moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Nowy prezes zarządu PZL-Świdnik

Leonardo informuje, że pan Jacek Libucha został prezesem zarządu PZL-Świdnik. Marco Lupo, który dodatkowo pełnił tę funkcję ad interim w ostatnich miesiącach, kontynuuje swoją dotychczasową funkcję na stanowisku prezesa Leonardo Polska.

Powołanie nowego zarządu wyznacza kamień milowy dla roli jaką PZL-Świdnik – w wizji Leonardo: polski synonim śmigłowca – może odegrać w dynamicznym środowisku polskiego i międzynarodowego przemysłu lotniczego i obronnego, a także wzmacnia fundamenty dla przyszłości Spółki.

Nowy zarząd wnosi wszechstronne i bogate doświadczenie biznesowe, międzynarodowe oraz wiedzę ekspercką w zakresie wojskowości, która będzie korzystna dla organizacji jak i dla obecnie realizowanych oraz przyszłych projektów firmy.

REKLAMA

Pozwoli to również na utrzymanie solidnego partnerstwa z polskimi instytucjami rządowymi i wojskowymi w zakresie kluczowych wymagań oraz zagwarantuje gotowość ze strony PZL-Świdnik, w ściślej współpracy z Leonardo, dla zaspokajania wszelkich potrzeb wyrażonych przez naszych strategicznych odbiorców, zapewniając jednocześnie istotne wsparcie dla bezpieczeństwa narodowego i rozwoju gospodarczego.

PZL-Świdnik od 10 lat jest częścią światowego koncernu Leonardo, cieszącego się wiodącą pozycją w sektorze lotniczym, obronnym i bezpieczeństwa, a wkrótce świdnickie zakłady będą obchodzić 70. rocznicę powstania dając początek rozwoju miasta Świdnik. Zakłady PZL-Świdnik są dzisiaj częścią dziedzictwa i tradycji polskiej Doliny Lotniczej.

Unikalna i ugruntowana wiedza PZL-Świdnik będzie mogła być wykorzystana i umocniona dzięki dalszym inwestycjom w technologię z zachowaniem własności intelektualnej w Świdniku, jak również poprzez zwiększanie lokalnej puli talentów i podnoszenie ich umiejętności zawodowych, odgrywanie wiodącej roli w przyszłych programach Sił Zbrojnych, a także doskonaleniu możliwości obsługi klienta i wzmacnianiu współpracy w ramach polskiego łańcucha dostaw i strategicznego partnerstwa z przemysłem krajowym.

Leonardo i PZL-Świdnik mają solidny, gotowy do realizacji plan na przyszłość, który zakłada duży wkład w przyszły wzrost gospodarczy kraju, biorąc pod uwagę, że sektory takie jak lotnictwo, obronność i bezpieczeństwo są głównym motorem zwiększającym zamożność narodową , konkurencyjność i zatrudnienie. Opiera się to na silnej legitymizacji istniejących programów przemysłowych, a także na nowych możliwościach, nad którymi obecnie trwają rozmowy z odpowiednimi władzami krajowymi.

Jacek Libucha - doświadczony menadżer z 20-letnim dorobkiem zawodowym w Polsce i za granicą. Przez ostatnie 12 lat pracował w Boston Consulting Group, gdzie zasiadał w zarządzie i był liderem Praktyki Dóbr Przemysłowych i Energetyki w Polsce. Jego dorobek biznesowy obejmuje bogate doświadczenie w inwestycjach kapitałowych, przekształceniach i optymalizacji procesów przemysłowych dla największych firm na polskim rynku.

Ukończył z tytułem MBA, IESE Business School w Barcelonie. Wcześniej uzyskał dyplom magistra na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.
Przed karierą biznesową, przez 11 lat służył w Siłach Zbrojnych RP. Był między innymi dowódcą szwadronu szturmowego 25 Brygady Kawalerii Powietrznej. Posiada doświadczenie w przygotowywaniu i wykonywaniu operacji aeromobilnych z użyciem śmigłowców.
Jest absolwentem Wyższej Szkoły Oficerskiej im. Tadeusza Kościuszki we Wrocławiu, US Coast Guard Academy w New London oraz US Army Ranger School w Georgii. Odznaczony, dwukrotny weteran zagranicznych operacji wojskowych.
Jacek Libucha pochodzi ze Strzyżowa w województwie podkarpackim, jest żonaty, ma dwie córki. Jest wytrawnym podróżnikiem i amatorem sportu.

O PZL-Świdnik:
PZL-Świdnik to jedyny polski producent śmigłowców wytwarzający wiropłaty od ponad 60 lat. Do dziś firma wyprodukowała i dostarczyła ponad 7400 śmigłowców dla klientów z ponad 40 krajów na świecie. Dzięki PZL-Świdnik Polska jest jednym z 5 europejskich państw, mogących pochwalić się zdolnością samodzielnego projektowania, produkcji, rozwoju i wsparcia śmigłowców. Firma zatrudnia ok. 3000 osób, w tym 650 inżynierów i współpracuje z blisko 1000 polskich przedsiębiorstw. PZL-Świdnik jest kluczowym partnerem polskiego resortu obrony – 80 proc. śmigłowców dostarczonych MON to wiropłaty produkcji PZL-Świdnik. Firma jest częścią Leonardo od 2010 r.

Produktem flagowym PZL-Świdnik jest W-3 Sokół. Zaprojektowany w latach 80., jest pierwszym w pełni polskim śmigłowcem. Do tej pory został wyprodukowany w ponad 180 egzemplarzach i trafił do kilkunastu krajów na świecie. Najwięcej śmigłowców Sokół użytkowanych jest przez Wojsko Polskie. Maszyny te służą tam m.in. w wersjach transportowych, wsparcia pola walki (Głuszec), ratownictwa morskiego (Anakonda) i transportu VIP. Oprócz tego Sokoły są wykorzystywane w Polsce przez policję, TOPR i Straż Graniczną.

Najmłodszym produktem PZL-Świdnik jest śmigłowiec SW-4 – produkowany w kilku wersjach. To mały i zwinny, jednosilnikowy śmigłowiec z miejscem dla 5 osób. Do Wojska Polskiego trafił jako SW-4 Puszczyk. Młodzi piloci wojskowi ze Szkoły Orląt w Dęblinie uczą się na nim pilotażu.
Ten wiropłat został także wybrany jako baza do rozwoju programu śmigłowca bezzałogowego. Tak powstał SW-4 Solo RUAS, który odnosi sukcesy także w ćwiczeniach międzynarodowych na terenie Wielkiej Brytanii, Włoch i na Morzu Śródziemnym.

Tekst: Dariusz Szulc

red. PZ

autor zdjęć: Leonardo Press Office /PL

dodaj komentarz

komentarze


Kolejny dzień walki z koronawirusem
 
Deflagracja Tallboya – wnioski z saperskiej operacji
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Jakie zmiany w mundurówce?
Admirał Bauer nowym szefem Komitetu Wojskowego NATO
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Sukces polskich wioślarzy na mistrzostwach Europy
Nowe samoloty w „Szkole Orląt”
Żołnierze pomagają w walce z pandemią
Proobronni wspierają potrzebujących
F-16 kończą misję w Estonii
Zakłady z Zegrza w łańcuchu dostawców Wisły
Dominatorzy biegów na orientację
Bitwa zwana „maszynką do mielenia mięsa”
Kierunek Turcja, czyli nowa misja polskich żołnierzy
Zmiany w dodatkowym wynagrodzeniu
Pierwsze międzynarodowe ćwiczenia „Ślązaka”
NATO o przyszłości misji w Iraku i Afganistanie
Piekło „Pługa”
13 medali żołnierzy na ringu
Stał prosto, o łaskę nie prosił
„Iron Wolf '20” – siłą szpicy jest współdziałanie
Lotnicy z pomocą humanitarną dla Libanu
Świąteczne prezenty od AMW
Komisje sejmowe o umowie z USA
Dwanaście Bielików jest już w Dęblinie
Żołnierze spieszą z pomocą
HackYeah, czyli programiści na start!
Poprady w lubelskiej „Dziewiętnastce”
Oświetlenie podczas ćwiczeń polowych. Czy wiesz jak się przygotować?
Święto sportowców w mundurach
Attention, Controlled Flight
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Kolejny sukces wojownika z Błękitnej Brygady
Lwów otrzymuje Virtuti Militari
Będzie kodyfikacja wojskowych przepisów
Tak się ćwiczy na rumuńskich poligonach
31 medali marynarzy i rezerwistów na torze kolarskim
„GeoTrashing”, czyli aplikacja na medal
Sąd nad systemem
Wojskowi wspierają medyków
Jakie zmiany w umundurowaniu?
Podchorążowie – studenci medycyny szykują się do pracy w szpitalach
Trudne otwarcie, czyli marynarka bez morza
„Brilliant Jump 2020” – skok na miarę szpicy
Debata nad wyzwaniami przyszłości
Amerykanie odmładzają F-16
Nowe zasady wynagradzania za służbę przygotowawczą
Będą zmiany w opiniowaniu zawodowców
Ukraiński kurs na Zachód
„Tumak ’20”, czyli test 16 Dywizji Zmechanizowanej
Laserowa artyleria US Army
Prezydent Duda: współpraca wojskowa z USA ponad polityką
Start w nieznane
Obrady ministrów obrony NATO
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Armia donatorów krwi

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO