moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Terytorialsi werbują do batalionu w Trzebiatowie

Powstaje drugi batalion lekkiej piechoty 14 Zachodniopomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Jednostka o numerze 142 zajmie kompleks koszarowy w Trzebiatowie. Nabór właśnie ruszył.

To kolejny etap w rozwoju zachodniopomorskiej brygady WOT. W pierwszej połowie 2021 roku Ministerstwo Obrony Narodowej zaplanowało utworzenie 142 batalionu lekkiej piechoty wchodzącego w skład 14. Zachodniopomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Stałym miejscem dyslokacji tego pododdziału będzie kompleks koszarowy przy ul Zagórskiej w Trzebiatowie w powiecie gryfickim. Rejonem, za który odpowiadać będzie 142 blp jest cały pas wybrzeża o długości 185 km, należący do województwa zachodniopomorskiego od Świnoujścia przez Kołobrzeg i Koszalin aż po Sławno.

W koszarach przy ul Zagórskiej stacjonować będzie docelowo kilkuset żołnierzy terytorialnych. Oczywiście, w dużej mierze zależeć to będzie od skuteczności akcji rekrutacyjnej. - Sądząc jednak po dużym zainteresowaniu ze strony uczniów ostatnich klas szkół średnich na terenie powiatów nadmorskich, o wyniki rekrutacji można być spokojnym - ocenia zastępca dowódcy 14 Zachodniopomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej ppłk Mirosław Radwan. - Przed młodymi ludźmi, chcącymi związać swoje życie ze służbą wojskową otwierają się nowe możliwości: realizacja pasji a przy tym atrakcyjny system szkoleń, które dają kompetencje zarówno w wojsku jak i życiu cywilnym - dodaje.

REKLAMA

Dowództwo 14 ZBOT zwraca także uwagę na szkolenia „przeciwdesantowe” w pasie nadmorskim, które realizowała będzie cała zachodniopomoroska brygada a w szczególności 142 batalion lekkiej piechoty w Trzebiatowie. Szkolenia te dadzą temu pododdziałowi szczególną specjalizację. - Jednostka stacjonować będzie nad morzem, zatem naturalne jest to, że specjalizować będzie się w działaniach związanych z obroną wybrzeża - wyjaśnia ppłk Radwan. - W szkoleniach tych będziemy współpracować z 7 Brygadą Obrony Wybrzeża, która stacjonuje zresztą w tych samych koszarach w Trzebiatowie.

Dla chętnych do służby w WOT powstanie batalionu w Trzebiatowie ma także znaczenie praktyczne. Szkolić będą się teraz blisko swojego miejsca zamieszkania.

Burmistrz Trzebiatowia Józef Domański, akcentuje korzyści z powstania 142 blp płynące dla miasta i regionu, szczególnie w kontekście możliwości podejmowania szeroko rozumianych działań antykryzysowych. Dla burmistrza ważny jest również edukacyjny walor działania Wojsk Obrony Terytorialnej. - Jako włodarz miasta jestem szczęśliwy, że powstaje jednostka, która nie tylko będzie dbała o bezpieczeństwo miasta i regionu, ale jej obecność będzie napędzała także koniunkturę na rynku pracy i w efekcie przyczyni się do rozwoju Trzebiatowa - mówi burmistrz miasta Józef Domański. - Zdążyłem się już spotkać z dowódcą 14 ZBOT i widzę, jak profesjonalnie podchodzi on do organizacji tego przedsięwzięcia. My ze swej strony podjęliśmy już działania promocyjne zachęcające do wstępowania do Wojsk Obrony Terytorialnej - dodaje.

14 Zachodniopomorska Brygada Obrony Terytorialnej powstała jesienią 2019 roku. W Szczecinie-Podjuchach mieści się jej dowództwo, sztab oraz kompanie dowodzenia, logistyczna oraz grupa zabezpieczenia medycznego. Wiosną 2020 roku powstał jej pierwszy batalion lekkiej piechoty oznaczony numerem 141 w Choszcznie. Kolejny batalion powstaje właśnie w Trzebiatowie a docelowo, trzeci batalion lekkiej piechoty ma zostać powołany w Wałczu. Brygada liczy dziś ponad 600 żołnierzy - ochotników.

Żołnierzem - terytorialsem może zostać każdy Polak, który ukończył 18 rok życia i jest niekarany. Służba w formacji WOT pozwala na godzenie nauki czy pracy zawodowej i życia osobistego z wojskiem. Żołnierz, po ukończeniu przeszkolenia podstawowego i złożeniu przysięgi wojskowej bierze udział w obowiązkowych, weekendowych szkoleniach raz w miesiącu. Dzięki atrakcyjnym szkoleniom ma szansę zdobycia dodatkowych uprawnień i kompetencji, zawodowych czy edukacyjnych, np. językowych. Żołnierze 14 ZBOT są przygotowywani do wspierania lokalnej społeczności w sytuacjach kryzysowych, oprócz tego że wspierają walkę z pandemią, szkolą się we współpracy ze Strażą Pożarną, Wodnym Ochotniczym Pogotowiem Ratunkowym czy policją.

Tekst: Marcin Górka/ rzecznik prasowy 14 ZBOT

red. PZ

autor zdjęć: 14 ZBOT

dodaj komentarz

komentarze


Szer. Beata Pacut mistrzynią Europy w judo
 
Polska obecność w europejskich projektach zbrojeniowych
Aplikacja dla kandydatów do wojska
Błękitni po raz trzeci w Libanie
Artyleryjskie ćwiczenia „Bizon ’21”
Afganistan. Czas wracać do domu
„Wolverine Strike” odpiera atak
Pierwsze kroki na linie
Łask czeka na myśliwce V generacji
Łączenie dwóch światów
Rosomaki na okrętach
Kierunek: certyfikacja
Jak wojsko walczy z pandemią
Rumuński „Scorpion Spring”
ORP „Czajka” szuka min u wybrzeży Estonii
Leopardy w natarciu
Polska stawia na fregaty Miecznik
Nowe książeczki wojskowe
Pamiętaj o oświadczeniu majątkowym
Amerykańskie myśliwce wylądowały w Polsce
Złoto ustrzelone w Indiach
Niemcy donoszą światu o Katyniu
Morskie targi zbrojeniowe, czyli surfowanie po sieci
Kolejne Herculesy dla wojska
Mężny duch dla ratowników
Wojsko pomoże w organizacji punktów szczepień
Ćwiczenia, szczepienie i odlot do Afganistanu
IPN zaprasza na festiwal filmów o totalitaryzmie
Sto sekund do zagłady
Siły powietrzne czekają na F-35
Prezydent Duda: współpraca wojskowa z USA ponad polityką
Jedyna taka brygada
Budujemy infrastrukturę dla wojsk sojusznika
Specjalsi zakończyli dyżur w Siłach Odpowiedzi NATO
Course on Diplomacy
Kuźnie oficerskich kadr
Mistrzowskie zagranie przegranych
Kwalifikacja? Może w czerwcu
Nagroda nie tylko od dowódcy
Bitwa pod Iganiami, czyli stracona szansa
Spadochroniarze gotowi do misji w Kosowie
Udany weekend żołnierzy
Osłonić konwój, ratować rozbitków
Korekta do igrzysk: dwunasty złoty medal dla Polski
Nowy batalion na Lubelszczyźnie
Kraby na „Bizonie ‘21”
Jak komuniści z LWP niszczyli tradycje polskiego wojska
Sportowy jubileusz
Admirał Bauer nowym szefem Komitetu Wojskowego NATO
Nowy karabin z Tarnowa
Katyń – symbol bezprzykładnej zbrodni
Opiniowanie po nowemu
Błękitna Armia wyrusza do Polski
Pamiętamy o katastrofie smoleńskiej
Leki za zero złotych należą się rannym weteranom!
Nowy etap w sporcie wojskowym rozpoczęty
Getto walczy
Kurs na dyplomację

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO