moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
„Orzeł” na Bałtyku

Schodzili na głębokości sięgające 50 m, próbowali uniknąć namierzenia przez fregatę i korwetę, a jednocześnie prowadzili ćwiczebne ataki torpedowe – załoga okrętu podwodnego ORP „Orzeł” przez pięć dni operowała na Bałtyku, przygotowując się do zadania programowego O2. Sprawdza ono gotowość do działania na morzu.

Na ORP „Orzeł” w ubiegłym roku przeprowadzono remont systemu sonarowego MGK-400, który pozwala na namierzanie obiektów zarówno na wodzie, jak i pod jej powierzchnią. Marynarze zdążyli już zaliczyć zadanie programowe O1, sprawdzające gotowość okrętu do opuszczenia portu. Przed nimi kolejny test. Podczas O2 komisja oceni, czy załoga „Orła” jest w stanie samodzielnie wykonywać zadania na morzu. – W tej chwili intensywnie się do tego sprawdzianu przygotowujemy – informuje kmdr por. Łukasz Szmigiel, dowódca ORP „Orzeł”.

Cały ubiegły tydzień jednostka spędziła na morzu. Towarzyszyły jej fregata rakietowa ORP „Gen. K. Pułaski” oraz korweta zwalczania okrętów podwodnych ORP „Kaszub”. Zadania, które marynarze realizowali, można podzielić na dwie części. Pierwsza to tzw. familiarization. „Orzeł”, idąc przez Zatokę Gdańską, wystawiał maszty i peryskopy, jednostki nawodne zaś uruchamiały swoje sonary. Załogi nawiązywały też łączność i prowadziły korespondencję. W ten sposób sprawdzały działanie poszczególnych systemów, ale nie tylko. – Każdy okręt ma swoją sygnaturę akustyczną. Jeśli zostanie zarejestrowana, a marynarze się z nią osłuchają, podczas działań na morzu szybciej będą w stanie rozpoznać, z jaką jednostką mają do czynienia, czy to okręt własny, czy należący przeciwnika – tłumaczy kpt. mar. Michał Nieborak z załogi ORP „Pułaski”.

REKLAMA

Druga część ćwiczeń polegała już na poszukiwaniu okrętu podwodnego. – Pewien obszar Zatoki Gdańskiej podzieliliśmy na sektory. Swój przeszukiwaliśmy przy użyciu pasywnego sonaru holowanego. Załoga „Kaszuba” korzystała z aktywnego sonaru podkilowego – wyjaśnia kpt. mar. Nieborak. Pierwszy z nich zbiera sygnały wysyłane przez obiekty, które znajdują się pod wodą. Pracuje na dużych dystansach. Drugi z kolei sam wysyła sygnał, który odbija się od przeszkody, i wraca. W ten sposób załoga może namierzyć jej położenie. Zasięg tego urządzenia jest mniejszy.

W tym czasie okręt podwodny starał się wyprowadzić przeciwnika w pole. Robił zwroty, zmieniał głębokość. – Ćwiczyliśmy na akwenach położonych po północnej stronie Półwyspu Helskiego. Jest tam stosunkowo głęboko, dlatego z powodzeniem mogliśmy operować na głębokościach 40–50 m – przyznaje kmdr por. Szmigiel. Załoga „Orła” prowadziła też symulowane ataki torpedowe. – To standardowy element każdego wyjścia. Chodzi o to, by załoga regularnie odświeżała znajomość procedur – podkreśla oficer.

Okręty poza portem spędziły pięć dni. Do bazy wróciły w piątek. Niebawem jednak „Orzeł” znów opuści Gdynię. – W tym miesiącu będziemy mieli tylko jeden tydzień bez wyjścia na morze. Chcemy dobrze przygotować się do zadania O2. Zgodnie z planem powinniśmy je zaliczać pod koniec marca – zapowiada kmdr por. Szmigiel.

ORP „Orzeł” to okręt klasy Kilo. Do służby wszedł w 1986 roku. Dysponuje sześcioma wyrzutniami torpedowymi, na pokład zaś zabiera 18 torped. Może się zanurzać na głębokość 300 m, a jego zasięg to 6 tys. Mm. Oprócz „Orła” polska marynarka dysponuje jeszcze dwoma okrętami podwodnymi typu Kobben. Obydwa zostaną jednak w tym roku wycofane ze służby.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: Michał Pietrzak

dodaj komentarz

komentarze


Nowy karabin z Tarnowa
 
Szer. Beata Pacut mistrzynią Europy w judo
Osłonić konwój, ratować rozbitków
Łask czeka na myśliwce V generacji
Kurs na dyplomację
Siły powietrzne czekają na F-35
Ćwiczenia, szczepienie i odlot do Afganistanu
Course on Diplomacy
Mężny duch dla ratowników
Sto sekund do zagłady
Wojsko pomoże w organizacji punktów szczepień
Pamiętamy o katastrofie smoleńskiej
Mistrzowskie zagranie przegranych
Rosomaki na okrętach
Spadochroniarze gotowi do misji w Kosowie
Nagroda nie tylko od dowódcy
Kwalifikacja? Może w czerwcu
Opiniowanie po nowemu
Kolejne Herculesy dla wojska
Sportowy jubileusz
Niemcy donoszą światu o Katyniu
Budujemy infrastrukturę dla wojsk sojusznika
Udany weekend żołnierzy
Pamiętaj o oświadczeniu majątkowym
Błękitni po raz trzeci w Libanie
Kraby na „Bizonie ‘21”
Nowy etap w sporcie wojskowym rozpoczęty
„Wolverine Strike” odpiera atak
Katyń – symbol bezprzykładnej zbrodni
Błękitna Armia wyrusza do Polski
Nowe książeczki wojskowe
Łączenie dwóch światów
Specjalsi zakończyli dyżur w Siłach Odpowiedzi NATO
Jedyna taka brygada
Rumuński „Scorpion Spring”
Aplikacja dla kandydatów do wojska
Morskie targi zbrojeniowe, czyli surfowanie po sieci
Leopardy w natarciu
Jak wojsko walczy z pandemią
Pierwsze kroki na linie
Złoto ustrzelone w Indiach
Leki za zero złotych należą się rannym weteranom!
Afganistan. Czas wracać do domu
Prezydent Duda: współpraca wojskowa z USA ponad polityką
Jak komuniści z LWP niszczyli tradycje polskiego wojska
IPN zaprasza na festiwal filmów o totalitaryzmie
Nowy batalion na Lubelszczyźnie
Getto walczy
Polska obecność w europejskich projektach zbrojeniowych
Kuźnie oficerskich kadr
Korekta do igrzysk: dwunasty złoty medal dla Polski
Admirał Bauer nowym szefem Komitetu Wojskowego NATO
Artyleryjskie ćwiczenia „Bizon ’21”
Bitwa pod Iganiami, czyli stracona szansa
Amerykańskie myśliwce wylądowały w Polsce
Polska stawia na fregaty Miecznik
ORP „Czajka” szuka min u wybrzeży Estonii
Kierunek: certyfikacja

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO