moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Pamięć o tych, którzy odeszli

Groby kilkudziesięciu zasłużonych dowódców, bohaterów wojennych, dawnych komendantów odwiedzili przed Wielkanocą podchorążowie Akademii Marynarki Wojennej. Zapalili znicze, oddali honory, a tam gdzie zaszła taka potrzeba – przeprowadzili prace porządkowe. W gdyńskiej uczelni to kultywowana od lat tradycja.

W ciągu dwóch dni podchorążowie wraz z opiekunem pojechali na siedem trójmiejskich nekropolii. Pojawili się m.in. na cmentarzu Marynarki Wojennej w Gdyni, gdzie spoczywają przedwojenny dowódca Floty i obrony Wybrzeża, adm. Józef Unrug, dawny komendant Oficerskiej Szkoły Marynarki Wojennej kadm. Adam Mohuczy czy dawny dowódca marynarki wojennej i minister obrony narodowej wiceadm. Piotr Kołodziejczyk. Na cmentarzu parafialnym w Gdyni-Oksywiu studenci odwiedzili miejsca pochówku bohaterów walk w obronie Wybrzeża, a na Cmentarzu Garnizonowym w Gdańsku – groby ppłk. Feliksa Selmanowicza, „Zagończyka” i ppor. Danuty Siedzikówny, „Inki”, działaczy antykomunistycznego podziemia, straconych w czasach stalinowskich. – Podchorążowie zapalili znicze, oddali zmarłym honory, a tam gdzie zaistniała taka potrzeba, przeprowadzili prace porządkowe – informuje kmdr por. Wojciech Mundt, rzecznik Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni.

W akcji wzięli udział ochotnicy z różnych roczników. Wśród nich znalazł się pchor. Maciej Hamera, student pierwszego roku nawigacji i uzbrojenia okrętowego. – Dla mnie to siłą rzeczy pierwsze tego typu przedsięwzięcie. Zgłosiłem się z kilku powodów. Przede wszystkim zawsze interesowała mnie historia. Poza tym pamięć o poprzednikach ma ogromne znaczenie, ponieważ buduje tak ważną dla wojska tożsamość – podkreśla pchor. Hamera.

REKLAMA

Odwiedzanie grobów zasłużonych marynarzy i bohaterów wojennych ma w AMW długoletnią tradycję. – Robimy to trzy, czasem cztery razy w roku, przede wszystkim w przededniu Wszystkich Świętych czy Wielkanocy – wyjaśnia kmdr por. Mundt. – Łącznie mamy pod opieką ponad 50 grobów. Większość z nich jest zadbana, ale w przeszłości mieliśmy też do czynienia z nagrobkami nieco zapomnianymi. Wymagały one nieco większej troski – przyznaje rzecznik.

W 2016 roku gdyńska uczelnia wymieniła dwa uszkodzone pomniki w miejscach pochówku sierż. rez. Franciszka Toporowicza oraz kpt. mar. Zdzisława Ficka. Pierwszy ze zmarłych to bohater walk o Westerplatte, spoczywający na cmentarzu Srebrzysko w Gdańsku. Drugi w czasie walk 1939 roku dowodził działonem na Helu, za co został uhonorowany orderem Virtuti Militari. Po wojnie wrócił do służby w marynarce wojennej, jednak komuniści zarzucili mu zdradę i postawili przed sądem. Został skazany na karę śmierci i stracony. Jego grób znajdował się na Cmentarzu Witomińskim w Gdyni, potem jednak szczątki oficera zostały przeniesione na cmentarz Marynarki Wojennej.

– W tym roku groby dawnych dowódców i bohaterów podchorążowie odwiedzali w wyjątkowej sytuacji. Pandemia wymogła liczne ograniczenia. Dlatego też wizyty odbywały się z zachowaniem wszelkich zasad reżimu sanitarnego – zapewnia kmdr por. Mundt.

Akademia Marynarki Wojennej to jedyna w Polsce uczelnia kształcąca przyszłych oficerów sił morskich. Jej historia sięga pierwszych lat II RP.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: AMW

dodaj komentarz

komentarze


Aplikacja dla kandydatów do wojska
 
Nowy karabin z Tarnowa
Łączenie dwóch światów
Pamiętaj o oświadczeniu majątkowym
Rosomaki na okrętach
Nowe książeczki wojskowe
Prezydent Duda: współpraca wojskowa z USA ponad polityką
Ćwiczenia, szczepienie i odlot do Afganistanu
Błękitni po raz trzeci w Libanie
ORP „Czajka” szuka min u wybrzeży Estonii
Pamiętamy o katastrofie smoleńskiej
Budujemy infrastrukturę dla wojsk sojusznika
Nagroda nie tylko od dowódcy
Admirał Bauer nowym szefem Komitetu Wojskowego NATO
Bitwa pod Iganiami, czyli stracona szansa
Mistrzowskie zagranie przegranych
Jedyna taka brygada
Kwalifikacja? Może w czerwcu
„Wolverine Strike” odpiera atak
Getto walczy
Polska obecność w europejskich projektach zbrojeniowych
Jak wojsko walczy z pandemią
IPN zaprasza na festiwal filmów o totalitaryzmie
Amerykańskie myśliwce wylądowały w Polsce
Polska stawia na fregaty Miecznik
Afganistan. Czas wracać do domu
Leopardy w natarciu
Rumuński „Scorpion Spring”
Nowy batalion na Lubelszczyźnie
Kierunek: certyfikacja
Jak komuniści z LWP niszczyli tradycje polskiego wojska
Nowy etap w sporcie wojskowym rozpoczęty
Sportowy jubileusz
Kraby na „Bizonie ‘21”
Kolejne Herculesy dla wojska
Wojsko pomoże w organizacji punktów szczepień
Leki za zero złotych należą się rannym weteranom!
Sto sekund do zagłady
Niemcy donoszą światu o Katyniu
Szer. Beata Pacut mistrzynią Europy w judo
Osłonić konwój, ratować rozbitków
Udany weekend żołnierzy
Siły powietrzne czekają na F-35
Korekta do igrzysk: dwunasty złoty medal dla Polski
Specjalsi zakończyli dyżur w Siłach Odpowiedzi NATO
Błękitna Armia wyrusza do Polski
Course on Diplomacy
Łask czeka na myśliwce V generacji
Pierwsze kroki na linie
Kuźnie oficerskich kadr
Morskie targi zbrojeniowe, czyli surfowanie po sieci
Kurs na dyplomację
Artyleryjskie ćwiczenia „Bizon ’21”
Spadochroniarze gotowi do misji w Kosowie
Katyń – symbol bezprzykładnej zbrodni
Mężny duch dla ratowników
Złoto ustrzelone w Indiach
Opiniowanie po nowemu

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO