moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Walki pod Mostami

14 lutego 1919 roku w rejonie miejscowości Mosty pod Grodnem doszło do zwycięskiego starcia wojsk polskich z oddziałami Armii Czerwonej. Powszechnie tę datę uznaje się za początek wojny polsko-bolszewickiej. Część historyków uważa jednak, że działania wojenne rozpoczęły się już 3 stycznia od ataku Armii Czerwonej na Wilno.

Stanowisko ckm Maxim wz. 1908 oraz miotacz granatów Grupy Zaniemeńskiej. Marzec 1919. Źródło zdjęcia: Wojskowe Biuro Historyczne

Wraz z końcem I wojny światowej i wycofywaniem się okupacyjnych wojsk niemieckich z dawnego Imperium Rosyjskiego opuszczone tereny zaczęły zajmować wojska bolszewickie. – Moskwa opracowała militarny plan „Cel Wisła”, który stanowił zagrożenie dla młodego państwa polskiego – mówi dr Mieczysław Wolski, historyk okresu XX wieku. Celem bolszewików miało być rozgromienie polskich sił i dotarcie do Niemiec, a następnie rozniecenie rewolucji komunistycznej w całej Europie.

11 grudnia 1918 roku Armia Czerwona zajęła Mińsk, na przełomie 1918 i 1919 roku wkroczyła na Ukrainę i następnie na Litwę. – Odrodzona Polska musiała stawić opór nacierającym od wschodu oddziałom – podkreśla historyk. Do pierwszego starcia doszło w Wilnie. Z miasta pod koniec grudnia 1918 roku ewakuowały się wojska niemieckie, a 1 stycznia 1919 roku opanowały go oddziały polskiej Samoobrony Krajowej Litwy i Białorusi pod dowództwem gen. Władysława Wejtki. Dwa dni później bolszewicy uderzyli na Wilno. Polakom nie udało się zatrzymać nieprzyjaciela i 5 stycznia po krótkich walkach zostali wyparci z miasta.

REKLAMA

W połowie lutego armia polska podjęła kontrofensywę przeciwko bolszewickiej Armii Zachodniej. Prowadziły ją dwie grupy wojsk. Formacjami odcinka południowego, czyli Grupy Podlaskiej, która koncentrowała się w rejonie rzeki Prypeć i miasteczka Szczytno, dowodził gen. Antoni Listowski. Oddziały odcinka północnego, operujące w rejonie Szczytno–Skidel, złożone były głównie z oddziałów Dywizji Litewsko-Białoruskiej gen. Wacława Iwaszkiewicza-Rudoszańskiego.

14 lutego 1919 roku wojska polskie natknęły się na oddziały Armii Czerwonej w rejonie miasteczka Mosty pod Grodnem na Białorusi. Polskie jednostki stoczyły tam zwycięskie starcie z sowieckimi żołnierzami. Tego samego dnia polscy żołnierze pod dowództwem kpt. Piotra Mienickiego dokonali wypadu na Berezę Kartuską, skąd wyparli zaskoczoną kompanię Armii Czerwonej. Dwa tygodnie później gen. Iwaszkiewicz-Rudoszański odrzucił Sowietów za Szczuczyn, co spowodowało ustabilizowanie się linii frontu. Dzięki temu Polska zyskała czas na rozbudowę swoich dywizji i przeprowadzenie w kwietniu 1919 roku ofensywy, która oswobodziła Wilno.

Zwycięskie walki 14 lutego pod Mostami powszechnie uznawane są za początek wojny polsko-sowieckiej. Według historyków miało to być pierwsze starcie regularnych oddziałów polskiego wojska z posuwającymi się na zachód oddziałami Armii Czerwonej.

Część badaczy uważa jednak, że działania wojenne rozpoczęły się znacznie wcześniej – atakiem Armii Czerwonej na Wilno. – Ponieważ 29 grudnia 1918 roku oddziały Samoobrony Krajowej Litwy i Białorusi zostały włączone w szeregi polskiego wojska, członkowie Samoobrony stali się oficjalnie polskimi żołnierzami i ich walki o Wilno 3 stycznia miały charakter walk polsko-bolszewickich – argumentuje dr Wolski.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: Wojskowe Biuro Historyczne

dodaj komentarz

komentarze


Awanse generalskie
 
Czołgista pod wodą
Przed 68. laty zgładzono generała „Nila”
NATO o przyszłości misji w Iraku i Afganistanie
Burzymy mity na temat szczepionki na COVID-19
Związek Walki Zbrojnej zmienia się w Armię Krajową
F-35 wylądują w Łasku
Jakie zmiany w mundurówce?
Antena Nura wypatruje F-16
Admirał Bauer nowym szefem Komitetu Wojskowego NATO
W WIM otwarto szpital dla chorych na COVID-19
Medalowe „oczko” żołnierzy
Prezydent Duda: współpraca wojskowa z USA ponad polityką
It Can Only Get Worse
Podwodniacy na spluwaczkach
Będziemy leczyć najciężej chorych na COVID-19
Legia Akademicka po raz czwarty
Większe uprawnienia dla wojskowych ratowników medycznych
Grupa V4 na zakupach zbrojeniowych
Laserowa artyleria US Army
Kuźnie oficerskich kadr
Zwycięzcy wybudują sześć strzelnic
Znaczek pocztowy terytorialsów
Obrady ministrów obrony NATO
Będą zmiany w „Regulaminie ogólnym”
Jak to jest z awansami bez limitu?
Pancerny jak „Wojownik”
Złoty biatlon żołnierzy
Pierwszy skok do kraju
Amerykanie odmładzają F-16
Rozpoznanie na medal
Szkolenie pilotów wojskowych to nie eksperyment
Maskowanie to nie wszystko
Komisja Obrony debatowała o Grotach
Jakie zmiany w umundurowaniu?
Specjalsi zakończyli dyżur w Siłach Odpowiedzi NATO
Szer. Hojnisz mistrzynią Europy w biatlonie
Trudny rok na misjach
Komisje sejmowe o umowie z USA
Rekrutacja na wojskowe studia po nowemu
Pokazali wojskową ekstraklasę!
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Gotowi na ratunek
Szpital w Legionowie wcześniej niż planowano?
Nurek z wiązką
Alarm, tonący pod lodem!
Zmiana w unijnej misji we Włoszech
Serwis Grotów
Ukraiński kurs na Zachód
Misje na zdalnej lekcji
Krwawa Olszynka
Rekordowy bieg kaprala Lewandowskiego
Krwawa łaźnia pod klasztorem
Armia kupuje wozy dla strażaków
Machina „Irini”
Żołnierze sportowcy nadają ton
Walki pod Mostami
Na pomoc Libańczykom
Topaz w ASzWoj-u
Wojsko gotowe do akcji przeciwpowodziowej
Co ze sprawdzianem z WF?

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO