moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Obrady ministrów obrony NATO

Zapobieganie zagrożeniom związanym z wykorzystaniem broni nuklearnej i powstrzymanie eskalacji konfliktu w basenie Morza Śródziemnego – to niektóre z tematów omawianych dziś przez ministrów obrony państw członkowskich NATO. Sojusznicy zadecydowali także o utworzeniu Centrum Operacji Kosmicznych. Powstanie ono w Niemczech, przy Dowództwie Sił Powietrznych Sojuszu Północnoatlantyckiego w Ramstein.


Centrum Operacji Kosmicznych NATO, o którego utworzeniu zadecydowali podczas dzisiejszych obrad ministrowie obrony państw Sojuszu, będzie zlokalizowane w Niemczech, przy Dowództwie Sił Powietrznych Sojuszu Północnoatlantyckiego w Ramstein. To konsekwencja podjętej przez NATO decyzji, o uznaniu przestrzeni kosmicznej za jedną z domen operacyjnych. Jednak jak zapewnił Jens Stoltenberg, sekretarz generalny NATO, nie oznacza to jakichkolwiek działań militarnych. – To co dzieje się w kosmosie jest ważne, bo ma wpływ na to, co robimy na Ziemi – mówił. Chodzi między innymi o satelity, które zapewniają dostęp do usług telekomunikacyjnych czy nawigacyjnych. Zaznaczył, że każde z państw NATO ma różne możliwości operowania w tym obszarze, a Centrum ma pomóc je skoordynować, tak aby Sojusz mógł je efektywnie wykorzystać. Chodzi m.in. o przekazywanie informacji o ewentualnych zagrożeniach, jakie mogą się pojawić czy ochronę umieszczonej w przestrzeni infrastruktury, z której korzystają członkowie NATO podczas misji. – Niektóre kraje, w tym Rosja i Chiny, rozwijają systemy, które mogą oślepiać, wyłączać lub zestrzeliwać satelity. Szybka i bezpieczna komunikacja satelitarna jest kluczowa dla naszych wojsk – pokreślił.

Ministrowie poruszyli także problem „rosnącego rosyjskiego arsenału pocisków rakietowych o zdolnościach nuklearnych”. Jak mówił Stoltenberg, to dla Sojuszu „poważne wyzwanie, a jego skala wciąż rośnie”. Dlatego sojusznicy omawiali dziś różne warianty postępowania. Szef NATO podkreślił, że państwa członkowskie zaopatrują się m.in. w systemy obrony powietrznej i przeciwrakietowej, takie jak baterie Patriot i SAMP/T, a także inwestują w broń konwencjonalną, w tym w myśliwce piątej generacji. Równocześnie zapewnił, że Sojusz wciąż jest zaangażowany w kontrolę poziomu zbrojeń poszczególnych armii. Chodzi między innymi o umowę New Start, jaka w 2010 roku została zawarta między USA i Rosją. Traktat ten reguluje liczbę posiadanych przez poszczególne państwa głowic nuklearnych, jednak w przyszłym roku straci on swoją ważność. Dowództwo Sojuszu dokłada wszelkich starań, aby został przedłużony.

Kolejnym tematem było bezpieczeństwo infrastruktury krytycznej, takiej jak porty i lotniska, czy tej związanej z zapewnieniem usług telekomunikacyjnym, w tym 5G. – Robimy w tej dziedzinie postępy, jednak nadal widzimy pewne luki. Kraje takie jak Chiny inwestują w porty i lotniska, a nasze sieci telekomunikacyjne są nadal podatne na ataki z zewnątrz – powiedział. Dlatego ta kwestia będzie jednym z tematów obrad szczytu NATO, który odbędzie się w przyszły roku.

Szefowie obrony państw NATO rozmawiali także o konflikcie, do jakiego doszło w basenie Morza Śródziemnego. Chodzi o odkryte w nim złoża gazu, do jakich prawo rości sobie kilka państw. Ministrowie zgodzili się, że problem powinien zostać rozwiązany w oparciu o prawo międzynarodowe i za wszelką cenę należy unikać eskalacji konfliktu. – Unikanie ofiar śmiertelnych na morzu i w powietrzu to wielka odpowiedzialność, która nie powinna spoczywać wyłącznie na barkach kapitanów. Do nas, jako polityków, należy zrobienie wszystkiego co w naszej mocy, aby rozwiązać spór – podkreślił Stoltenberg.

Dzisiejsze obrady z powodu pandemii koronawirusa odbyły się w formule on-line. Mariusza Błaszczaka, szefa polskiego resortu obrony, reprezentował Tomasz Szatkowski, stały przedstawiciel RP przy Radzie Północnoatlantyckiej. Kolejne sesja odbędzie się jutro. Jednym z tematów nad jakimi pochylą się ministrowie obrony będą misje wojskowe w Afganistanie i Iraku.

MM

autor zdjęć: NATO

dodaj komentarz

komentarze


„Wolverine Strike” odpiera atak
 
Przeciwlotnicy i artylerzyści wkrótce w 18 Dywizji
Nowy batalion na Lubelszczyźnie
Skok na wyższy poziom
Złoto ustrzelone w Indiach
Spadochroniarze gotowi do misji w Kosowie
Pamiętaj o oświadczeniu majątkowym
Większe uprawnienia dla wojskowych ratowników medycznych
Kurs na dyplomację
Kierunek: certyfikacja
Pierwszy ośrodek wychowania fizycznego armii polskiej
Opiniowanie po nowemu
Pamiętamy o katastrofie smoleńskiej
Nowy etap w sporcie wojskowym rozpoczęty
Sportowy jubileusz
Test na flance
Łask czeka na myśliwce V generacji
Pierwsze kroki na linie
Jak wojsko walczy z pandemią
Nowy zarząd PGZ
Rumuński „Scorpion Spring”
Michał Szeliga – przywraca pamięć o przodkach ze Wschodu
Mjr rez. Wojciech „Zachar” Zacharków – nigdy nie chodzi na skróty
Łączenie dwóch światów
Ukraiński kurs na Zachód
Budujemy infrastrukturę dla wojsk sojusznika
Bitwa pod Iganiami, czyli stracona szansa
Mistrzowskie zagranie przegranych
Admirał Bauer nowym szefem Komitetu Wojskowego NATO
Udany weekend żołnierzy
Leki za zero złotych należą się rannym weteranom!
Artylerzyści będą stacjonowali w Nowej Dębie
Siły powietrzne czekają na F-35
Prezydent Duda: współpraca wojskowa z USA ponad polityką
Wojsko pomoże w organizacji punktów szczepień
Kpt. Jacek Siewiera – na pierwszej linii walki z pandemią
Ogień z trzech poligonów
Sto sekund do zagłady
Filip Bątkowski – menedżer sportu i… żołnierzy
Mężny duch dla ratowników
Nagroda nie tylko od dowódcy
IPN zaprasza na festiwal filmów o totalitaryzmie
Kwalifikacja? Może w czerwcu
Leopardy w natarciu
Ćwiczenia, szczepienie i odlot do Afganistanu
Kuźnie oficerskich kadr
Osłonić konwój, ratować rozbitków
Nowy karabin z Tarnowa
Na WAT nauczą się kierować Dunajem
Jedyna taka brygada
Nowe książeczki wojskowe
Polska stawia na fregaty Miecznik
Morskie targi zbrojeniowe, czyli surfowanie po sieci
Podchorążowie medycyny pomagają w szpitalach
Rosomaki na okrętach
Buzdygan Internautów 2020 – zaczynamy głosowanie!
Course on Diplomacy
Kolejne Herculesy dla wojska
Polska obecność w europejskich projektach zbrojeniowych
Afganistan. Czas wracać do domu
Specjalsi zakończyli dyżur w Siłach Odpowiedzi NATO
Błękitni po raz trzeci w Libanie
Korekta do igrzysk: dwunasty złoty medal dla Polski
Błękitna Armia wyrusza do Polski
Niemcy donoszą światu o Katyniu
Katyń – symbol bezprzykładnej zbrodni

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO