moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Pszczoły i weterani

Zakończył się projekt „Weterani dla pszczół – pszczoły dla weteranów”. Ponad 60 byłych uczestników misji przez kilka miesięcy zgłębiało wiedzę na temat pszczelarstwa. Dla jednych była to okazja, by dowiedzieć się czegoś więcej o tych pożytecznych owadach, dla innych zajęcia stały się formą terapii po trudnych przeżyciach na misji.

Sprawowanie opieki nad pszczołami pomaga żołnierzom zwalczyć lęk i stres pourazowy. Wiedzą o tym Amerykanie, którzy zachęcają byłych wojskowych do takiej formy terapii. Centrum Weterana Działań poza Granicami Państwa oraz Fundacja „Bliżej Pszczół” postanowili przenieść amerykańskie doświadczenia na rodzimy grunt. – Kto z uczestników kursu wiedział wcześniej, że mamy w Polsce 474 gatunki pszczół, w tym tylko kilka miodowych? – pyta Leszek Trytek z Fundacji. Gdy znalazł on w internecie informacje o pozytywnym oddziaływaniu pszczół na psychikę zajmujących się nimi osób (amerykańskich żołnierzy), pomyślał, że warto podobne warsztaty zorganizować w Polsce. I tak powstał projekt „Weterani dla pszczół – pszczoły dla weteranów”. Zajęcia teoretyczne odbywały się w formie webinaru, praktyczne zaś na terenie pasieki w Złotokłosie koło Warszawy. Prowadzili je Elwira i Leszek Trytkowie.

– Przez kilka miesięcy obserwowałem niesłabnący entuzjazm uczestników kursu. Niektórzy musieli przejechać kilkaset kilometrów, by wziąć udział w zajęciach praktycznych. To najlepiej świadczy o tym, że nasz projekt trafił w dziesiątkę – mówi Leszek Trytek. Weterani uczyli się, jak zbudować ule, wytapiać wosk, zbierać miód i oczywiście jak funkcjonuje pszczela rodzina. Część kursantów miała już doświadczenia związane z pszczelarstwem, ale chcieli pogłębić swoją wiedzę. Innych zaciekawiła taka forma aktywności i spędzania wolnego czasu.

REKLAMA

– Jestem pod wrażeniem zaangażowania uczestników kursu – przyznaje Natalia Grzeszczuk, psycholog z Centrum Weterana Działań poza Granicami Państwa w Warszawie i koordynator projektu „Weterani dla pszczół – pszczoły dla weteranów”. Na pytanie, jak pszczoły wpływają na psychikę obcujących z nimi osób, Natalia Grzeszczuk odpowiada, że podobnie jak konie czy psy podczas hipoterapii czy dogoterapii. Podkreśla, że nie ma jednej metody radzenia sobie ze stresem pourazowym. Jedni biegają, drudzy wolą sporty walki i biorą udział np. w Projekcie „Wojownik”. Są także tacy, którzy potrzebują kontaktu z naturą i obcowania ze zwierzętami. – Praca z pszczołami wycisza, choć wiele się dzieje wokół ula. Trzeba się skupić, aby wejść w ich świat – dodaje.

Kpr. Łukasz Wojciechowski, weteran ranny podczas I zmiany PKW w Iraku, zastanawia się nad założeniem własnej pasieki. – To było hipnotyzujące doświadczenie, gdy mogłem obserwować pracę pszczół w ulu, jak królowa, trutnie i robotnice tworzą jeden żywy organizm, krzątają się w ulu, nie wchodząc sobie w drogę – opowiada. – Wtedy zapomina się o stresie.

Ppłk Elżbietę Chorzemską-Aloksa, weterana z Afganistanu, pszczoły fascynowały od dawna. Przekonanie, że należy je szanować wyniosła z domu, więc –gdy nadarzyła się okazja – skorzystała z kursu. Po kilkumiesięcznych zajęciach wie, że praca z nimi sprawia jej przyjemność i także myśli o postawieniu w ogrodzie uli. Z kolei st. chor. sztab Michał Puchta, weteran IX zmiany PKW w Iraku oraz X PKW w Afganistanie, ma już cztery ule, a uzyskanym miodem obdarowuje rodzinę i znajomych. Zastanawia się także nad zastosowaniem apiterapii (łac. apis – pszczoła, grec. therapia – leczenie) w leczeniu chorego na autyzm synka.

Na zakończenie kursu weterani odebrali certyfikaty ukończenia warsztatów „Weterani dla pszczół – pszczoły dla weteranów”. Niewykluczone, że w przyszłym roku projekt będzie kontynuowany.

Małgorzata Schwarzgruber

autor zdjęć: Centrum Weterana Działań poza Granicami Państwa

dodaj komentarz

komentarze


900 tys. zł na pomoc dla kombatantów
 
Terytorialsi na okręcie
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Pod sztandarami Zielonej Wyspy
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Most pontonowy na Wiśle będzie zdemontowany
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Polska w programie drona stealth od Lockheeda?
Lesson on How to Overcome Difficulties
F-16 kończą misję w Estonii
Amerykanie odmładzają F-16
Komisje sejmowe o umowie z USA
Amunicja z Meska
„Kormoran” ćwiczy z okrętami NATO
Kierunek Turcja, czyli nowa misja polskich żołnierzy
Admirał Bauer nowym szefem Komitetu Wojskowego NATO
Ukraiński kurs na Zachód
AWL stawia na liderów
Rozejm dla prowadzenia wojny
Pancerniacy z NATO rywalizowali na Łotwie
Ścieżka edukacyjna na Monte Cassino. Przed nami kolejny etap
Dodatki dla specjalsów po nowemu
Miasto niezłomne składa broń
Minister Błaszczak: jestem na kwarantannie, ale pracuję
Terytorialsi w punktach Test&Go
Alert powodziowy, terytorialsi w gotowości
Tak się ćwiczy na rumuńskich poligonach
Szef MON-u o zaangażowaniu armii w walkę z epidemią
Jakie tajemnice nadal skrywa pole bitwy o Westerplatte?
Nowe „oczy” dla Jastrzębi
Żołnierze zdobyli 13 medali na mistrzostwach Polski w strzelectwie i kolarstwie
Mniej rezerwistów trafi na ćwiczenia
NATO pyta o Tallboya
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
Wilk kontra dywersanci
84 medale żołnierzy na mistrzostwach kraju
Alarm! Terroryści i rozbitkowie
Święto sportowców w mundurach
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Korpus WOT i nowe specjalności w armii
Urodzony żołnierz
Kłopoty z odprawą mieszkaniową
Gromy i Hibneryty gotowe do osłony Wybrzeża
Jeszcze więcej OPW
Nowy sprzęt dla cyfrowej brygady
Gotowi na trzynastą zmianę
Czarna Dywizja triumfuje na Spartakiadzie Wojskowej
Zaśpiewaj „Marsz Pierwszej Brygady”
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Pszczoły i weterani
Laserowa artyleria US Army
Roczny test na Bałtyku
Step in the Right Direction
Sukces polskich wioślarzy na mistrzostwach Europy
Polsko-amerykańska współpraca

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO