moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Żołnierze spieszą z pomocą

Kawalerzyści z Żagania, żołnierze „Błękitnej Dywizji”, terytorialsi – to tylko część spośród niemal 10 tysięcy wojskowych, którzy w całej Polsce włączyli się w działania pomocowe w czasie pandemii. Żołnierze m.in. wspierają personel szpitali, pobierają wymazy, transportują sprzęt medyczny i użyczają wojskowe pojazdy sanitarne.

Każdego dnia działania antycovidowe podejmują żołnierze wojsk operacyjnych oraz obrony terytorialnej. Mundurowi połączyli siły i w ramach operacji „Trwała odporność” wspierają administrację państwową, służbę zdrowia i Policję. Docierają także z pomocą bezpośrednio do osób potrzebujących. Wczoraj byli w 36 domach pomocy społecznej, pomogli 736 kombatantom i 87 seniorom. W sumie, w różnego rodzaju akcje pomocowe jest zaangażowanych niemal 10 tysięcy wojskowych.

REKLAMA

 

Ppłk Marek Pawlak, rzecznik Dowództwa Generalnego RSZ, informuje, że tylko wczoraj do zadań związanych z przeciwdziałaniem pandemii oddelegowano ponad 3 tysiące żołnierzy i około 250 jednostek sprzętu wojskowego. – Poza wsparciem administracji publicznej utrzymujemy w gotowości także zespoły dezynfekcyjne i 32 pojazdy sanitarne z pełną obsługą medyczną – podaje rzecznik DGRSZ. – Żołnierze i sprzęt podległy Dowództwu Komponentu Wojsk Specjalnych został skierowany do organizacji szpitala tymczasowego w Katowicach. A wojskowi z 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej przygotowują infrastrukturę dla tymczasowego szpitala w Zielonej Górze – dodaje.

Coraz więcej żołnierzy do walki z pandemią deleguje 12 Szczecińska Dywizja Zmechanizowana. Już ponad 1000 wojskowych „Błękitnej Dywizji” i marynarzy działa na terenie trzech województw: pomorskiego, zachodniopomorskiego i lubuskiego. – Cały czas wspieramy Policję w kontrolowaniu osób przebywających na kwarantannie, nasi żołnierze pobierają także wymazy i wspierają stacje sanitarno-epidemiologiczne oraz szpitale. Tym ostatnim pomagamy m.in. w dowożeniu zaopatrzenia. Wydzielamy też karetki i ratowników medycznych – informuje mjr Marcel Podhorodecki, rzecznik prasowy 12 DZ. – Poza siłami skierowanymi już do działania mamy także pododdziały utrzymywane w 12-godzinnej gotowości oraz grupy do dezynfekcji, które muszą być gotowe do pracy w ciągu maksymalnie dwóch godzin – dodaje oficer.

Już niemal miesiąc działa bezpłatna infolinia telefoniczna obsługiwana przez żołnierzy WOT. Pod numerem 800-100-115 wsparcia mogą szukać ośrodki pomocy społecznej i organizacje pozarządowe. – Dyżurujący żołnierze pomogą założyć konto na naszej platformie wsparcia, dzięki której można wnioskować o pomoc – informuje płk Marek Pietrzak. Potem złożone w ten sposób dokumenty są przekazywane do koordynatorów z poszczególnych brygad OT, które udzielają pomocy. Od 5 listopada żołnierze zarejestrowali już ponad 1000 różnego rodzaju wniosków.

– Dzwonią do nas pracownicy miejskich i gminnych ośrodków pomocy społecznej, szpitali, stowarzyszeń, a nawet centrów zarządzania kryzysowego i sanepidu. Najczęściej ich wnioski dotyczą pomocy w zakresie transportu żywności i środków ochrony osobistej, dekontaminacji pomieszczeń oraz opieki nad osobami starszymi i schorowanymi. Mamy także prośby o pobieranie wymazów i transport próbek do badań – wyliczają żołnierze dyżurujący pod telefonem.

Ale to nie wszystko. Ponad 90 razy na numer infolinii dzwoniły też osoby prywatne, które potrzebowały opieki. – To przede wszystkim seniorzy, emeryci lub inwalidzi, osoby niesprawne fizycznie i niemobilne. Proszą nas o pomoc, np. w dostarczeniu żywności lub wykupieniu leków. Kierujemy ich wtedy do właściwych terytorialnie ośrodków pomocy społecznej. Ale zdarzyło się też tak, że pomocy trzeba było udzielić natychmiast, więc wysłaliśmy naszych żołnierzy do starszego pana w potrzebie – przyznają terytorialsi.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: WOT, 2 BZ, 6 BPD, 16 bsap, 5 MBOT

dodaj komentarz

komentarze


Lotnicy z pomocą humanitarną dla Libanu
 
155 mm dla US Army
Żydzi od Andersa
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
NATO o przyszłości misji w Iraku i Afganistanie
Buzdygany dla najlepszych
Symulator na szerokie wody
Kierunek Turcja, czyli nowa misja polskich żołnierzy
Co musi umieć kierowca czołgu
Pancerniacy ćwiczyli z niemiecką armią
Na straży niebieskiej linii
Daglezje na większe przeprawy
Agenci wywiadu na bobslejach
Pandemię pokonamy szczepieniami
Symulator Orlika w Dęblinie
Kierunek: Litwa
WBH upublicznia swoje archiwa
Większość złotych medali dla żołnierzy-pływaków
Polak w służbie Jej Królewskiej Mości
Kuźnie oficerskich kadr
Pustynna burza wokół Husajna
Kutno w sieci LogHubs
Jakie zmiany w umundurowaniu?
Amerykanie odmładzają F-16
Armia Fight Night znów w akcji
Żołnierze testują nauczycieli
Będą zmiany w „Regulaminie ogólnym”
Prezydent Duda: współpraca wojskowa z USA ponad polityką
„Do tego dzieła potrzeba wszystkich sił i wszystkich serc”
Żołnierze na froncie walk z COVID-19
Klub Złotej Rybki – uratowani z wody
Międzynarodowy Elbląg
Pseudonim Żmudzin, Polak-rewolucjonista
We Never Stop
Dama odeszła do historii
Płk prof. Rękas – Działa, a nie marzy
Komandosi znad Garigliano
Niebawem ruszą szczepienia żołnierzy
Obrady ministrów obrony NATO
Jest Warszawa
Leopardy 2PL ćwiczą na poligonie
Treningi z gwiazdami zakończone, ale ćwiczcie dalej sami!
Malutka na poligonie
Jakie zmiany w mundurówce?
Nowe zasady wynagradzania za służbę przygotowawczą
Dowództwo 6 Mazowieckiej BOT jest w Radomiu
Ferie z gwiazdami sportu
Kolebka biathlonu w rozbudowie
Krotony w akcji
Komisje sejmowe o umowie z USA
Zmiana w unijnej misji we Włoszech
Laserowa artyleria US Army
(Nie)olimpijski sezon udany dla żołnierzy
Więcej cywilów z szansą na kaprala
VIII zmiana PKW gotowa na misję
Mjr Tarnawski skończył 100 lat!
Drewniany koń, czyli skok ku wolności
Admirał Bauer nowym szefem Komitetu Wojskowego NATO
Wojsko – plan na życie
Kombatanci mogą liczyć na terytorialsów
Na rozgrzewkę – zapasy
Zmiany w dodatkowym wynagrodzeniu
Ukraiński kurs na Zachód

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO