moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Obrady ministrów obrony NATO

Zapobieganie zagrożeniom związanym z wykorzystaniem broni nuklearnej i powstrzymanie eskalacji konfliktu w basenie Morza Śródziemnego – to niektóre z tematów omawianych dziś przez ministrów obrony państw członkowskich NATO. Sojusznicy zadecydowali także o utworzeniu Centrum Operacji Kosmicznych. Powstanie ono w Niemczech, przy Dowództwie Sił Powietrznych Sojuszu Północnoatlantyckiego w Ramstein.


Centrum Operacji Kosmicznych NATO, o którego utworzeniu zadecydowali podczas dzisiejszych obrad ministrowie obrony państw Sojuszu, będzie zlokalizowane w Niemczech, przy Dowództwie Sił Powietrznych Sojuszu Północnoatlantyckiego w Ramstein. To konsekwencja podjętej przez NATO decyzji, o uznaniu przestrzeni kosmicznej za jedną z domen operacyjnych. Jednak jak zapewnił Jens Stoltenberg, sekretarz generalny NATO, nie oznacza to jakichkolwiek działań militarnych. – To co dzieje się w kosmosie jest ważne, bo ma wpływ na to, co robimy na Ziemi – mówił. Chodzi między innymi o satelity, które zapewniają dostęp do usług telekomunikacyjnych czy nawigacyjnych. Zaznaczył, że każde z państw NATO ma różne możliwości operowania w tym obszarze, a Centrum ma pomóc je skoordynować, tak aby Sojusz mógł je efektywnie wykorzystać. Chodzi m.in. o przekazywanie informacji o ewentualnych zagrożeniach, jakie mogą się pojawić czy ochronę umieszczonej w przestrzeni infrastruktury, z której korzystają członkowie NATO podczas misji. – Niektóre kraje, w tym Rosja i Chiny, rozwijają systemy, które mogą oślepiać, wyłączać lub zestrzeliwać satelity. Szybka i bezpieczna komunikacja satelitarna jest kluczowa dla naszych wojsk – pokreślił.

Ministrowie poruszyli także problem „rosnącego rosyjskiego arsenału pocisków rakietowych o zdolnościach nuklearnych”. Jak mówił Stoltenberg, to dla Sojuszu „poważne wyzwanie, a jego skala wciąż rośnie”. Dlatego sojusznicy omawiali dziś różne warianty postępowania. Szef NATO podkreślił, że państwa członkowskie zaopatrują się m.in. w systemy obrony powietrznej i przeciwrakietowej, takie jak baterie Patriot i SAMP/T, a także inwestują w broń konwencjonalną, w tym w myśliwce piątej generacji. Równocześnie zapewnił, że Sojusz wciąż jest zaangażowany w kontrolę poziomu zbrojeń poszczególnych armii. Chodzi między innymi o umowę New Start, jaka w 2010 roku została zawarta między USA i Rosją. Traktat ten reguluje liczbę posiadanych przez poszczególne państwa głowic nuklearnych, jednak w przyszłym roku straci on swoją ważność. Dowództwo Sojuszu dokłada wszelkich starań, aby został przedłużony.

Kolejnym tematem było bezpieczeństwo infrastruktury krytycznej, takiej jak porty i lotniska, czy tej związanej z zapewnieniem usług telekomunikacyjnym, w tym 5G. – Robimy w tej dziedzinie postępy, jednak nadal widzimy pewne luki. Kraje takie jak Chiny inwestują w porty i lotniska, a nasze sieci telekomunikacyjne są nadal podatne na ataki z zewnątrz – powiedział. Dlatego ta kwestia będzie jednym z tematów obrad szczytu NATO, który odbędzie się w przyszły roku.

Szefowie obrony państw NATO rozmawiali także o konflikcie, do jakiego doszło w basenie Morza Śródziemnego. Chodzi o odkryte w nim złoża gazu, do jakich prawo rości sobie kilka państw. Ministrowie zgodzili się, że problem powinien zostać rozwiązany w oparciu o prawo międzynarodowe i za wszelką cenę należy unikać eskalacji konfliktu. – Unikanie ofiar śmiertelnych na morzu i w powietrzu to wielka odpowiedzialność, która nie powinna spoczywać wyłącznie na barkach kapitanów. Do nas, jako polityków, należy zrobienie wszystkiego co w naszej mocy, aby rozwiązać spór – podkreślił Stoltenberg.

Dzisiejsze obrady z powodu pandemii koronawirusa odbyły się w formule on-line. Mariusza Błaszczaka, szefa polskiego resortu obrony, reprezentował Tomasz Szatkowski, stały przedstawiciel RP przy Radzie Północnoatlantyckiej. Kolejne sesja odbędzie się jutro. Jednym z tematów nad jakimi pochylą się ministrowie obrony będą misje wojskowe w Afganistanie i Iraku.

REKLAMA

MM

autor zdjęć: NATO

dodaj komentarz

komentarze


We Never Stop
 
Co musi umieć kierowca czołgu
155 mm dla US Army
Jakie zmiany w mundurówce?
Nowe zasady wynagradzania za służbę przygotowawczą
Buzdygany dla najlepszych
Mjr Tarnawski skończył 100 lat!
Laserowa artyleria US Army
Kuźnie oficerskich kadr
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
VIII zmiana PKW gotowa na misję
Kombatanci mogą liczyć na terytorialsów
Międzynarodowy Elbląg
Będą zmiany w „Regulaminie ogólnym”
Żołnierze na froncie walk z COVID-19
Armia Fight Night znów w akcji
Drewniany koń, czyli skok ku wolności
Kutno w sieci LogHubs
Komisje sejmowe o umowie z USA
Zmiana w unijnej misji we Włoszech
Krotony w akcji
Obrady ministrów obrony NATO
Daglezje na większe przeprawy
Pancerniacy ćwiczyli z niemiecką armią
Żydzi od Andersa
Więcej cywilów z szansą na kaprala
Malutka na poligonie
Symulator na szerokie wody
Pustynna burza wokół Husajna
Ukraiński kurs na Zachód
Kierunek: Litwa
(Nie)olimpijski sezon udany dla żołnierzy
Polak w służbie Jej Królewskiej Mości
Treningi z gwiazdami zakończone, ale ćwiczcie dalej sami!
Żołnierze testują nauczycieli
Jest Warszawa
Płk prof. Rękas – Działa, a nie marzy
NATO o przyszłości misji w Iraku i Afganistanie
Pandemię pokonamy szczepieniami
Kolebka biathlonu w rozbudowie
Na rozgrzewkę – zapasy
Ferie z gwiazdami sportu
Komandosi znad Garigliano
Większość złotych medali dla żołnierzy-pływaków
Wojsko – plan na życie
Symulator Orlika w Dęblinie
Leopardy 2PL ćwiczą na poligonie
Dowództwo 6 Mazowieckiej BOT jest w Radomiu
Lotnicy z pomocą humanitarną dla Libanu
Niebawem ruszą szczepienia żołnierzy
Amerykanie odmładzają F-16
Jakie zmiany w umundurowaniu?
Agenci wywiadu na bobslejach
Na straży niebieskiej linii
Prezydent Duda: współpraca wojskowa z USA ponad polityką
Kierunek Turcja, czyli nowa misja polskich żołnierzy
Admirał Bauer nowym szefem Komitetu Wojskowego NATO
WBH upublicznia swoje archiwa
Dama odeszła do historii
Klub Złotej Rybki – uratowani z wody
„Do tego dzieła potrzeba wszystkich sił i wszystkich serc”
Pseudonim Żmudzin, Polak-rewolucjonista
Zmiany w dodatkowym wynagrodzeniu

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO