moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Będą zmiany w „Regulaminie ogólnym”

Bardziej precyzyjny i odpowiadający wyzwaniom współczesnej armii – taki ma być nowy „Regulamin ogólny Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej”. Prace nad zmianami w dokumencie regulującym wewnętrzną działalność wojska rozpoczęła grupa robocza powołana przez gen. Rajmunda T. Andrzejczaka, szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. Nowelizacja ma być gotowa na przełomie 2021/22 roku.

„Regulamin ogólny Sił Zbrojnych RP” to zbiór postanowień, nakazów i zakazów regulujący wewnętrzną działalność sił zbrojnych, w tym codzienne funkcjonowanie jednostek i instytucji wojskowych oraz działalność żołnierzy w czasie wykonywania zadań służbowych. Dokument uszczegóławia przepisy zawarte w aktach wyższego rzędu, takich jak np. Konstytucja RP, ustawa o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych, a także w rozporządzeniach i decyzjach MON.

Obecna wersja regulaminu obowiązuje od stycznia 2014 roku. Zawiera on 19 rozdziałów w czterech działach dotyczących: podstawowych uwarunkowań służby wojskowej, organizacji życia żołnierskiego w jednostce, działalności służbowej w jednostce i garnizonie oraz obowiązujących dokumentów.

REKLAMA

Teraz, po kilku latach obowiązywania, dokument przejdzie kolejną nowelizację. – To odpowiedź na potrzeby płynące zarówno od żołnierzy, jak i dowódców jednostek, którzy zgłosili swoje uwagi w związku z dynamicznie zachodzącymi zmianami w środowisku wojskowym. Zmieniają się struktura, zadania, organizacja armii, przepisy muszą za tym podążać – mówi ppłk Rafał Zgryziewicz z Zespołu Prasowego Sztabu Generalnego WP. To właśnie w tej instytucji została powołana grupa robocza, która ma zająć się nowelizacją. W jej składzie, oprócz stanowiących trzon oficerów Sztabu Generalnego WP, znalazło się kilkunastu przedstawicieli Dowództwa Generalnego RSZ, Dowództwa Garnizonu Warszawa, Komendy Głównej ŻW, Inspektoratu Wsparcia SZ, Dowództwa WOT oraz Konwentu Dziekanów Korpusu Oficerów Zawodowych.

Jak przyznaje ppłk Zgryziewicz, na obecnym etapie prac trudno jeszcze mówić o kierunkach zmian. Analizie poddawana jest zarówno treść obowiązującego regulaminu, jak również sugestie zmian zgłoszone przez jednostki wojskowe i komórki organizacyjne resortu obrony narodowej. – Wstępne założenia są takie, że nowelizacja będzie polegała na doprecyzowaniu obowiązujących uregulowań z uwzględnieniem doświadczeń wynikających z dotychczasowego stosowania zapisów regulaminu. Wszystkim zależy, by nowy dokument precyzyjnie i jednoznacznie odpowiadał potrzebom i wyzwaniom nowoczesnych Sił Zbrojnych RP – mówi oficer.

Zmiany mają być gotowe na przełomie 2021/2022 roku.

Ostatnie zmiany w „Regulaminie” zostały wprowadzone siedem lat temu. 14 stycznia 2014 r. na mocy decyzji MON został wprowadzony znowelizowany „Regulamin ogólny Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej”. Dokument wprowadził m.in. zapisy dotyczące mobbingu, obowiązek oddawania honorów kombatantom występującym z widocznym oznaczeniem stopnia wojskowego oraz całkowity zakaz wnoszenia alkoholu na teren wojskowy. W „Regulaminie” pojawił się też całkiem nowy rozdział dotyczący przypadków i zasad używania m.in. broni palnej przez żołnierzy wojskowych organów porządkowych wchodzących w skład służby garnizonowej i służby wewnętrznej.

Paulina Glińska

autor zdjęć: st. szer. Arkadiusz Czernicki

dodaj komentarz

komentarze


Kuźnie oficerskich kadr
 
Awanse generalskie
Serwis Grotów
Komisje sejmowe o umowie z USA
Co ze sprawdzianem z WF?
Szpital w Legionowie wcześniej niż planowano?
Będą zmiany w „Regulaminie ogólnym”
Maskowanie to nie wszystko
Medalowe „oczko” żołnierzy
Topaz w ASzWoj-u
Armia kupuje wozy dla strażaków
Alarm, tonący pod lodem!
Szkolenie pilotów wojskowych to nie eksperyment
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Czołgista pod wodą
Komisja Obrony debatowała o Grotach
Szer. Hojnisz mistrzynią Europy w biatlonie
Ukraiński kurs na Zachód
Rekrutacja na wojskowe studia po nowemu
Specjalsi zakończyli dyżur w Siłach Odpowiedzi NATO
Grupa V4 na zakupach zbrojeniowych
Pancerny jak „Wojownik”
Misje na zdalnej lekcji
Admirał Bauer nowym szefem Komitetu Wojskowego NATO
Będziemy leczyć najciężej chorych na COVID-19
Amerykanie odmładzają F-16
F-35 wylądują w Łasku
Zwycięzcy wybudują sześć strzelnic
It Can Only Get Worse
Żołnierze sportowcy nadają ton
Pokazali wojskową ekstraklasę!
Złoty biatlon żołnierzy
Pierwszy skok do kraju
Związek Walki Zbrojnej zmienia się w Armię Krajową
Jakie zmiany w umundurowaniu?
Jak to jest z awansami bez limitu?
Krwawa łaźnia pod klasztorem
Przed 68. laty zgładzono generała „Nila”
Gotowi na ratunek
Rozpoznanie na medal
Nurek z wiązką
Machina „Irini”
NATO o przyszłości misji w Iraku i Afganistanie
Burzymy mity na temat szczepionki na COVID-19
Podwodniacy na spluwaczkach
Walki pod Mostami
Znaczek pocztowy terytorialsów
Legia Akademicka po raz czwarty
Trudny rok na misjach
Rekordowy bieg kaprala Lewandowskiego
Wojsko gotowe do akcji przeciwpowodziowej
Na pomoc Libańczykom
Jakie zmiany w mundurówce?
Antena Nura wypatruje F-16
Obrady ministrów obrony NATO
Prezydent Duda: współpraca wojskowa z USA ponad polityką
Laserowa artyleria US Army
Krwawa Olszynka
Większe uprawnienia dla wojskowych ratowników medycznych
Zmiana w unijnej misji we Włoszech
W WIM otwarto szpital dla chorych na COVID-19

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO