moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Więcej cywilów z szansą na kaprala

Kursy na kaprala będzie mogło w tym roku rozpocząć aż 428 cywilów. To rekordowy limit miejsc. Poza Szkołami Podoficerskimi Sił Powietrznych w Dęblinie i Wojsk Lądowych w Poznaniu ochotnicy po raz pierwszy będą mogli aplikować także do szkoły marynarki wojennej w Ustce oraz „Sondy” w Zegrzu.

Liczbę miejsc na kursach podoficerskich dla cywilów co roku określa minister obrony narodowej. Mariusz Błaszczak zdecydował, że w tym roku w szkoleniach będzie mogła wziąć udział rekordowa liczba 428 osób. Dla porównania – w 2020 roku było to 315 osób.

 

REKLAMA

Nie tylko większe limity

To niejedyna dobra wiadomość dla cywilnych kandydatów na kaprali. Jak dotąd mogli oni wybierać między dwiema Szkołami Podoficerskimi: Wojsk Lądowych w Poznaniu oraz Sił Powietrznych w Dęblinie. W tym roku po raz pierwszy nabór będą prowadziły także Szkoły Podoficerskie: Marynarki Wojennej w Ustce oraz powstała w październiku 2019 roku „Sonda” w Zegrzu.

W tej ostatniej będzie przygotowanych w sumie 60 miejsc. 50 z nich przewidziano dla przyszłych specjalistów od eksploatacji systemów łączności, pozostałe zajmą kandydaci na stanowiska związane z eksploatacją systemów informatycznych. Osoby, które dostaną się na kurs będą musiały przejść najpierw dziesięciodniowe szkolenie e-learningowe, a następnie trwające 27 dni szkolenie podstawowe zakończone przysięgą wojskową. – Potem zacznie się właściwe szkolenie na kaprala. Kandydaci rozpoczną dwumiesięczny Bazowy Kurs Podoficerski, po jego zakończeniu czeka ich ostatni etap, czyli szkolenie specjalistyczne, trwające w zależności od specjalności miesiąc lub dwa. W tym czasie przejdą też dziesięciodniowe praktyki w jednostkach wojskowych – wyjaśnia st. chor. sztab Piotr Pechta, komendant Szkoły Podoficerskiej „Sonda”.

W Szkole Podoficerskiej Marynarki Wojennej szkolenie będzie mogło rozpocząć sześć osób. Wszystkie – w specjalności działań nurkowych.

Z kolei poznańska placówka planuje przyjąć 112 osób. Najwięcej, bo 30 z nich będzie się szkolić w specjalności orkiestr i zespołów estradowych, o dziesięć mniej weźmie udział w kursie z zakresu cyberbezpieczeństwa. W Poznaniu będą też prowadzone kursy dla kandydatów na podoficerów ratowników medycznych (16 miejsc) oraz podoficerów kryptologów (sześć miejsc). Ponadto 13 miejsc przygotowano w specjalności rozpoznanie i zakłócenia elektroniczne, siedem – rozpoznanie ogólne. Po dziesięć osób zostanie przyjętych na kursy o specjalnościach: technicznej oraz pielęgniarstwa.

Nowość w Dęblinie

Szkoła Podoficerska Sił Powietrznych w Dęblinie będzie miała w sumie 250 miejsc na kursach podoficerskich dla cywilów (to tyle samo co w 2020 roku). Najwięcej, bo aż 190 osób, będzie się szkolić w specjalności inżynieryjno-lotniczej, 33 osoby zostaną przyjęte na kurs w zakresie przeciwlotniczych zestawów rakietowych, a dziesięć – artylerii przeciwlotniczej. Ale to nie wszystko. W Dęblinie prowadzone będą też kursy dla specjalistów ruchu lotniczego – tu przyjętych zostanie siedem osób.

– Nowością u nas będzie kurs w specjalności bezzałogowych statków powietrznych i wskazywania celów. Mamy już specjalistów z tej dziedziny wśród oficerów, ponieważ pierwsi absolwenci ukończyli Lotniczą Akademię Wojskową. My także podążamy w tym kierunku, planując szkolenie specjalistów korpusu podoficerskiego. Szansę na udział w takim kursie będzie miało dziesięć osób – przyznaje st. chor. sztab. Paweł Konarski, rzecznik prasowy szkoły w Dęblinie. Czas trwania kursów będzie zależeć od wybranego kierunku.

Kandydaci z cywila na kurs podoficerski muszą mieć ukończone 18 lat, polskie obywatelstwo, być zdolni do zawodowej służby wojskowej, legitymować się co najmniej średnim wykształceniem i nie mogą być karani.

Wnioski o przyjęcie na szkolenie wojskowe muszą złożyć do dyrektora Departamentu Kadr MON, za pośrednictwem wojskowej komendy uzupełnień. Terminy są różne, ale czasu w każdym przypadku jest jeszcze sporo. Najszybciej, bo do 5 kwietnia, wnioski muszą złożyć kandydaci na kursy prowadzone w Ustce. 4 czerwca to z kolei termin ostateczny dla tych, którzy wybiorą szkołę w Poznaniu lub Zegrzu. Najwięcej czasu – bo aż do 29 października – mają osoby, które planują kształcić się w Dęblinie.

Podstawą przyjęcia na kurs będą wyniki postępowania rekrutacyjnego. Tradycyjnie złożą się na nie analiza ocen ze świadectwa ukończenia szkoły średniej, sprawdzian z WF-u, test z języka angielskiego oraz rozmowa kwalifikacyjna. W przypadku niektórych specjalności preferowane będą konkretne kierunki wykształcenia lub kwalifikacje. Ich listę niebawem ogłosi MON.

Paulina Glińska

autor zdjęć: chor. Andrzej Kędzierski, WOT, SPSP

dodaj komentarz

komentarze


Admirał Bauer nowym szefem Komitetu Wojskowego NATO
 
Był więźniem aresztu przy ul. Oczki
Po Hucie Pieniackiej nie został ślad
Szer. Hojnisz mistrzynią Europy w biatlonie
Ostatnia wola bohatera
Sprawdzian Krabów z Sulechowa
Ukraiński kurs na Zachód
Żołnierze sportowcy nadają ton
Łowcza-Rega ma być lepsza
Specjalsi zakończyli dyżur w Siłach Odpowiedzi NATO
Śmierć pułkownika Dekutowskiego
Komisja Obrony debatowała o Grotach
Grupa V4 na zakupach zbrojeniowych
Awanse generalskie
Prezydent Duda: współpraca wojskowa z USA ponad polityką
Kombatancie – przebadaj się
W kazamatach Informacji Wojskowej
Topaz w ASzWoj-u
Krwiodawcy w mundurach znów w akcji
Odnowili powstańcze mogiły
Awanse generalskie w Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych
To dobry czas na zmiany
Krwawa Olszynka
Będą zmiany w „Regulaminie ogólnym”
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Laserowa artyleria US Army
Opiniowanie po nowemu
Komisje sejmowe o umowie z USA
Błękitni po raz trzeci w Libanie
Większe uprawnienia dla wojskowych ratowników medycznych
Rekordowy bieg kaprala Lewandowskiego
Na pomoc Libańczykom
Trudny rok na misjach
Amerykanie odmładzają F-16
Wsparcie dla dzieci poległych żołnierzy
Medalowe „oczko” żołnierzy
Zwiedź online Lotniczą Akademię Wojskową
Zimą po Wiśle – dla chorego kolegi
Od roku z pomocą i w gotowości
Jakie zmiany w mundurówce?
Machina „Irini”
NATO o przyszłości misji w Iraku i Afganistanie
SERE znaczy przetrwać
Jak to jest z awansami bez limitu?
Obrady ministrów obrony NATO
Stalinowski wyrok śmierci na tysiącach Polaków
„Orzeł” na Bałtyku
Złoty biatlon żołnierzy
Polsko-amerykański desant na Drawsku
Terytorialsi i Lucas na ratunek
Pamiętajmy o Wyklętych
Kuźnie oficerskich kadr
Wojsko kontra COVID-19
Armia kupuje wozy dla strażaków
Controlled Attack

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO