moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Odnowili powstańcze mogiły

Wymienili zniszczone nagrobki, oczyścili kwatery, postawili nowe krzyże. Fundacja „Nie Zapomnij o Nas” odnowiła na Cmentarzu Wojskowym ponad 1500 mogił powstańców warszawskich. Na Powązkach powstał też symboliczny grób 11-letniego Wojtka Zalewskiego ps. „Orzeł Biały”, który poległ w sierpniu 1944 roku, przenosząc meldunki.

Mogiły powstańców warszawskich odnowione przez Fundację „Nie Zapomnij o Nas”.

– Chcemy przywracać pamięć o bohaterach powstania warszawskiego, odnawiając ich zapomniane groby – mówi Krzysztof Krzemiński z warszawskiej Fundacji „Nie Zapomnij o Nas”. Dzięki funduszom zbieranym przez jej wolontariuszy przeprowadzono renowację kilkudziesięciu powstańczych nagrobków.

Fundacja została utworzona w ubiegłym roku, by kontynuować – prowadzoną od 2015 roku – społeczną akcję „Nie zapomnij o Nas, Powstańcach Warszawskich”. Pierwszym zadaniem było uporządkowanie kwater powstańczych na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. W rewitalizację zaangażowały się także Stowarzyszenie Odra-Niemen i Społeczny Komitet Opieki nad Grobami Poległych Żołnierzy Batalionów „Zośka” i „Parasol”. W ramach prac porządkowych wymieniono stare, zniszczone i nieczytelne tzw. mieczokrzyże stawiane w czasach PRL-u. W ich miejsce zostały ustawione proste, kamienne krzyże i nowe tabliczki z nazwiskami poległych. Oczyszczono też pozostałe nagrobki, a kwatery częściowo wyłożono kostką brukową. W sumie odrestaurowano ponad 1500 grobów na 14 powstańczych kwaterach, m.in: batalionów Armii Krajowej „Wigry”, „Miotła” i „Parasol”, pułków „Baszta” i „Garłuch”, zgrupowań „Gurt”, „Chrobry II” i „Żywiciel”.

REKLAMA

Upamiętniono też 11-letniego strz. Wojtka Zalewskiego ps. „Orzeł Biały”. Chłopiec był najmłodszym łącznikiem plutonu st. sierż. Jana Kretera „Grzesia” ze zgrupowania AK „Chrobry II”. Poległ on 21 sierpnia 1944 roku w rejonie ul. Ciepłej, trafiony przez niemieckiego snajpera. Młodego żołnierza pochowano na podwórzu domu przy ul. Ceglanej 3, jednak po wojnie jego ciała nie odnaleziono. Dziś „Orzeł Biały” ma symboliczny grób na Powązkach.

Mogiły powstańców warszawskich przed odnowieniem.

Wolontariusze Fundacji prowadzili jednocześnie kwerendy w archiwach państwowych, szukając informacji o żołnierzach pochowanych na Cmentarzu Wojskowym. Dzięki temu udało się przywrócić imiona i nazwiska kilkudziesięciu powstańców dotychczas nieupamiętnionych lub pochowanych jako N.N. – Teraz rodziny będą mogły zapalić znicze na grobach swoich bliskich – podkreśla Krzemiński.

Koszt prac renowacyjnych wyniósł około 4 mln zł. Projekt realizowano ze środków z rezerwy budżetowej prezesa Rady Ministrów oraz dzięki wsparciu sponsorów: Fundacji KGHM Polska Miedź, Fundacji PKP i Spółki PGZ. – Przygotowujemy kolejne projekty, chcemy przywrócić świetność następnym mogiłom i upamiętnić młodych bohaterów powstania. Jednak jest jeszcze za wcześnie, aby opowiadać o szczegółach – mówi Krzemiński.

To nie jest jedyna aktywność Fundacji. Jej wolontariusze pomagają powstańcom warszawskim. W czasie pandemii COVID-19 wspólnie ze Stowarzyszeniem Odra-Niemen zorganizowali akcję „Obiady dla Bohaterów”. Podczas jej pierwszej edycji wiosną 2020 roku 350 seniorów otrzymywało przez ponad trzy miesiące ciepłe posiłki dostarczane przez wolontariuszy, żołnierzy wojsk obrony terytorialnej i funkcjonariuszy służb mundurowych.

Zainteresowani działalnością Fundacji mogą obserwować jej profil na Facebooku. Można tam przeczytać o organizowanych akcjach. Obecnie trwa zbiórka na drugą edycję „Obiadów dla Bohaterów".

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: Fundacja „Nie Zapomnij o Nas”

dodaj komentarz

komentarze


Kuźnie oficerskich kadr
 
Łączenie dwóch światów
Mistrzowskie zagranie przegranych
Pamiętamy o katastrofie smoleńskiej
Rumuński „Scorpion Spring”
Pierwsze kroki na linie
Spadochroniarze gotowi do misji w Kosowie
Leki za zero złotych należą się rannym weteranom!
Jak wojsko walczy z pandemią
Nowy batalion na Lubelszczyźnie
Sto sekund do zagłady
Nowy karabin z Tarnowa
Admirał Bauer nowym szefem Komitetu Wojskowego NATO
Osłonić konwój, ratować rozbitków
Kolejne Herculesy dla wojska
Kwalifikacja? Może w czerwcu
Nagroda nie tylko od dowódcy
Jedyna taka brygada
Sportowy jubileusz
Prezydent Duda: współpraca wojskowa z USA ponad polityką
Polska stawia na fregaty Miecznik
IPN zaprasza na festiwal filmów o totalitaryzmie
Amerykańskie myśliwce wylądowały w Polsce
Budujemy infrastrukturę dla wojsk sojusznika
Nowe książeczki wojskowe
Siły powietrzne czekają na F-35
Opiniowanie po nowemu
Afganistan. Czas wracać do domu
Katyń – symbol bezprzykładnej zbrodni
Łask czeka na myśliwce V generacji
Polska obecność w europejskich projektach zbrojeniowych
Jak komuniści z LWP niszczyli tradycje polskiego wojska
Rosomaki na okrętach
Ćwiczenia, szczepienie i odlot do Afganistanu
Getto walczy
Leopardy w natarciu
Niemcy donoszą światu o Katyniu
Wojsko pomoże w organizacji punktów szczepień
Bitwa pod Iganiami, czyli stracona szansa
Pamiętaj o oświadczeniu majątkowym
Kierunek: certyfikacja
Błękitni po raz trzeci w Libanie
Artyleryjskie ćwiczenia „Bizon ’21”
Nowy etap w sporcie wojskowym rozpoczęty
„Wolverine Strike” odpiera atak
ORP „Czajka” szuka min u wybrzeży Estonii
Morskie targi zbrojeniowe, czyli surfowanie po sieci
Aplikacja dla kandydatów do wojska
Mężny duch dla ratowników
Złoto ustrzelone w Indiach
Kraby na „Bizonie ‘21”
Kurs na dyplomację
Specjalsi zakończyli dyżur w Siłach Odpowiedzi NATO
Udany weekend żołnierzy
Szer. Beata Pacut mistrzynią Europy w judo
Błękitna Armia wyrusza do Polski
Korekta do igrzysk: dwunasty złoty medal dla Polski
Course on Diplomacy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO