moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Będzie więcej amerykańskich żołnierzy w Polsce?

Sekretarz obrony USA nie wyklucza, że w Polsce będzie stacjonować więcej amerykańskich żołnierzy, niż zapowiedział to latem prezydent Donald Trump. – Istnieje realna szansa, by przyjrzeć się umieszczeniu 2 Pułku Kawalerii, lub przynajmniej jego części, w Polsce – mówił Mark Esper, szef Pentagonu. Oddział miałby zostać przesunięty z bazy w Niemczech.

Mark Esper był gościem prestiżowego amerykańskiego think tanku – Atlantic Council. Szef Pentagonu mówił wczoraj o roli amerykańskich sojuszy oraz o współpracy z partnerami w dobie rywalizacji mocarstw. Jednym z ważniejszych wątków debaty była obecność sił USA na Starym Kontynencie, relacje wojskowe z europejskimi sojusznikami oraz sposoby wzmacniania wschodniej flanki NATO.

Szef Pentagonu był pytany o kwestie dotyczące wycofania części sił USA z Niemiec. Czy ruch ten nie osłabi militarnie Europy? Czy może będzie to okazja, by powstała w ten sposób luka została wypełniona przez europejskich sojuszników? Jednocześnie Frederic Kempe, prezes Atlantic Council i moderator debaty, zapytał o zawarte latem porozumienie o wzmocnionej współpracy wojskowej z Polską, czy wpłynęło na wzmocnienie bezpieczeństwa i czy może się stać wzorcem dla innych członków NATO. – Co daje nam przesunięcie sił do Polski? Jakie zagrożenia pojawią się w związku z redukcją sił w Niemczech? Czy są plany zrównoważenia tego działania? – pytał Frederic Kempe.

REKLAMA

Wycofanie około 12 tys. żołnierzy z Niemiec – jak tłumaczył Mark Esper – nie będzie oznaczało osłabienia Europy, ponieważ amerykańskie siły zostaną jedynie przesunięte bliżej granicy z Rosją. – To kwestia zdrowego rozsądku. Nie trzeba być Napoleonem czy też MacArthurem, by spojrzeć na mapę i zdać sobie sprawę, że im dalej jesteś na wschód, tym większą możesz dać gwarancję sojusznikom i partnerom na linii frontu niezależnie od tego, czy są to państwa bałtyckie na północnym wschodzie, Polska na wschód od Niemiec, czy Bułgaria i Rumunia znajdujące się na południowym wschodzie, nad Morzem Czarnym. Tak więc musimy przesunąć się nieco bardziej na wschód – przekonywał. To, zdaniem szefa Pentagonu, pomoże skrócić czas potrzebny na reakcję, gdyby Rosja zachowywała się agresywnie.

Według sekretarza obrony USA podpisanie latem porozumienia o wzmocnionej współpracy wojskowej z Polską było konieczne, ponieważ poprzednia umowa nie odpowiadała obecnym wyzwaniom geopolitycznym oraz realiom budżetowym. – Teraz mamy umowę, która otwiera nowe możliwości – ocenił.

Esper przypomniał, że zgodnie z ustaleniami sprzed kilku miesięcy z baz w Niemczech do Polski zostanie przesuniętych około tysiąca żołnierzy. Okazuje się, że może być ich jednak więcej. – Istnieje realna szansa, by przyjrzeć się umieszczeniu 2 Pułku Kawalerii, lub przynajmniej jego części, w Polsce. Polacy tego chcą – mówił szef Pentagonu. – Rozmawialiśmy o Dowództwie V Korpusu, który będzie dodatkowym elementem stacjonującym w Polsce – ujawnił Esper. – To tyle jeśli chodzi o Polskę. Ale nie powinniśmy stracić z pola widzenia także państw bałtyckich oraz regionu Morza Czarnego – zastrzegł.

Żołnierze 2 Pułku Kawalerii US Army, którzy stacjonują w Vilseck w Niemczech, byli już kilkakrotnie na ćwiczeniach w Polsce. Brali udział m.in. w „Dragoon Ride 2016”, ćwiczeniach mających sprawdzić możliwości szybkiego przerzutu wojsk NATO bliżej granicy Sojuszu z Rosją. W 2017 roku żołnierze z 2 Pułku tworzyli trzon pierwszej zmiany Batalionowej Grupy Bojowej w Polsce. Półroczną służbę na Mazurach pełnili także w 2020 roku.

 

Joanna Tańska

autor zdjęć: Michał Zieliński, Marvin Lynchard / U.S. Secretary of Defense

dodaj komentarz

komentarze


Attention, Controlled Flight
 
HackYeah, czyli programiści na start!
Start w nieznane
„Iron Wolf '20” – siłą szpicy jest współdziałanie
Amerykanie odmładzają F-16
Będzie kodyfikacja wojskowych przepisów
Kierunek Turcja, czyli nowa misja polskich żołnierzy
Podchorążowie – studenci medycyny szykują się do pracy w szpitalach
Kolejny dzień walki z koronawirusem
13 medali żołnierzy na ringu
„Tumak ’20”, czyli test 16 Dywizji Zmechanizowanej
Zmiany w dodatkowym wynagrodzeniu
Stał prosto, o łaskę nie prosił
Admirał Bauer nowym szefem Komitetu Wojskowego NATO
Lotnicy z pomocą humanitarną dla Libanu
Oświetlenie podczas ćwiczeń polowych. Czy wiesz jak się przygotować?
Pierwsze międzynarodowe ćwiczenia „Ślązaka”
Kolejny sukces wojownika z Błękitnej Brygady
„GeoTrashing”, czyli aplikacja na medal
Żołnierze spieszą z pomocą
Ukraiński kurs na Zachód
Trudne otwarcie, czyli marynarka bez morza
Świąteczne prezenty od AMW
31 medali marynarzy i rezerwistów na torze kolarskim
Dwanaście Bielików jest już w Dęblinie
Tak się ćwiczy na rumuńskich poligonach
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Komisje sejmowe o umowie z USA
Armia donatorów krwi
Nowe samoloty w „Szkole Orląt”
Obrady ministrów obrony NATO
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Święto sportowców w mundurach
Piekło „Pługa”
Będą zmiany w opiniowaniu zawodowców
Jakie zmiany w mundurówce?
Prezydent Duda: współpraca wojskowa z USA ponad polityką
Żołnierze pomagają w walce z pandemią
Bitwa zwana „maszynką do mielenia mięsa”
Nowe zasady wynagradzania za służbę przygotowawczą
Debata nad wyzwaniami przyszłości
Dominatorzy biegów na orientację
„Brilliant Jump 2020” – skok na miarę szpicy
Jakie zmiany w umundurowaniu?
Poprady w lubelskiej „Dziewiętnastce”
Deflagracja Tallboya – wnioski z saperskiej operacji
Proobronni wspierają potrzebujących
Zakłady z Zegrza w łańcuchu dostawców Wisły
F-16 kończą misję w Estonii
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
NATO o przyszłości misji w Iraku i Afganistanie
Sukces polskich wioślarzy na mistrzostwach Europy
Lwów otrzymuje Virtuti Militari
Laserowa artyleria US Army
Sąd nad systemem
Wojskowi wspierają medyków

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO