moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Wojsko kontra COVID-19

Pandemia nie ustępuje, wojsko również. Każdego dnia żołnierze wspierają medyków i pracowników stacji sanitarno-epidemiologicznych, opiekują się seniorami. Tylko wczoraj w działania te było zaangażowanych ponad 4,5 tys. żołnierzy zarówno z wojsk operacyjnych, jak i obrony terytorialnej.

– Zaangażowanie wojska w walkę z pandemią COVID-19 nie maleje. Żołnierze każdego dnia pobierają około 10 tys. próbek do badań od potencjalnych nosicieli koronawirusa. Wspierają także cywilną służbę zdrowia – pomagają w prawie sześciuset szpitalach i stu sanepidach – poinformował dziś Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej.

Zadaniem żołnierzy jest między innymi mierzenie temperatury osobom wchodzącym na teren placówek służby zdrowia, kierowanie ruchem pacjentów, a także wsparcie personelu medycznego w pracach administracyjnych. W województwie zachodniopomorskim takie działania prowadzą żołnierze z 12 Brygady Zmechanizowanej. Każdego dnia w szpitalach w Szczecinie, Stargardzie, Choszcznie, Policach, Połczynie-Zdroju, Pyrzycach, Barlinku, Dębnie i Gryfinie dwustu wojskowych wspiera medyków, pracowników stacji sanitarno-epidemiologicznych czy administracji publicznej. – 12 Brygada jest i będzie zaangażowana w te działania tak długo, jak będzie to konieczne – mówi kpt. Błażej Łukaszewski, oficer prasowy 12 BZ.

REKLAMA

I choć do wsparcia medyków wojsko skierowało największe siły, to niejedyny obszar działań mających powstrzymać rozprzestrzeniającego się koronawirusa, w jaki zaangażowani są żołnierze. Ważną częścią ich aktywności jest również wspieranie osób starszych. Dlatego żołnierze pomagają personelowi domów pomocy społecznej między innymi w opiece nad ich podopiecznymi, a także organizacjom pozarządowym, które opiekują się kombatantami, oraz samym seniorom na przykład podczas procedury szczepień. W tych działaniach bardzo pomocna jest infolinia wsparcia dla seniorów, którą uruchomił WOT. To za jej pośrednictwem starsze osoby mogą poprosić o wsparcie w zorganizowaniu transportu do punktu szczepień, czy zgłosić potrzebę przeprowadzenia szczepienia w domu. Do tej pory terytorialsi odebrali łącznie 5159 połączeń od osób potrzebujących wsparcia.

Ale to nie wszystko. WOT wspiera ponadto instytucje, które opiekują się osobami potrzebującymi wsparcia. Żołnierze z 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej zajęli się między innymi dystrybucją żywności dla ośrodków pomocy społecznej i Caritasu. – Żołnierze pomagali w załadunku, transporcie, rozładunku oraz przygotowaniu żywności do odbioru. Tylko w lutym uczestniczyli w dystrybucji 78 t żywności – informuje kpt. Łukasz Wilczewski, oficer prasowy jednostki.

Poza tym żołnierze wspólnie z policjantami kontrolują osoby odbywające kwarantannę i przebywające w izolacji. Tylko wczoraj dotarli pod 16 tys. takich adresów.

Na wsparcie wojska mogą liczyć również centra krwiodawstwa i krwiolecznictwa. Żołnierze w 33 tego typu placówkach wspierają personel w pracach administracyjnych, a także kierują ruchem pacjentów. Ale to nie wszystko – oddają także honorowo krew. W ciągu ostatniego roku dzięki nim udało się pozyskać łącznie 6 846 l krwi.

W sumie tylko 4 marca w działania mające na celu ograniczenie skutków epidemii było zaangażowanych ponad 4,5 tys. wojskowych. 2 164 z nich służy na co dzień w WOT, 2124 w jednostkach podległych Dowództwu Generalnemu Rodzajów Sił Zbrojnych, 137 – Dowództwu Garnizonu Warszawa, a 44 – Inspektoratowi Wsparcia Sił Zbrojnych. Ich działania wspierało 42 podchorążych z Wojskowej Akademii Technicznej.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: DWOT, 9 bdow, 18 DZ, DGW

dodaj komentarz

komentarze


Getto walczy
 
Sto sekund do zagłady
Bitwa pod Iganiami, czyli stracona szansa
Morskie targi zbrojeniowe, czyli surfowanie po sieci
Siły powietrzne czekają na F-35
Jak wojsko walczy z pandemią
Błękitni po raz trzeci w Libanie
Rumuński „Scorpion Spring”
Leki za zero złotych należą się rannym weteranom!
Mistrzowskie zagranie przegranych
Artyleryjskie ćwiczenia „Bizon ’21”
Niemcy donoszą światu o Katyniu
Nowy karabin z Tarnowa
Nowy batalion na Lubelszczyźnie
Kraby na „Bizonie ‘21”
Udany weekend żołnierzy
Złoto ustrzelone w Indiach
Spadochroniarze gotowi do misji w Kosowie
Polska obecność w europejskich projektach zbrojeniowych
Nowe książeczki wojskowe
Prezydent Duda: współpraca wojskowa z USA ponad polityką
Nagroda nie tylko od dowódcy
Specjalsi zakończyli dyżur w Siłach Odpowiedzi NATO
Łączenie dwóch światów
Katyń – symbol bezprzykładnej zbrodni
Sportowy jubileusz
Amerykańskie myśliwce wylądowały w Polsce
Szer. Beata Pacut mistrzynią Europy w judo
Nowy etap w sporcie wojskowym rozpoczęty
Kierunek: certyfikacja
Błękitna Armia wyrusza do Polski
Wojsko pomoże w organizacji punktów szczepień
Kwalifikacja? Może w czerwcu
Rosomaki na okrętach
Pierwsze kroki na linie
Kolejne Herculesy dla wojska
Jedyna taka brygada
Polska stawia na fregaty Miecznik
Osłonić konwój, ratować rozbitków
Kuźnie oficerskich kadr
Jak komuniści z LWP niszczyli tradycje polskiego wojska
Afganistan. Czas wracać do domu
Ćwiczenia, szczepienie i odlot do Afganistanu
Mężny duch dla ratowników
Admirał Bauer nowym szefem Komitetu Wojskowego NATO
Opiniowanie po nowemu
Pamiętamy o katastrofie smoleńskiej
Łask czeka na myśliwce V generacji
Pamiętaj o oświadczeniu majątkowym
Korekta do igrzysk: dwunasty złoty medal dla Polski
Aplikacja dla kandydatów do wojska
Course on Diplomacy
Budujemy infrastrukturę dla wojsk sojusznika
ORP „Czajka” szuka min u wybrzeży Estonii
Kurs na dyplomację
IPN zaprasza na festiwal filmów o totalitaryzmie
Leopardy w natarciu
„Wolverine Strike” odpiera atak

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO