moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Szef MON-u w Forcie Sill

Nasi żołnierze korzystają z wiedzy i unikalnych doświadczeń amerykańskich wykładowców. Zapewni im to gotowość do obsługi nowoczesnego sprzętu – mówił w czwartek minister Mariusz Błaszczak, który odwiedził Fort Sill w stanie Oklahoma. W tamtejszej Air Defense Artillery School szef MON-u spotkał się z polskimi żołnierzami, którzy przygotowują się do pracy na bateriach Patriot.

Do Stanów Zjednoczonych Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej, poleciał na zaproszenie Lloyda J. Austina, sekretarza obrony USA. Wczoraj obaj ministrowie rozmawiali o sposobach wzmocnienia amerykańsko-polskich relacji i budowie zdolności obronnych. Dziś szef polskiego MON-u odwiedził Fort Sill w stanie Oklahoma. W znajdującej się tam Air Defense Artillery School szkolą się obecnie polscy żołnierze m.in. z 3 Warszawskiej Brygady Rakietowej Obrony Powietrznej. Kurs „Patriot Missile System Repairer” ma przygotować ich do obsługi baterii Patriot. Wyrzutnie tego typu Polska kupiła w ramach programu modernizacji technicznej „Wisła”.

 

REKLAMA

Szef MON-u przyznał, że jest pod dużym wrażeniem zarówno tego, czego uczą się nasi żołnierze, jak również ich podejścia do obowiązków. – Warunki szkolenia są fantastyczne. Laboratoria są bardzo dobrze wyposażone, a nasi żołnierze podnoszą swoje umiejętności, korzystając z wiedzy wykładowców z US Army. Tych, którzy byli na misjach i którzy w warunkach bojowych obsługiwali Patrioty. Te unikalne doświadczenia zapewnią naszym żołnierzom gotowość do obsługi tego nowoczesnego sprzętu – mówił minister Błaszczak.

Dodał, że polscy żołnierze chwalą sobie nie tylko doskonałe warunki stacjonowania i szkolenia, ale też bardzo dobre kontakty z sojusznikami, w tym ze szkolącymi się tutaj żołnierzami z Rumunii i Korei Płd. – Znajomości tu zawarte będą niewątpliwie procentowały w przyszłości. Bo to, czego dziś w Forcie Sill uczą się żołnierze, buduje interoperacyjność i współpracę żołnierzy Sojuszu Północnoatlantyckiego – zauważył minister.

Pytany o to, czy pandemia COVID może opóźnić dostawy do Polski amerykańskiego sprzętu przyznał, że wszystko przebiega zgodnie z planem i dostawy zostaną zrealizowane w zakładanym czasie, a więc do końca 2022 roku. – Naszą ambicją jest wpięcie różnych systemów obronnych w jedną sieć. Doprowadzimy do tego, by wojsko miało pełny przegląd sytuacyjny i mogło reagować adekwatnie do potrzeb. To niewątpliwie podniesie zdolności Wojska Polskiego o kilka poziomów – mówił Błaszczak.

Minister odwiedził też fabrykę Lima Army Tank Plant. To tu produkowane są nowoczesne czołgi Abrams. Przyznał, że zależało mu, by na temat dostaw tego sprzętu do Polski porozmawiać z producentem. Szef MON-u potwierdził informację z wczoraj i zapewnił, że wszystko jest na dobrej drodze, aby już w przyszłym roku pierwsze egzemplarze Abramsów trafiły do naszego kraju.

W piątek, ostatniego dnia wizyty w Stanach Zjednoczonych, minister Błaszczak odwiedzi Doylestown w Pensylwanii i znajdujący się tam największy polski cmentarz w USA, na którym spoczywają weterani I i II wojny światowej. Szef MON-u odsłoni też ufundowaną przez resort obrony narodowej tablicę upamiętniającą żołnierzy Wojska Polskiego w setną rocznicę Bitwy Warszawskiej.

Paulina Glińska

autor zdjęć: st. szer. Wojciech Król/ CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Mecz z mistrzem!
 
Tarcza Polski coraz bliżej. Umowy w sprawie „Wisły” i „Narwi”
Hybrydowa agresja ze Wschodu
Niemiec z Goździkiem
Dodatek specjalny za ochronę granicy
Bryza na południowej flance
Marynarze spoczęli w Kwaterze Pamięci
Kiedy słyszysz „Alpha Scramble”!
SOMA dla specjalsów
Retro Liga, czyli rozgrywki z historią w tle
Żołnierz ranny na granicy
Reforma administracji wojskowej
Na straży polskich rubieży
Nowy stopień w siłach zbrojnych
(Nie)ludzka broń Łukaszenki
Dowódca generalny na granicy
F-16 lecą na Litwę
Pomoc socjalna dla żołnierzy
Zakupy dla wojska w nowym trybie?
Niewybuch w gdyńskim porcie, nurkowie minerzy w akcji
Nastał dzień krwi i chwały…
Mielec wraca do odrzutowców
16 Dywizja przeprawiła się przez Narew
W Łodzi szkolą medyków zgodnie z wytycznymi NATO
Cougary dla Wojska Polskiego
Podchorążowie na posterunku
Course on Diplomacy
Kolejne sankcje wobec Mińska?
Wojskowa politechnika świętuje
Wciąż napięta sytuacja na granicy
„Tumak ’21” na finiszu
Śladem „białych kurierów”
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Pułkownik Ciepliński w rękach UB
11 medali dla wojskowych na czempionacie w boksie
O Polskę walczyli u boku Napoleona
Najlepszy Sportowiec Polski 2021 roku. Głosujmy na żołnierzy!
Polskie wyrzutnie Wisły
Siły NATO ćwiczą w Kłajpedzie
Logistycy wspierają żołnierzy na wschodzie Polski
W BBN o sytuacji na granicy
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Kawaleria powietrzna w akcji, czyli skok na poligon
Prezydent Duda rozmawiał z sekretarzem generalnym NATO
Harduny dla strażaków?
Wojsko, fotonika i rewolucja technologiczna
Słowo jak odcisk palca
Oczy na wschodnią flankę
W jedynym słusznym kierunku
Orlik po raz dziesiąty
Zespół NATO na bojowo
Siedem medali zapaśników na wojskowym czempionacie
W Łazienkach Królewskich o obronie Tobruku
Szer. Alicja Tchórz i szer. Radosław Kawęcki mistrzami Europy!
Jakie zmiany w zakwaterowaniu?
Afganistan. Czas wracać do domu
„Globstate ‘21”, czyli wyzwania dla sił zbrojnych

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO