moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Czarna Dywizja triumfuje na Spartakiadzie Wojskowej

Reprezentacja 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej zwyciężyła w klasyfikacji generalnej Spartakiady Wojskowej, której główna część odbyła się w Braniewie. Sportowcy z Czarnej Dywizji zdobyli 55 punktów i o sześć wyprzedzili reprezentantów 12 Dywizji Zmechanizowanej. Trzecie miejsce, z dorobkiem 47 oczek, zajęła reprezentacja 16 DZ.

Podczas najważniejszej w tym roku imprezy sportowej (sport powszechny) w Siłach Zbrojnych RP sportowcy rywalizowali w pięciu konkurencjach. W każdej wybrano „najbardziej wartościowych zawodników”. Zostali nimi: st. szer. Michał Kalata z 11 Dywizji Kawalerii Pancernej (11 DKPanc) – biegi na orientację, sierż. Tomasz Jędraszek z 16 Dywizji Zmechanizowanej (11 DZ) – bieg patrolowy, szer. Maciej Skibski z 16 DZ – pokonywanie toru przeszkód w ośrodku sprawności fizycznej, st. szer. Patryk Cymbała z 11 DKPanc – strzelanie z karabinka oraz kpt. Marek Mirowski z 12 Dywizji Zmechanizowanej – strzelanie z pistoletu wojskowego.

 

REKLAMA

Tor przeszkód w centrum uwagi

Pandemia COVID-19 utrudniła gospodarzom Spartakiady Wojskowej organizację imprezy, a uczestnikom przygotowania do rywalizacji. Mimo to, jak podkreślił ppłk Sebastian Krasoń z Oddziału Wychowania Fizycznego i Sportu Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych, zawody zakończyły się sukcesem organizacyjnym 9 Brygady Kawalerii Pancernej i sportowców. – Gospodarze zawodów, z mjr. Piotrem Szpiglem i st. chor. sztab. Krzysztofem Banachem na czele, świetnie poradzili sobie ze wszystkimi problemami. Natomiast zawodnicy pokazali, że potrafili utrzymać swoją formę, choć przez kilka tygodni nie mieli dostępu do obiektów sportowych – mówi oficer. Największe wrażenie wywarł na nim szer. Maciej Skibski – nowy mistrz w pokonywaniu toru przeszkód w ośrodku sprawności fizycznej (OSF). – Rzutem na kreskę zapewnił sobie złoto i w pierwszym starcie w mistrzostwach zdetronizował kpt. Marcina Kołoszuka z 11 Dywizji. Zresztą w tym roku rywalizacja na torze stała na wysokim poziomie. Trzech zawodników uzyskało czas poniżej 48 s – podkreśla ppłk Krasoń.

Zdaniem mjr. Piotra Szpigla, kierownika zawodów oraz szefa Sekcji Wychowania Fizycznego i Sportu w 9 Brygadzie Pancernej, czasy uzyskiwane na torze przeszkód mogły być jeszcze lepsze, gdyby zawodnikom nie przeszkadzał wiatr. Oficer przyznał również, że szer. Skibskiemu udało się wykorzystać atut „własnego boiska”. – Doskonale zna ten tor. Dużo na nim trenował. Jego rywale z innych reprezentacji również mogli na nim trenować przed spartakiadą. Nikt jednak nie przyjechał do nas na zgrupowanie – mówi mjr Szpigiel. – Szer. Skibski z czasem 46,39 s o 0,28 s wyprzedził kpt. Marcina Kołoszuka i o 0,79 s st. szer. Krzysztofa Woźniaka. Natomiast po raz kolejny pokazał młodszym kolegom, jak się biega, 45-letni plut. Adam Marcinkowski (11 Dywizja), który wywalczył ósmą lokatę.

Nie tylko w Braniewie

W tym roku po raz pierwszy organizatorzy Spartakiady Wojskowej musieli przeprowadzić rywalizację w pięciu konkurencjach. – W ostatnich latach mistrzostwa w biegu na orientację były organizowane oddzielnie. Tym razem zostały włączone do programu spartakiady. Zawodnicy rywalizowali na trasach wytyczonych w Pasłęku i okolicach wsi Kadyny – wyjaśnia ppłk Krasoń. Oficer pochwalił także organizatorów za przygotowanie ciekawej trasy dla rywalizujących o medale w biegu patrolowym. W tej konkurencji liczy się umiejętność pokonywania toru OSF oraz celnego strzelania z pistoletu wojskowego i szybkiego biegania po trasie crossu. Przebieg całej rywalizacji jednak trudno śledzić widzom ze względu na usytuowanie strzelnicy, na której kończy się walka o medale. – W Braniewie udało się tak wytyczyć trasę biegu, by zawodnicy byli doskonale widoczni na jej każdym odcinku – podkreśla ppłk Krasoń.

Na własnym obiekcie bardzo dobrze zaprezentowali się przedstawiciele gospodarzy, którzy wywalczyli dwie czołowe lokaty. Triumfował sierż. Tomasz Jędraszek przed szer. Krzysztofem Żebrowskim. Trzecie miejsce w biegu patrolowym – za reprezentantami 16 DZ – zajął obrońca tytułu mistrzowskiego st. szer. Adam Struk z 7 Brygady Obrony Wybrzeża.

W rywalizacji „orientalistów”, po podliczeniu punktów uzyskanych we wszystkich kategoriach w biegach indywidualnych oraz w sztafetach, pierwsze miejsce wywalczyła reprezentacja Czarnej Dywizji. – Po raz kolejny udało nam się wygrać. Drugą w klasyfikacji ekipę 12 DZ wyprzedziliśmy aż o 77 oczek – mówi mjr Tomasz Siemion, szef Sekcji Wychowania Fizycznego i Sportu w 11 DKPanc. Reprezentacja Czarnej Dywizji wygrała również klasyfikację łączną w dwóch innych konkurencjach: biegu patrolowym oraz na torze przeszkód. – W strzelaniu z karabinka także walczyliśmy o wygraną, a po wyrównanej rywalizacji wylądowaliśmy na trzecim miejscu. Za to najbardziej obawialiśmy się strzelania z pistoletu wojskowego. Tymczasem strzelcy sprawili mi miłą niespodziankę, zajmując drugą lokatę – przyznaje major. Warto dodać, że w rywalizacji indywidualnej najlepiej z Czarnej Dywizji w strzelaniach z pistoletu wojskowego spisał się st. kpr. Marcin Horbacz, który wywalczył brązowy medal. Były reprezentant Polski w pięcioboju nowoczesnym powiększył tym samym swoją kolekcję medalową mistrzostw Wojska Polskiego o kolejną konkurencję – wcześniej zdobywał medale w pływaniu i strzelaniu z karabinka.

Spartakiada Wojskowa w Braniewie zapoczątkowała tegoroczne współzawodnictwo w sporcie powszechnym w Siłach Zbrojnych RP. Do zakończenia rywalizacji zaplanowano jeszcze trzy mistrzostwa: w futsalu (dla zawodników powyżej 35 lat), koszykówce i biegach przełajowych.

Wyniki

Biegi na orientację

bieg sprinterski, kategoria M-21
1. szer. Mateusz Dzioba (11 Dywizja Kawalerii Pancernej): 14 min 14 s
2. st. szer. Michał Kalata (11 Dywizja Kawalerii Pancernej): 14 min 59 s
3. pchor. Maciej Nowak (wyższe szkolnictwo wojskowe): 15 min 36 s
4. szer. Mateusz Hoffmann (12 Dywizja Zmechanizowana): 16 min 34 s
5. por. Tomasz Lubkiewicz (wyższe szkolnictwo wojskowe): 17 min 1 s
6. szer. Przemysław Kraszewski (11 Dywizja Kawalerii Pancernej): 17 min 3 s

bieg sprinterski, kategoria M-35
1. bsmt Edward Kożyczkowski (16 Dywizja Zmechanizowana): 16 min
2. plut. Paweł Tarasiuk (siły powietrzne): 16 min 30 s
3. por. Dariusz Konarczak (11 Dywizja Kawalerii Pancernej): 17 min 16 s
4. plut. Piotr Wdowczyk (Inspektorat Wsparcia Sił Zbrojnych): 17 min 47 s
5. st. sierż. Janusz Put (12 Dywizja Zmechanizowana): 18 min 37 s
6. plut. Piotr From (Inspektorat Wsparcia Sił Zbrojnych): 18 min 41 s

bieg sprinterski, kategoria M-40
1. mł. chor. mar. Marcin Richert (marynarka wojenna): 14 min 38 s
2. mł. chor. mar. Jacek Nowak (marynarka wojenna): 16 min 32 s
3. st. szer. Paweł Golinowski (11 Dywizja Kawalerii Pancernej): 16 min 59 s
4. sierż. Rafał Walicki (11 Dywizja Kawalerii Pancernej): 17 min 1 s
5. kpt. Szczepan Fiedorowicz (12 Dywizja Zmechanizowana): 17 min 51 s
6. mjr Tomasz Grzęda (siły powietrzne): 18 min 27 s

bieg sprinterski, kategoria M-45
1. st. chor. sztab. Mariusz Plesiński (11 Dywizja Kawalerii Pancernej): 15 min 20 s
2. kmdr ppor. Janusz Porzycz (marynarka wojenna): 17 min 17 s
3. st. chor. sztab. Krzysztof Mol (12 Dywizja Zmechanizowana): 17 min 32 s
4. mł. chor. Piotr Dobrowolski (wojska obrony terytorialnej): 17 min 51 s
5. st. chor. sztab. Stanisław Sołowiej (18 Dywizja Zmechanizowana): 18 min 22 s
6. st. chor. sztab. Arkadiusz Kasperski (wojska obrony terytorialnej): 18 min 31 s

bieg sprinterski, kategoria K-21
1. kpr. Katarzyna Durzyńska (12 Dywizja Zmechanizowana): 15 min 27 s
2. szer. Małgorzata Pachnik (11 Dywizja Kawalerii Pancernej): 16 min 9 s
3. pchor. Zuzanna Wańczyk (wyższe szkolnictwo wojskowe): 17 min 31 s
4. szer. Kamila Lubak (11 Dywizja Kawalerii Pancernej): 18 min 42 s
5. sierż. pchor. Alicja Turczyńska (wyższe szkolnictwo wojskowe): 19 min 40 s
6. st. szer. Monika Jakubowska (12 Dywizja Zmechanizowana): 20 min 28 s

bieg sprinterski, kategoria K-35
1. szer. Aneta Bańska-Bodziona (11 Dywizja Kawalerii Pancernej): 17 min 33 s
2. st. szer. Natalia Dzika (16 Dywizja Zmechanizowana): 17 min 37 s
3. st. kpr. Joanna Klunder (16 Dywizja Zmechanizowana): 18 min 3 s
4. kpt. Karolina Jahnz (12 Dywizja Zmechanizowana): 19 min 17 s
5. szer. Elżbieta Golinowska (12 Dywizja Zmechanizowana): 19 min 38 s
6. st. szer. Emilia Budna (11 Dywizja Kawalerii Pancernej): 20 min 31 s

bieg średniodystansowy, kategoria M-21
1. st. szer. Michał Kalata (11 Dywizja Kawalerii Pancernej): 32 min 6 s
2. szer. Mateusz Dzioba (11 Dywizja Kawalerii Pancernej): 33 min 21 s
3. pchor. Maciej Nowak (wyższe szkolnictwo wojskowe): 36 min 19 s
4. szer. Patryk Marszałek (18 Dywizja Zmechanizowana): 38 min 26 s
5. szer. Mateusz Hoffmann (12 Dywizja Zmechanizowana): 38 min 27 s
6. st. szer. Kamil Przyworski (12 Dywizja Zmechanizowana): 43 min 17 s

bieg średniodystansowy, kategoria M-35
1. por. Dariusz Konarczak (11 Dywizja Kawalerii Pancernej): 39 min 31 s
2. bsmt Edward Kożyczkowski (16 Dywizja Zmechanizowana): 40 min 39 s
3. plut. Paweł Tarasiuk (siły powietrzne): 41 min 39 s
4. kpt. Maciej Bzdawski (wyższe szkolnictwo wojskowe): 42 min 28 s
5. plut. Piotr From (Inspektorat Wsparcia Sił Zbrojnych): 50 min 25 s
6. plut. Dariusz Kwapiński (11 Dywizja Kawalerii Pancernej): 52 min 24 s

bieg średniodystansowy, kategoria M-40
1. st. szer. Paweł Golinowski (11 Dywizja Kawalerii Pancernej): 33 min 31 s
2. mł. chor. mar. Jacek Nowak (marynarka wojenna): 34 min 35 s
3. mł. chor. mar. Marcin Richert (marynarka wojenna): 35 min 31 s
4. sierż. Rafał Walicki (11 Dywizja Kawalerii Pancernej): 39 min 13 s
5. st. chor. sztab. Radosław Balmowski (Inspektorat Wsparcia Sił Zbrojnych):
43 min 20 s
6. kpt. Szczepan Fiedorowicz (12 Dywizja Zmechanizowana): 45 min 14 s

bieg średniodystansowy, kategoria M-45
1. st. chor. sztab. Krzysztof Banach (16 Dywizja Zmechanizowana): 43 min 29 s
2. kmdr ppor. Janusz Porzycz (marynarka wojenna): 45 min 53 s
3. st. chor. sztab. Mariusz Plesiński (11 Dywizja Kawalerii Pancernej): 46 min 43 s
4. mł. chor. Marcin Grydziuszko (Inspektorat Wsparcia Sił Zbrojnych): 49 min 31 s
5. st. chor. sztab. Jacek Wąsicki (12 Dywizja Zmechanizowana): 54 min 3 s
6. st. chor. sztab. Stanisław Sołowiej (18 Dywizja Zmechanizowana): 54 min 12 s

bieg średniodystansowy, kategoria K-21
1. pchor. Zuzanna Wańczyk (wyższe szkolnictwo wojskowe): 36 min 59 s
2. kpr. Katarzyna Durzyńska (12 Dywizja Zmechanizowana): 40 min 8 s
3. szer. Małgorzata Pachnik (11 Dywizja Kawalerii Pancernej): 41 min 28 s
4. szer. Kamila Lubak (11 Dywizja Kawalerii Pancernej): 47 min 20 s
5. kpt. Magdalena Wawrzyniak (Inspektorat Wsparcia Sił Zbrojnych): 51 min 49 s
6. st. szer. Aneta Staniszewska (12 Dywizja Zmechanizowana): 52 min 30 s

bieg średniodystansowy, kategoria K-35
1. kpt. Karolina Jahnz (12 Dywizja Zmechanizowana): 38 min 55 s
2. st. szer. Emilia Budna (11 Dywizja Kawalerii Pancernej): 43 min 54 s
3. st. kpr. Joanna Klunder (16 Dywizja Zmechanizowana): 45 min 19 s
4. szer. Elżbieta Golinowska (12 Dywizja Zmechanizowana): 45 min 43 s
5. szer. Aneta Bańska-Bodziona (11 Dywizja Kawalerii Pancernej): 47 min 16 s
6. st. szer. Natalia Dzika (16 Dywizja Zmechanizowana): 48 min 59 s

sztafeta seniorów
1. 11 Dywizja Kawalerii Pancernej: 2 godz. 12 min 44 s
2. 18 Dywizja Zmechanizowana: 2 godz. 28 min 5 s
3. wyższe szkolnictwo wojskowe: 2 godz. 37 min 2 s
4. 12 Dywizja Zmechanizowana: 2 godz. 38 min 28 s
5. siły powietrzne: 2 godz. 42 min 28 s
6. Inspektorat Wsparcia Sił Zbrojnych: 2 godz. 53 min 55 s

sztafeta weteranów
1. 11 Dywizja Kawalerii Pancernej: 2 godz. 8 min 56 s
2. marynarka wojenna: 2 godz. 14 min
3. 16 Dywizja Zmechanizowana: 2 godz. 25 min 5 s
4. 12 Dywizja Zmechanizowana: 2 godz. 28 min 28 s
5. siły powietrzne: 2 godz. 39 min 40 s
6. 18 Dywizja Zmechanizowana: 2 godz. 57 min 32 s

sztafeta seniorek
1. 11 Dywizja Kawalerii Pancernej: 2 godz. 1 min 56 s
2. 12 Dywizja Zmechanizowana: 2 godz. 15 min 20 s
3. Inspektorat Wsparcia Sił Zbrojnych: 2 godz. 42 min 35 s
4. wojska obrony terytorialnej: 3 godz. 22 min 22 s
5. siły powietrzne: 3 godz. 30 min 6 s

bieg patrolowy, indywidualnie
1. sierż. Tomasz Jędraszek (16 Dywizja Zmechanizowana): 89 pkt.
2. szer. Krzysztof Żebrowski (16 Dywizja Zmechanizowana): 95 pkt.
3. st. szer. Adam Struk (12 Dywizja Zmechanizowana): 97 pkt.
4. plut. Kamil Makoś (11 Dywizja Kawalerii Pancernej): 103 pkt.
5. kpt. Marcin Kołoszuk (11 Dywizja Kawalerii Pancernej): 106 pkt.
6. st. szer. Łukasz Skiba (Inspektorat Wsparcia Sił Zbrojnych): 123 pkt.

bieg patrolowy, drużynowo
1. 11 Dywizja Kawalerii Pancernej: 498 pkt.
2. 16 Dywizja Zmechanizowana: 511 pkt.
3. 12 Dywizja Zmechanizowana: 558 pkt.
4. wyższe szkolnictwo wojskowe: 654 pkt.
5. Inspektorat Wsparcia Sił Zbrojnych: 657 pkt.
6. siły powietrzne: 754 pkt.

pokonywanie toru przeszkód OSF, indywidualnie
1. szer. Maciej Skibski (16 Dywizja Zmechanizowana): 46,39 s
2. kpt. Marcin Kołoszuk (11 Dywizja Kawalerii Pancernej): 46,67 s
3. st. szer. Krzysztof Woźniak (12 Dywizja Zmechanizowana): 47,18 s
4. st. szer. Jakub Kowal (Inspektorat Wsparcia Sił Zbrojnych): 49,55 s
5. st. szer. Dariusz Siek (11 Dywizja Kawalerii Pancernej): 49,79 s
6. kpr. Przemysław Kobyliński (12 Dywizja Zmechanizowana): 50,11 s

pokonywanie toru przeszkód OSF, drużynowo
1. 11 Dywizja Kawalerii Pancernej: 107 pkt.
2. 12 Dywizja Zmechanizowana: 105 pkt.
3. 16 Dywizja Zmechanizowana: 96 pkt.
4. Inspektorat Wsparcia Sił Zbrojnych: 64 pkt.
5. 18 Dywizja Zmechanizowana: 52 pkt.
6. siły powietrzne: 42 pkt.

strzelanie z karabinka, indywidualnie
1. st. szer. Patryk Cymbała (11 Dywizja Kawalerii Pancernej): 191 pkt.
2. st. szer. Łukasz Sobotka (18 Dywizja Zmechanizowana): 189 pkt.
3. st. szer. Marcin Grześków (11 Dywizja Kawalerii Pancernej): 189 pkt.
4. st. kpr. pchor. Karol Lach (wyższe szkolnictwo wojskowe): 189 pkt.
5. st. szer. Seweryn Furman (Inspektorat Wsparcia Sił Zbrojnych): 188 pkt.
6. st. szer. Krystian Sikorski (16 Dywizja Zmechanizowana): 187 pkt.

strzelanie z karabinka, drużynowo
1. 16 Dywizja Zmechanizowana: 768 pkt.
2. Inspektorat Wsparcia Sił Zbrojnych: 755 pkt.
3. siły powietrzne: 754 pkt.
4. 11 Dywizja Kawalerii Pancernej: 750 pkt.
5. 12 Dywizja Zmechanizowana: 748 pkt.
6. 18 Dywizja Zmechanizowana: 740 pkt.

strzelanie z pistoletu wojskowego, indywidualnie
1. kpt. Marek Mirowski (12 Dywizja Zmechanizowana): 183 pkt.
2. por. Łukasz Badenko (18 Dywizja Zmechanizowana): 180 pkt.
3. st. kpr. Marcin Horbacz (11 Dywizja Kawalerii Pancernej): 178 pkt.
4. st. chor. sztab. Radosław Heyka (16 Dywizja Zmechanizowana): 176 pkt.
5. st. chor. sztab. Andrzej Jarocki (11 Dywizja Kawalerii Pancernej): 175 pkt.
6. st. sierż. Piotr Wróblewski (12 Dywizja Zmechanizowana): 175 pkt.

strzelanie z pistoletu wojskowego, drużynowo
1. 12 Dywizja Zmechanizowana: 774 pkt.
2. siły powietrzne: 764 pkt.
3. 16 Dywizja Zmechanizowana: 762 pkt.
4. 11 Dywizja Kawalerii Pancernej: 756 pkt.
5. Inspektorat Wsparcia Sił Zbrojnych: 754 pkt.
6. wyższe szkolnictwo wojskowe: 739 pkt.

klasyfikacja końcowa
1. 11 Dywizja Kawalerii Pancernej Żagań: 55 pkt.
2. 12 Dywizja Zmechanizowana Szczecin: 49 pkt.
3. 16 Dywizja Zmechanizowana Olsztyn: 47 pkt.
4. Inspektorat Wsparcia Sił Zbrojnych Bydgoszcz: 41 pkt.
5. siły powietrzne: 34 pkt.
6. wyższe szkolnictwo wojskowe: 29 pkt.
7. 18 Dywizja Zmechanizowana Siedlce: 28 pkt.
8. marynarka wojenna: 20 pkt.
9. wojska obrony terytorialnej: 14 pkt.
10. Dowództwo Garnizonu Warszawa: 2 pkt. 

Jacek Szustakowski

autor zdjęć: Mirosław Ronowski / 9 Brygada Kawalerii Pancernej

dodaj komentarz

komentarze


Będzie kodyfikacja wojskowych przepisów
 
Zakłady z Zegrza w łańcuchu dostawców Wisły
F-16 kończą misję w Estonii
Lotnicy z pomocą humanitarną dla Libanu
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Poprady w lubelskiej „Dziewiętnastce”
Proobronni wspierają potrzebujących
Dominatorzy biegów na orientację
Debata nad wyzwaniami przyszłości
Deflagracja Tallboya – wnioski z saperskiej operacji
Kolejny sukces wojownika z Błękitnej Brygady
Prezydent Duda: współpraca wojskowa z USA ponad polityką
„GeoTrashing”, czyli aplikacja na medal
NATO o przyszłości misji w Iraku i Afganistanie
Piekło „Pługa”
„Iron Wolf '20” – siłą szpicy jest współdziałanie
Lwów otrzymuje Virtuti Militari
Nowe samoloty w „Szkole Orląt”
Kierunek Turcja, czyli nowa misja polskich żołnierzy
Amerykanie odmładzają F-16
„Tumak ’20”, czyli test 16 Dywizji Zmechanizowanej
Świąteczne prezenty od AMW
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Nowe zasady wynagradzania za służbę przygotowawczą
Start w nieznane
Laserowa artyleria US Army
Podchorążowie – studenci medycyny szykują się do pracy w szpitalach
Sąd nad systemem
Tak się ćwiczy na rumuńskich poligonach
Komisje sejmowe o umowie z USA
HackYeah, czyli programiści na start!
Armia donatorów krwi
Kolejny dzień walki z koronawirusem
Zmiany w dodatkowym wynagrodzeniu
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Oświetlenie podczas ćwiczeń polowych. Czy wiesz jak się przygotować?
„Brilliant Jump 2020” – skok na miarę szpicy
Pierwsze międzynarodowe ćwiczenia „Ślązaka”
Admirał Bauer nowym szefem Komitetu Wojskowego NATO
Żołnierze pomagają w walce z pandemią
Jakie zmiany w mundurówce?
Stał prosto, o łaskę nie prosił
Wojskowi wspierają medyków
Dwanaście Bielików jest już w Dęblinie
Trudne otwarcie, czyli marynarka bez morza
Żołnierze spieszą z pomocą
Sukces polskich wioślarzy na mistrzostwach Europy
Jakie zmiany w umundurowaniu?
Ukraiński kurs na Zachód
Będą zmiany w opiniowaniu zawodowców
31 medali marynarzy i rezerwistów na torze kolarskim
Obrady ministrów obrony NATO
Bitwa zwana „maszynką do mielenia mięsa”
13 medali żołnierzy na ringu
Święto sportowców w mundurach
Attention, Controlled Flight

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO