moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Terytorialsi i Lucas na ratunek

Terytorialsi z 9 Łódzkiej Brygady OT wzięli udział w nocnym szkoleniu z zakresu działań kryzysowych. Uczyli się, jak za pomocą ciężkiego sprzętu hydraulicznego wydobywać poszkodowanych z wraków pojazdów. – Musimy być gotowi do wsparcia społeczeństwa i służb ratowniczych w różnych sytuacjach – mówią. Nowe umiejętności wykorzystają np. podczas udzielania pomocy ofiarom wypadków drogowych.

W nocnych zajęciach z zakresu reagowania kryzysowego wzięło udział kilkunastu terytorialsów z 91 Batalionu Lekkiej Piechoty ze Zgierza. Dla większości żołnierzy to było już drugie szkolenie z wykonywania czynności ratowniczych z użyciem sprzętu hydraulicznego Lukas. Tego typu urządzeń specjalistycznych używa przede wszystkim straż pożarna podczas różnego rodzaju wypadków drogowych, gdy musi z wraku wyciągnąć poszkodowanego. Ale narzędzia hydrauliczne są także w wyposażeniu brygad OT. Nożyce służą do cięcia karoserii, zagłówków czy kolumny kierownicy w pojazdach.

– Podczas pierwszego szkolenia strażacy wyjaśniali żołnierzom, jak wykorzystać ten sprzęt w działaniach typowo ratowniczych. Tym razem jednak do czynności ratowniczych dołożyliśmy jeszcze taktykę – mówi st. kpr. Robert Słonina, instruktor i ratownik pola walki z 9 Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej. – W naszym batalionie mamy dwa zestawy Lukas. Chciałem, by żołnierze wiedzieli, jak z nich korzystać w trudnym terenie – mówi podoficer. Sam działanie narzędzi hydraulicznych zna bardzo dobrze, bo używa ich także jako strażak ochotnik. – Korzystałem z Lukasa kilkukrotnie właśnie podczas wypadków drogowych. Siła, z jaką nożyce tną karoserie, jest bardzo duża, dzięki temu szybko możemy dostać się do poszkodowanego – opisuje.

REKLAMA

Terytorialsi szkolili się nocą z użyciem monokularów noktowizyjnych MU-3. – Na potrzeby szkolenia założyliśmy, że na terenie działania oddziałów dywersyjnych przeciwnika doszło do katastrofy lotniczej. Rozbił się śmigłowiec z grupą rozpoznawczą. Naszym zadaniem było jak najszybciej odnaleźć miejsce zdarzenia, wydobyć poszkodowanych z wraku i ewakuować ich w bezpieczne miejsce – opisuje scenariusz st. kpr. Słonina.

Żołnierze przyznają, że największym wyzwaniem było dla nich operowanie narzędziami hydraulicznymi w ciemności. – Musieliśmy działać skrycie, a praca w noktowizji nie była łatwa. W zależności od odległości, w jakiej byliśmy od wraku czy poszkodowanego, musieliśmy poprawiać ostrość noktowizji – opowiada jeden z żołnierzy. – Sprawy nie ułatwiał ciężar, ponieważ Lukas waży ponad 30 kilogramów – dodaje. Żołnierze zanim podeszli do wraku, musieli rozpoznać teren, zabezpieczyć rejon katastrofy i dopiero wtedy udzielić pomocy rannym.

Terytorialsi pracowali w parach. Na zmianę jeden z żołnierzy operował nożycami, a drugi asekurował, by nie doszło do uszkodzenia przewodu, który łączył sprzęt z agregatem. – Do ćwiczeń mieliśmy przygotowanych siedem wraków samochodów. W środku byli instruktorzy, którzy na czas treningu wcielali się w rolę poszkodowanych – mówi instruktor.
Zaraz po wydobyciu rannych, żołnierze kładli ich na nosze typu SKED, a następnie ewakuowali w bezpieczny rejon. Tam z kolei przystępowali do badania kolegów zgodnie z protokołem MARCH. Musieli ocenić, czy nie mają np. rozległych krwotoków, trudności z oddychaniem albo urazów głowy.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: DWOT

dodaj komentarz

komentarze


Getto walczy
 
Leki za zero złotych należą się rannym weteranom!
ORP „Czajka” szuka min u wybrzeży Estonii
Leopardy w natarciu
Budujemy infrastrukturę dla wojsk sojusznika
Mistrzowskie zagranie przegranych
Udany weekend żołnierzy
Course on Diplomacy
Szer. Beata Pacut mistrzynią Europy w judo
Polska stawia na fregaty Miecznik
Artyleryjskie ćwiczenia „Bizon ’21”
Jak komuniści z LWP niszczyli tradycje polskiego wojska
Pierwsze kroki na linie
Złoto ustrzelone w Indiach
Kuźnie oficerskich kadr
Rosomaki na okrętach
Łączenie dwóch światów
Kraby na „Bizonie ‘21”
Niemcy donoszą światu o Katyniu
Pamiętamy o katastrofie smoleńskiej
Nowe książeczki wojskowe
Prezydent Duda: współpraca wojskowa z USA ponad polityką
Pamiętaj o oświadczeniu majątkowym
Kierunek: certyfikacja
Siły powietrzne czekają na F-35
Amerykańskie myśliwce wylądowały w Polsce
Afganistan. Czas wracać do domu
Błękitna Armia wyrusza do Polski
Korekta do igrzysk: dwunasty złoty medal dla Polski
Jedyna taka brygada
Kurs na dyplomację
Specjalsi zakończyli dyżur w Siłach Odpowiedzi NATO
Rumuński „Scorpion Spring”
Mężny duch dla ratowników
Łask czeka na myśliwce V generacji
Wojsko pomoże w organizacji punktów szczepień
Nowy batalion na Lubelszczyźnie
Osłonić konwój, ratować rozbitków
Polska obecność w europejskich projektach zbrojeniowych
Nowy etap w sporcie wojskowym rozpoczęty
Aplikacja dla kandydatów do wojska
„Wolverine Strike” odpiera atak
Kwalifikacja? Może w czerwcu
Opiniowanie po nowemu
Admirał Bauer nowym szefem Komitetu Wojskowego NATO
Katyń – symbol bezprzykładnej zbrodni
Sportowy jubileusz
Bitwa pod Iganiami, czyli stracona szansa
Spadochroniarze gotowi do misji w Kosowie
Morskie targi zbrojeniowe, czyli surfowanie po sieci
Błękitni po raz trzeci w Libanie
Nowy karabin z Tarnowa
Nagroda nie tylko od dowódcy
Sto sekund do zagłady
IPN zaprasza na festiwal filmów o totalitaryzmie
Kolejne Herculesy dla wojska
Ćwiczenia, szczepienie i odlot do Afganistanu
Jak wojsko walczy z pandemią

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO