na wyższy poziom
Pamiętamy o katastrofie smoleńskiej
Pierwszy ośrodek wychowania fizycznego armii polskiej
Test na flance
„Wolverine Strike” odpiera atak
Kwalifikacja? Może w czerwcu

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO