moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Kolejne Bieliki wylądowały w Dęblinie

Na lotnisku w Dęblinie stacjonuje już dziesięć nowoczesnych samolotów do szkolenia zaawansowanego M-346 Bielik. Kolejne dwa wylądują tu do końca roku. Nowe Bieliki muszą przejść teraz weryfikację, a następnie zostaną wprowadzone do wyposażenia polskich sił powietrznych. Za kilka tygodni za sterami nowych samolotów usiądą instruktorzy z 41 Bazy oraz podchorążowie Szkoły Orląt.

– Kolejne nowoczesne samoloty szkoleniowe M-346 Bielik trafiają do sił powietrznych – poinformował Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej. – Na lotnisku 41 Bazy Lotnictwa Szkolnego w Dęblinie wylądował Bielik o numerze bocznym 7710. Kilka dni temu witaliśmy numer 7709. Polscy piloci dysponują już dziesięcioma takimi maszynami – dodał szef MON.

W 41 Bazie Lotnictwa Szkolnego w Dęblinie stacjonowało dotychczas osiem samolotów do szkolenia zaawansowanego M-346. Zgodnie z umową z marca 2018 roku, jaką Ministerstwo Obrony Narodowej zawarło z dostawcą maszyn – włoską firmą Leonardo, jesienią 2020 roku w Polsce miały wylądować cztery samoloty szkolne. Dwa już są, kolejne dwa przylecą za kilka tygodni. – Mamy już dziesięć samolotów zakupionych na potrzeby szkolenia przyszłych pilotów samolotów odrzutowych, prowadzonego w 4 Skrzydle Lotnictwa Szkolnego – informuje por. Ewa Złotnicka, oficer prasowy 4 SLSz.

REKLAMA

To nie wszystko. Ministerstwo skorzystało w grudniu 2018 roku z tzw. prawa opcji do kontraktu, czyli zakupu kolejnych czterech maszyn. Zgodnie z tą umową następne cztery Bieliki przylecą do Polski za dwa lata. Oznacza to, że flota M-346 z biało-czerwoną szachownicą w 2022 roku powiększy się do 16 maszyn.

Zanim jednak nowe samoloty zostaną wykorzystane do szkolenia lotników, muszą przejść proces zdawczo-odbiorczy. Jak wyjaśnia por. Złotnicka, polega on przede wszystkim na sprawdzeniu wszystkich funkcjonalności samolotu określonych w umowie. – Jednym z najistotniejszych elementów tej weryfikacji jest lot zdawczo-odbiorczy, który wykonają piloci doświadczalni. Skontrolują oni właściwości lotne maszyn i zainstalowane w Bielikach systemy szkolenia – wyjaśnia rzecznik 4 Skrzydła. Poza tym zostanie sprawdzone wyposażenie lotniskowo-hangarowe oraz dokumentacja eksploatacyjna.

Testy Bielików potrwają kilkanaście dni. Jeżeli nie będzie żadnych odstępstw od kontraktu, maszyny zostaną wprowadzone do wyposażenia polskich sił powietrznych oraz – podobnie jak poprzednie egzemplarze Bielików – będą eksploatowane w 41 Bazie Lotnictwa Szkolnego. Dowództwo 4 Skrzydła zakłada, że jeszcze w tym roku za sterami nowych Bielików usiądą piloci instruktorzy oraz wojskowi studenci Szkoły Orląt.

Przetarg na system szkolenia (Advancet Jet Trainer – AJT) oraz osiem samolotów do szkolenia zaawansowanego dla Wojska Polskiego Inspektorat Uzbrojenia MON ogłosił w 2013 roku w lutym. Rok później Polska zdecydowała się na zakup odrzutowców szkolnych M-346 produkowanych przez włoski koncern Leonardo. Pierwsze dwa Mastery przyleciały do Dęblina w listopadzie 2016 roku. Początkowo, podczas weryfikacji zgodności wyposażenia samolotu z wymaganiami ujętymi w kontrakcie, wskazano braki. Strona włoska musiała je uzupełnić. Chodziło o elementy systemu symulacji uzbrojenia. Pierwszy lot maszyny z biało-czerwoną szachownicą odbył się w lutym 2018 roku. Początkowo treningi na M-346, które zostały ochrzczone Bielikami, przechodzili piloci wyszkoleni we Włoszech, potem instruktorzy z dęblińskiej jednostki. Pierwszy lot podchorążego samolotem Bielik odbył się wiosną 2019 roku.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: 4 Skrzydło Lotnictwa Szkolnego

dodaj komentarz

komentarze


Amerykanie odmładzają F-16
 
Proobronni wspierają potrzebujących
Lotnicy z pomocą humanitarną dla Libanu
Tak się ćwiczy na rumuńskich poligonach
Debata nad wyzwaniami przyszłości
HackYeah, czyli programiści na start!
Zmiany w dodatkowym wynagrodzeniu
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
„Iron Wolf '20” – siłą szpicy jest współdziałanie
Admirał Bauer nowym szefem Komitetu Wojskowego NATO
Oświetlenie podczas ćwiczeń polowych. Czy wiesz jak się przygotować?
Kolejny sukces wojownika z Błękitnej Brygady
Trudne otwarcie, czyli marynarka bez morza
Kolejny dzień walki z koronawirusem
Ukraiński kurs na Zachód
13 medali żołnierzy na ringu
Attention, Controlled Flight
Obrady ministrów obrony NATO
Sąd nad systemem
Nowe samoloty w „Szkole Orląt”
Start w nieznane
Armia donatorów krwi
31 medali marynarzy i rezerwistów na torze kolarskim
Żołnierze pomagają w walce z pandemią
„Brilliant Jump 2020” – skok na miarę szpicy
F-16 kończą misję w Estonii
Bitwa zwana „maszynką do mielenia mięsa”
Sukces polskich wioślarzy na mistrzostwach Europy
„Tumak ’20”, czyli test 16 Dywizji Zmechanizowanej
Stał prosto, o łaskę nie prosił
Lwów otrzymuje Virtuti Militari
Kierunek Turcja, czyli nowa misja polskich żołnierzy
Jakie zmiany w umundurowaniu?
Pierwsze międzynarodowe ćwiczenia „Ślązaka”
Żołnierze spieszą z pomocą
Komisje sejmowe o umowie z USA
Dominatorzy biegów na orientację
Będą zmiany w opiniowaniu zawodowców
Podchorążowie – studenci medycyny szykują się do pracy w szpitalach
Laserowa artyleria US Army
NATO o przyszłości misji w Iraku i Afganistanie
Będzie kodyfikacja wojskowych przepisów
Poprady w lubelskiej „Dziewiętnastce”
Prezydent Duda: współpraca wojskowa z USA ponad polityką
Zakłady z Zegrza w łańcuchu dostawców Wisły
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Nowe zasady wynagradzania za służbę przygotowawczą
Deflagracja Tallboya – wnioski z saperskiej operacji
Piekło „Pługa”
Dwanaście Bielików jest już w Dęblinie
Jakie zmiany w mundurówce?
Wojskowi wspierają medyków
„GeoTrashing”, czyli aplikacja na medal
Świąteczne prezenty od AMW
Święto sportowców w mundurach
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Komitet Wojskowy NATO o pandemii

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO