moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Kolejny dzień walki z koronawirusem

Wsparcie medyków, pobieranie wymazów do badań, współpraca z policją podczas kontroli osób przebywających w kwarantannie, a także pomoc seniorom – lista zadań, jakie wykonują żołnierze, aby ograniczyć rozprzestrzenianie się koronawirusa, wciąż jest długa. Tylko wczoraj na froncie walki z COVID-19 działało ponad 5 tys. wojskowych.

Wojsko w działania mające na celu powstrzymanie rozprzestrzeniającego się koronawirusa włączyło się na samym początku pandemii. I tak już każdego dnia angażuje się w nie kilka tysięcy żołnierzy, zarówno z wojsk operacyjnych, jak i obrony terytorialnej.

O bezpieczeństwo mieszkańców powiatu bartoszyckiego dbają między innymi żołnierze z 20 Brygady Zmechanizowanej. – Wspieramy personel szpitali, między innymi mierząc temperaturę pacjentom czy obsługując elektroniczny system ewidencji łóżek. Wspólnie z policjantami kontrolujemy, czy osoby przebywające w kwarantannie znajdują się pod wskazanymi adresami, pomagamy też pracownikom stacji sanitarnych, na przykład transportując materiały do badań – mówi ppłk Adam Krysiak, szef sztabu jednostki. Podobne działania, tyle że na terenie Dolnego Śląska, podejmują żołnierze 23 Pułku Artylerii. – Ratownicy medyczni z tego pułku od trzech miesięcy wspierają personel medyczny dolnośląskich szpitali. Jedno z ich zadań obejmuje pobieranie wymazów do badań. W gotowości jest utrzymywana także grupa dezynfekcyjna, zespół ewakuacji medycznej i pododdział do wsparcia państwowej inspekcji sanitarnej – informuje mjr Remigiusz Kwieciński z jednostki w Bolesławcu.

Cały czas na froncie walki z COVID-19 są też logistycy z Opola. Między innymi transportują chorych oraz osoby, które mogą być nosicielami wirusa. – W 2020 roku zespoły medyczne z 10 Opolskiej Brygady Logistycznej przewiozły ponad 400 osób w ramach doraźnych transportów medycznych oraz ewakuacji domów pomocy społecznej – podkreśla kpt. Piotr Płuciennik, oficer prasowy jednostki.

Żołnierze angażują się także w pomoc tym, którzy ich wsparcia potrzebują najbardziej – seniorom, kombatantom i osobom ubogim. Na terenie województwa mazowieckiego takie działania prowadzi m.in. 5 Brygada Obrony Terytorialnej. – Terytorialsi dostarczali posiłki powstańcom warszawskim, podopiecznym noclegowni dla bezdomnych w Siedlcach, zadbali również o to, aby kombatanci otrzymali paczki ufundowane przez Ministerstwo Rolnictwa – mówi Aneta Szczepaniak, rzecznik prasowy 5 BOT. – Pobraliśmy także produkty z Banku Żywności, a następnie dostarczyliśmy je 160 rodzinom objętym programem „Pomoc żywnościowa” gminy Baboszewo. Zadbaliśmy o dystrybucję środków ochrony indywidualnej, które zostały pobrane z magazynu Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego z Nowych Grobic. Trafiły one do 12 szpitali na terenie północnego Mazowsza – dodaje.

Tylko wczoraj w działania mające ograniczyć transmisję koronawirusa było zaangażowanych 5255 żołnierzy. Wojskowi wspierali personel 633 szpitali i 132 stacji sanitarnych, a 282 zespoły wymazowe, które utworzyli w 236 stacjonarnych i 11 mobilnych punktach, pobrali 6068 wymazów od potencjalnych nosicieli koronawirusa.

Walka z COVID-19 nie jest jedynym zadaniem, któremu muszą sprostać żołnierze. Aby wojskowi mogli nadal pomagać, ale też systematycznie się szkolić, muszą zadbać również o swoje bezpieczeństwo. Dlatego w wielu jednostkach podjęto działania profilaktyczne w celu ograniczenia transmisji wirusa. 12 Brygada Zmechanizowana rozpoczęła badania na obecność SARS-CoV-2. Za przeprowadzenie procedury u 400 wojskowych odpowiadał Samodzielny Publiczny Wojewódzki Szpital Zespolonym ze Szczecina, z którym jednostka współpracuje na co dzień. – Żołnierze mieli badany poziom przeciwciał, co pozwoliło na identyfikację osób, które mogłyby przechodzić COVID-19 bezobjawowo. Ta wiedza ma kluczowe znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania jednostki – mówi kpt. Błażej Łukaszewski, oficer prasowy 12 BZ.

Badania przeprowadzono także w 20 Brygadzie Zmechanizowanej. – Przeszli je żołnierze, którzy brali udział w ćwiczeniach „Zima”. Podobna procedura czeka także uczestników odbywających się w Niemczech manewrów „Combined Resolve”. Musimy mieć pewność, że są zdrowi i nie grozi nam wybuch ogniska zakażeń. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, żołnierze wyruszą na ćwiczenia na początku lutego – zaznacza ppłk Krysiak.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: 6 MBOT, mjr Remigiusz Kwieciński, st. szer. Paweł Ostrowski, kpt. Piotr Płuciennik, DWOT, kpt. Błażej Łukaszewski

dodaj komentarz

komentarze


Armia kupuje wozy dla strażaków
 
Stalinowski wyrok śmierci na tysiącach Polaków
Podwodniacy na spluwaczkach
Zmiana w unijnej misji we Włoszech
Zwiedź online Lotniczą Akademię Wojskową
Kombatancie – przebadaj się
Grupa V4 na zakupach zbrojeniowych
Komisje sejmowe o umowie z USA
Zimą po Wiśle – dla chorego kolegi
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Trudny rok na misjach
Wojsko kontra COVID-19
Medalowe „oczko” żołnierzy
Obrady ministrów obrony NATO
Awanse generalskie
Terytorialsi i Lucas na ratunek
Przed 68. laty zgładzono generała „Nila”
Prezydent Duda: współpraca wojskowa z USA ponad polityką
Polsko-amerykański desant na Drawsku
Opiniowanie po nowemu
F-35 wylądują w Łasku
Pamiętajmy o Wyklętych
Szer. Hojnisz mistrzynią Europy w biatlonie
Odnowili powstańcze mogiły
Na pomoc Libańczykom
Sprawdzian Krabów z Sulechowa
Jakie zmiany w mundurówce?
Awanse generalskie w Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych
Od roku z pomocą i w gotowości
Komisja Obrony debatowała o Grotach
Błękitni po raz trzeci w Libanie
Jak to jest z awansami bez limitu?
Kuźnie oficerskich kadr
Śmierć pułkownika Dekutowskiego
Amerykanie odmładzają F-16
W kazamatach Informacji Wojskowej
Ukraiński kurs na Zachód
Laserowa artyleria US Army
Złoty biatlon żołnierzy
Większe uprawnienia dla wojskowych ratowników medycznych
Controlled Attack
Po Hucie Pieniackiej nie został ślad
NATO o przyszłości misji w Iraku i Afganistanie
Żołnierze sportowcy nadają ton
„Orzeł” na Bałtyku
Krwawa Olszynka
Specjalsi zakończyli dyżur w Siłach Odpowiedzi NATO
Łowcza-Rega ma być lepsza
Topaz w ASzWoj-u
SERE znaczy przetrwać
Był więźniem aresztu przy ul. Oczki
Admirał Bauer nowym szefem Komitetu Wojskowego NATO
Rekordowy bieg kaprala Lewandowskiego
Wsparcie dla dzieci poległych żołnierzy
Rozpoznanie na medal
Będą zmiany w „Regulaminie ogólnym”
Krwiodawcy w mundurach znów w akcji
Machina „Irini”
Ostatnia wola bohatera
Szkolenie pilotów wojskowych to nie eksperyment
Ekstremalny trening dla „Słowika”
Czołgista pod wodą

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO