moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Kolejny dzień walki z koronawirusem

Zaangażowanie wojska w powstrzymanie pandemii COVID-19 nie maleje. Tylko wczoraj w tych działaniach brało udział ponad sześć i pół tysiąca żołnierzy. Ponad trzy tysiące z nich zostało skierowanych do wsparcia personelu placówek medycznych, ale armia pomaga także tym, dla których koronawirus jest szczególnie niebezpieczny – seniorom i podopiecznym DPS-ów.

Wojsko Polskie cały czas walczy z pandemią koronawirusa. Największe siły zostały skierowane do szpitali. Ponad trzy i pół tysiąca żołnierzy wspiera personel 666 tego typu placówek. W 370 wojsko odpowiada za obsługę systemu służącego do monitorowania liczby wolnych łóżek, żołnierze mierzą też temperaturę pacjentom i kierują ich ruchem, angażują się także w prace logistyczne. Oprócz tego pomagają przy budowie 11 szpitali tymczasowych. A te powstają w Lublinie, Rzeszowie, Płocku, Sopocie, Łodzi, Krakowie, Katowicach, Zielonej Górze, Szczecinie, Wrocławiu, a także w Warszawie. – Prace na terenie Okęcia są już zaawansowane. Trwa właśnie montaż instalacji wentylacyjnych. Dziś żołnierze dostarczyli także kontenerowe elektrownie polowe – mówi płk Marek Chmiel, oficer prasowy Inspektoratu Wsparcia SZ.

 

REKLAMA

Na wsparcie żołnierzy mogą liczyć także pracownicy 172 stacji sanitarno-epidemiologicznych. Wojsko pomaga im m.in. prowadząc bazy danych i kontaktując się z osobami, które są nosicielami COVID-19.

Żołnierze cały czas są też zaangażowani w pobieranie wymazów. Wczoraj 722 wojskowych, zgrupowanych w 270 zespołach, pobrało próbki do badania od 10 985 potencjalnych nosicieli wirusa. Działania te prowadzili w 245 przyszpitalnych punktach pobrań, 12 punktach typu „drive-thru” (te zlokalizowane były w Olsztynie, Elblągu, Radomiu, Chojnicach, Toruniu, Inowrocławiu, Włocławku, Grudziądzu, Poznaniu, Cieszynie oraz dwa w Szczecinie), a także w DPS-ach oraz w domach osób przebywających na kwarantannie.

Wojsko odwiedza osoby przebywające w izolacji nie tylko, aby pobrać od nich wymazy. Żołnierze wspólnie z policjantami kontrolują także, czy chorzy przebywają we wskazanych przez siebie miejscach. Jest to także okazja do sprawdzenia ich samopoczucia, a także wsparcia, na przykład przy robieniu zakupów. Każdego dnia patrole odwiedzają ponad 40 tysięcy adresów na terenie całego kraju.

Żołnierze nie zapominają też o osobach, dla których koronawirus może być szczególnie niebezpieczny, czyli o seniorach. – Terytorialsi wspólnie z żołnierzami wojsk operacyjnych pomagają personelowi i podopiecznym 35 domów pomocy społecznej, a także 13 organizacjom pozarządowym, np. oddziałom Caritasu, stowarzyszeniu „Odra-Niemen”, fundacjom „Nie Zapomnij o Nas” czy „COVEDA”, a także mieszkańcom Domu Wsparcia Powstańców Warszawskich – mówi płk Marek Pietrzak, rzecznik Dowództwa WOT. Dodaje także, że wojsko udzieliło już wsparcia 743 kombatantom oraz 85 osobom potrzebującym.

Przez cały czas w gotowości pozostają także utworzone przez żołnierzy wojsk chemicznych zespoły dezynfekcyjne, które w razie konieczności przeprowadzają dekontaminację ludzi, sprzętu czy pomieszczeń. Wojsko utrzymuje także sześć lotniczych zespołów poszukiwawczo-ratowniczych, które mają wspierać personel Lotniczego Pogotowia Ratunkowego przy ewentualnym transporcie chorych na COVID-19. W system opieki zdrowotnej zostało włączonych także 14 wojskowych szpitali i 5 ośrodków medycyny prewencyjnej. Ośrodek Diagnostyki i Zwalczania Zagrożeń Biologicznych w Puławach Wojskowego Instytutu Higieny i Epidemiologii każdego dnia wykonuje testy umożliwiające wykrywanie koronawirusa. W całym kraju działa siedem wojskowych laboratoriów do wykonywania takich badań, w tym dwa mobilne.

W sumie tylko wczoraj w działania mające na celu powstrzymanie pandemii było zaangażowanych 6532 żołnierzy – 3058 z jednostek podległych Dowództwu Generalnemu Rodzajów Sił Zbrojnych, 3037 z wojsk obrony terytorialnej, 126 z Dowództwa Garnizonu Warszawa i 44 z Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych. Z pandemią COVID-19 walczą także podchorążowie – 254 z nich na co dzień kształci się w Wojskowej Akademii Technicznej, a 13 w Akademii Wojsk Lądowych.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: DWOT, DGW, ŻW, 6 BPD

dodaj komentarz

komentarze


NATO o przyszłości misji w Iraku i Afganistanie
 
Na rozgrzewkę – zapasy
Pustynna burza wokół Husajna
Jest Warszawa
We Never Stop
Prezydent Duda: współpraca wojskowa z USA ponad polityką
Na straży niebieskiej linii
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Większość złotych medali dla żołnierzy-pływaków
Kierunek Turcja, czyli nowa misja polskich żołnierzy
VIII zmiana PKW gotowa na misję
Międzynarodowy Elbląg
Żydzi od Andersa
Agenci wywiadu na bobslejach
Jakie zmiany w mundurówce?
Wojsko – plan na życie
155 mm dla US Army
Zmiany w dodatkowym wynagrodzeniu
Kierunek: Litwa
Niebawem ruszą szczepienia żołnierzy
Symulator Orlika w Dęblinie
Ukraiński kurs na Zachód
Płk prof. Rękas – Działa, a nie marzy
Krotony w akcji
Co musi umieć kierowca czołgu
Pseudonim Żmudzin, Polak-rewolucjonista
Kuźnie oficerskich kadr
Dama odeszła do historii
Zmiana w unijnej misji we Włoszech
Armia Fight Night znów w akcji
Mjr Tarnawski skończył 100 lat!
Treningi z gwiazdami zakończone, ale ćwiczcie dalej sami!
Kombatanci mogą liczyć na terytorialsów
Obrady ministrów obrony NATO
Leopardy 2PL ćwiczą na poligonie
Pandemię pokonamy szczepieniami
Ferie z gwiazdami sportu
Jakie zmiany w umundurowaniu?
Żołnierze testują nauczycieli
(Nie)olimpijski sezon udany dla żołnierzy
Więcej cywilów z szansą na kaprala
Dowództwo 6 Mazowieckiej BOT jest w Radomiu
Symulator na szerokie wody
Admirał Bauer nowym szefem Komitetu Wojskowego NATO
Kutno w sieci LogHubs
Laserowa artyleria US Army
Drewniany koń, czyli skok ku wolności
Polak w służbie Jej Królewskiej Mości
Będą zmiany w „Regulaminie ogólnym”
WBH upublicznia swoje archiwa
Amerykanie odmładzają F-16
Lotnicy z pomocą humanitarną dla Libanu
Nowe zasady wynagradzania za służbę przygotowawczą
Pancerniacy ćwiczyli z niemiecką armią
Komandosi znad Garigliano
Buzdygany dla najlepszych
Klub Złotej Rybki – uratowani z wody
„Do tego dzieła potrzeba wszystkich sił i wszystkich serc”
Komisje sejmowe o umowie z USA
Żołnierze na froncie walk z COVID-19
Kolebka biathlonu w rozbudowie
Malutka na poligonie
Daglezje na większe przeprawy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO