moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Ewakuacja z Afganistanu dobiegła końca

Czternasty samolot z ewakuowanymi z Afganistanu pasażerami wylądował dziś o 10.30 na warszawskim Okęciu. Był to ostatni lot w ramach misji ewakuacyjnej prowadzonej z opanowanego przez talibów Kabulu. – Nie zostawiamy przyjaciół w potrzebie – mówił rano premier Mateusz Morawiecki. Łącznie z Afganistanu Polacy ewakuowali około 1300 osób.

– Sytuacja na lotnisku w Kabulu jest dramatyczna, dlatego razem z wojskami sojuszniczymi podjęliśmy decyzję o zakończeniu akcji ewakuacyjnej – poinformował premier Mateusz Morawiecki w czwartek rano. Biorący udział w spotkaniu z dziennikarzami minister Michał Dworczyk, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, podsumował to, co udało się zrobić dotychczas w ramach operacji. – Zorganizowaliśmy 44 loty, dzięki którym do Polski przyleciało bezpiecznie 937 Afgańczyków. Ewakuowaliśmy wszystkich Polaków, zgłaszających taką potrzebę. Wsparliśmy też naszych sojuszników. Chcę przekazać wielkie podziękowania dla wszystkich zaangażowanych! – mówił Michał Dworczyk. W konferencji uczestniczył również ambasador Afganistanu w Polsce Tahir Quadiry.

Szef rządu przypomniał, że ewakuacja z Afganistanu osób, którym groziła śmierć z rąk talibów rozpoczęła się już w czerwcu, czyli wtedy gdy skończyła się misja polskich żołnierzy. – Kiedy sytuacja zaczęła się pogarszać, ściągnęliśmy do Polski pierwsze osoby – mówił Morawiecki. Od połowy sierpnia potrzebujący byli ewakuowani mostem powietrznym. Operacja odbywała się w dwóch etapach. Najpierw wojskowe samoloty leciały z Kabulu do Nawoi w Uzbekistanie. Następnie do Warszawy uchodźców zabierały pasażerskie samoloty LOT-u. Odbyło się 14 lotów cywilnych i 30 wojskowych. Ewakuowano 937 Afgańczyków i ponad 300 obywateli państw sojuszniczych.

REKLAMA

– Pomagamy tam, gdzie tej pomocy musimy udzielić, nie zostawiamy przyjaciół w potrzebie. Wszyscy, których ściągnęliśmy, są albo Polakami pracującymi na rzecz stabilności i pokoju, albo współpracownikami Polaków – zapewniał premier. Polska ewakuowała nie tylko afgańskich współpracowników Polskiego Kontyngentu Wojskowego i Ambasady RP w Kabulu, ale również przebywających w Afganistanie pracowników Międzynarodowego Funduszu Walutowego, Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego, współpracowników przedstawicielstwa Unii Europejskiej w Kabulu, współpracowników Litwy, Czech, Estonii i Niemiec oraz holenderską rodzinę. – Wszystkim ewakuowanym zapewnimy wsparcie na terytorium RP. Dziękuję naszym przyjaciołom z innych krajów, z którymi tę akcję w tak szybkim tempie przeprowadzaliśmy. Zawsze możecie liczyć na Polskę – powiedział Morawiecki.

Minister Michał Dworczyk wyjaśniał, że operacja w ramach solidarności sojuszniczej obejmowała znacznie więcej niż samą ewakuację. – Ona dalej trwa. Po ustaleniach z sekretarzem generalnym NATO, do Polski czasowo trafi ok. 500 współpracowników NATO, którzy później zostaną skierowani do państw docelowych – mówił szef KPRM. – Do Polski przyjedzie również 45 Afgańczyków, którzy pracowali na rzecz UE – dodał Dworczyk. Poinformował także, że polscy żołnierze będą nadal wspierać sojuszników w sprawach dotyczących Afganistanu. Nie padły jednak żadne szczegóły dotyczące tej współpracy.

Głos zabrał również ambasador Afganistanu w Polsce. – Poczucie, że mamy takich wspaniałych przyjaciół, daje nam siłę – powiedział Tahir Quadiry. – Gdy sytuacja w Afganistanie się zmieni, osoby tymczasowo przebywające w Polsce wrócą do kraju – zapewnił ambasador.

KE

autor zdjęć: MON, MSZ

dodaj komentarz

komentarze

~kubek
1629977460
proszę powiedzieć ile z tej grupy zostanie w Polsce i dla czego godzimy się na prośby UE , nato i innych organizacji , kt5óre jednocześnie krytykują działania polski
E0-25-17-4F

Sztandar dla krakowskich żandarmów
 
Test mobilności 12 Dywizji
77 lat temu powstańcy zakończyli bój o Warszawę
Time for Miecznik
KFOR: wyższy stopień gotowości
Na Litwie o bezpieczeństwie w regionie
Uzbrojenie dla „Kormoranów”
Polityka nie znosi próżni
Dron dla hydrografów
Polacy na czele zespołu przeciwminowego NATO
Szczyt NATO o zagrożeniach dla bezpieczeństwa
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Sto lat „Polski Zbrojnej” - serwis specjalny
Sukcesy żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Course on Diplomacy
Armia Fight Night – bitwa o niepodległość
Wzmocnione siły na granicy
Prawda o Katyniu zawarta w teczce nr 1
Marynarskie fatum, czyli ostatnia droga Naczelnego Wodza
Ogień na alpejskich szczytach
Polskie Jastrzębie nad Atlantykiem
Kraby dla podhalańczyków
Rezerwista ochotnik też musi się starać
Emerytura wypłacana w … karmie
Współpraca i wspólna pamięć
JWK to test siły i motywacji
Szef MON odwiedził USA
Eto, pies na misje
Polscy żandarmi wspierają Gruzinów
Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu
Wybierz się na wojskowe studia
Afganistan. Czas wracać do domu
Ilu rezerwistów dostanie powołania?
Duch Invictus jest, czas na formę
UE o wspólnym bezpieczeństwie
„Ryś ‘21”, czyli przerzut wojsk
Włoski minister obrony z wizytą w Polsce
Ostatnie dni kampanii 1939
Legia Akademicka po raz piąty
Żądajcie „Polski Zbrojnej”
W jedynym słusznym kierunku
Polsko-tureckie obrady
Koncern Boeing dostarczył kolejny samolot dla VIP-ów
Polacy w Wilnie czyli „bunt” Żeligowskiego
Sto lat „Polski Zbrojnej” za nami
Od 25 lat biegacze walczą o nóż komandosa
Posłuchaj historii bohaterów. To ich testament
Advantages of Efficient Organization
Ciemne strony Facebooka
Czy mur powstrzyma falę uchodźców?
Wilk na poligonie
Szef MON-u w Forcie Sill
Gala Buzdyganów w stulecie „Polski Zbrojnej”
Marynarz pierwszy na mecie ćwierćmaratonu
„Ramstein Alloy” nad Litwą
Polskie skrzydła nad Morzem Śródziemnym
Żołnierze bez testów z WF-u
Zakaz noszenia mundurów podczas protestów
„Akcja rekrutacja” – ostatnia szansa dla sportowców
Dron z LAW-u

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO