moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Żołnierz po raz dziewiąty mistrzem Polski „błotniaków”

Niewielu sportowcom udało się dziewięć razy z rzędu zdobyć tytuł mistrza kraju. Wczoraj tej sztuki dokonał szer. rez. Marek Konwa, który wywalczył tytuł mistrzowski w kolarstwie przełajowym w kategorii seniorów. Żołnierz został tym samym pierwszym mistrzem Polski w 2021 roku. Mistrzostwa „błotniaków” odbyły się we Włoszakowicach w powiecie leszczyńskim.

Szer. rez. Marek Konwa, który reprezentował Wojsko Polskie na VII Światowych Wojskowych Igrzyskach Sportowych w Chinach, od lat broni barw Uczniowskiego Klubu Sportowego Krupiński Suszec. Na siedmiu rundach we Włoszakowicach od początku wyścigu dyktował rywalom swoje warunki rywalizacji. Po starcie jako pierwszy zjechał z odcinka asfaltowego na typowo przełajową trasę i nie dał się już ani razu wyprzedzić do samej mety.

Kolarze przełajowi, nazywani „błotniakami”, ścigali się na rundach długości 2,9 km. Pierwsze 2,9 km Konwa pokonał w 8 min 27 s. Za nim był Patryk Stosz z grupy kolarskiej Voster ATS Team, którego wyprzedzał o 26 s. Na kolejnych rundach na drugiej pozycji sytuacja nie uległa zmianie. Zmieniała się jedynie przewaga Konwy nad Stoszem. Najmniejsza była po zakończeniu trzeciej rundy – sześć sekund. Konwa utrzymywał jednak bezpieczną przewagę i przyspieszył na piątym okrążeniu. Wjeżdżając na ostatnią rundę, miał już 1 min 25 s przewagi, a na mecie powiększył ją do 1 min 40 s. Trzecie miejsce – ze stratą 2 min 52 s do zwycięzcy – wywalczył Adam Żuber z grupy kolarskiej Mazowsze Serce Polski, kierowanej przez Dariusza Banaszka – pierwszego polskiego medalistę wojskowych mistrzostw świata pod patronatem Międzynarodowej Rady Sportu Wojskowego (CISM).

REKLAMA

– Marek jest profesjonalistą w każdym calu. Konsekwentnie realizuje postawione sobie cele. Mam nadzieję, że w liczbie zdobytych tytułów wyprzedzi legendę polskiego kolarstwa przełajowego Grzegorza Jaroszewskiego – mówi st. chor. sztab. mar. Robert Rapsiewicz, trener koordynator kolarskiej reprezentacji Wojska Polskiego oraz trener kolarzy Wojskowego Klubu Sportowego Flota Gdynia. Chorążemu żal, że Konwa nie mógł walczyć o medale wojskowych mistrzostw świata w przełajach. – Niestety, „błotniacy” rzadko mają swoje mistrzostwa, ale mam nadzieję, że w przyszłości będą się ścigać nie tylko o medale wojskowych czempionatów, lecz także i igrzysk. Holenderski porucznik Joey Ermens, który w CISM odpowiada za kolarstwo, powiedział mi niedawno, że postara się włączyć kolarstwo przełajowe do programu V Światowych Igrzysk Zimowych CISM w 2025 roku.

Czempionat we Włoszakowicach był 84. w historii polskiego kolarstwa przełajowego. Najwięcej tytułów mistrzowskich – dziesięć – wywalczył Grzegorz Jaroszewski z Żyrardowianki Żyrardów, wicemistrz świata amatorów z 1981 roku oraz brązowy medalista z 1980 roku. Marek Konwa z dziewięcioma złotymi medalami zajmuje drugie miejsce w klasyfikacji wszech czasów, ale jako jedyny wygrał dziewięć razy z rzędu.

Marek Konwa ma 31 lat. Zanim w 2013 roku wywalczył po raz pierwszy tytuł mistrza kraju „błotniaków” w kategorii seniorów, był niepokonany w młodszych kategoriach wiekowych (w 2007 roku wśród juniorów oraz w 2011 i 2012 wśród młodzieżowców – kolarzy do lat 23). W swojej karierze rywalizował również o medale w kolarstwie górskim. W 2008 roku był mistrzem kraju juniorów, potem czterokrotnie młodzieżowców (2009, 2010, 2011, 2012) i pięciokrotnie seniorów (2012, 2013, 2014, 2015, 2017). Na arenie międzynarodowej wywalczył dwa medale mistrzostw świata w rywalizacji młodzieżowców: brązowy w kolarstwie przełajowym (2010) i srebrny w kolarstwie górskim (2011).

SZUS

autor zdjęć: Tomek Ferenc

dodaj komentarz

komentarze


Żołnierze sportowcy nadają ton
 
Rozpoznanie na medal
Gotowi na ratunek
Co ze sprawdzianem z WF?
Pokazali wojskową ekstraklasę!
Czołgista pod wodą
Awanse generalskie
Maskowanie to nie wszystko
Laserowa artyleria US Army
Rekordowy bieg kaprala Lewandowskiego
Ukraiński kurs na Zachód
Związek Walki Zbrojnej zmienia się w Armię Krajową
Wojsko gotowe do akcji przeciwpowodziowej
NATO o przyszłości misji w Iraku i Afganistanie
Przed 68. laty zgładzono generała „Nila”
Antena Nura wypatruje F-16
Kuźnie oficerskich kadr
F-35 wylądują w Łasku
Medalowe „oczko” żołnierzy
Szer. Hojnisz mistrzynią Europy w biatlonie
Armia kupuje wozy dla strażaków
Trudny rok na misjach
Będą zmiany w „Regulaminie ogólnym”
Serwis Grotów
Większe uprawnienia dla wojskowych ratowników medycznych
Rekrutacja na wojskowe studia po nowemu
Nurek z wiązką
Machina „Irini”
Prezydent Duda: współpraca wojskowa z USA ponad polityką
Zwycięzcy wybudują sześć strzelnic
Amerykanie odmładzają F-16
Obrady ministrów obrony NATO
Będziemy leczyć najciężej chorych na COVID-19
Złoty biatlon żołnierzy
Krwawa łaźnia pod klasztorem
Podwodniacy na spluwaczkach
Zmiana w unijnej misji we Włoszech
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Jakie zmiany w mundurówce?
It Can Only Get Worse
Pancerny jak „Wojownik”
Specjalsi zakończyli dyżur w Siłach Odpowiedzi NATO
Jakie zmiany w umundurowaniu?
Walki pod Mostami
Znaczek pocztowy terytorialsów
W WIM otwarto szpital dla chorych na COVID-19
Burzymy mity na temat szczepionki na COVID-19
Komisje sejmowe o umowie z USA
Komisja Obrony debatowała o Grotach
Legia Akademicka po raz czwarty
Topaz w ASzWoj-u
Misje na zdalnej lekcji
Krwawa Olszynka
Jak to jest z awansami bez limitu?
Na pomoc Libańczykom
Szpital w Legionowie wcześniej niż planowano?
Pierwszy skok do kraju
Szkolenie pilotów wojskowych to nie eksperyment
Admirał Bauer nowym szefem Komitetu Wojskowego NATO
Grupa V4 na zakupach zbrojeniowych
Alarm, tonący pod lodem!

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO