moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
SOMA dla specjalsów

Umożliwia przenoszenie różnego rodzaju uzbrojenia, prowadzenie rozpoznania, nie straszne są mu trudne warunki atmosferyczne. M28 SOMA to samolot, który powstał na potrzeby amerykańskich sił specjalnych, ale jego producenci – PZL Mielec i Sierra Nevada Corporation – uważają, że sprawdzi się także w innych rodzajach wojsk.

Samolot M28 to jeden ze sztandarowych produktów PZL Mielec. Do tej pory w fabryce powstało ponad 100 takich maszyn. Wojsko Polskie korzysta z samolotów w wersji Bryza. Niedawno jednak producent wspólnie ze swoim amerykańskim partnerem – Sierra Nevada Corporation – zaprezentował nową wersję samolotu. M28 SOMA (prezentowana też pod nazwą MC-145B Coyote Special Operations Multi-Role Aircraft) zadebiutowała w Polsce podczas kilku pokazów. Jeden z nich odbył się w Warszawie. – To samolot krótkiego startu i lądowania, który jest zdolny do operowania w najtrudniejszych warunkach, w miejscach, gdzie jest ograniczona infrastruktura – mówił Janusz Zakręcki, prezes PZL Mielec, należących do koncernu Lockheed Martin.

Mimo że na pierwszy rzut oka M28 SOMA może przypominać swoje poprzedniczki, tak nie jest. Nowa wersja maszyny została bowiem wyposażona w wiele innowacyjnych rozwiązań. Modyfikacje dotyczą między innymi sposobów przenoszenia i użycia systemów broni. Pod każdym ze skrzydeł są po dwa węzły, które umożliwiają podwieszenie różnego rodzaju pocisków, np. AGM-114 Hellfire, a w kadłubie można umieścić osiem wyrzutni amunicji GBU-69 Small Glide Munitions (SGM), AGM-176 Griffin czy bezzałogowych statków powietrznych w różnych konfiguracjach. Jeśli zaistnieje taka konieczność, SOMA ma także umożliwiać transport i zrzut pocisków manewrujących AGM-158 JASSM.

REKLAMA


Film: Paweł Sobkowicz / ZbrojnaTV

Istotną rolę pełni również głowica optoelektroniczna Wescam MX-15D, znajdująca się na nosie kadłuba maszyny. Została ona wyposażona w kamery, które rejestrują obraz w świetle dziennym i podczerwieni, a także w podświetlacz celu i dalmierz. Kolejną głowicę można umieścić pod kadłubem. Dane uzyskane dzięki tym urządzeniom mogą być wyświetlane na ekranach w kabinie pilotów lub na monokularze, który znajduje się na hełmie.

Wielozadaniowy MC-145B ma zarówno kabinę, jak i tylną rampę załadunkową charakterystyczną dla samolotu C-130. Dzięki temu można go szybko przekonfigurować do różnych wersji, m.in. desantowej, ewakuacji rannych czy typowo transportowej.

Samolot zaprezentowany podczas warszawskiego pokazu wyróżniało malowanie – przypominało ono barwy lotnictwa US Army. Producent zaoferował bowiem maszynę amerykańskim siłom specjalnym w ramach programu Armed Overwatch (dotyczącego zakupu samolotów wsparcia i rozpoznania). Ale jak zapewnia prezes PZL Mielec, dzięki temu, że MC-145B można modyfikować, sprawdzi się on również w siłach zbrojnych innych państw, m.in. w Wojsku Polskim. – Biorąc pod uwagę możliwości techniczne tego samolotu, uważam, że co najmniej kilkanaście sztuk powinno trafić do polskiej armii – twierdzi Janusz Zakręcki. Dodaje także, że mielecka fabryka może w ciągu roku wyprodukować 13–14 takich samolotów. Rozmowę o cenie maszyny, prezes Mielca ucina krótko: – To nie są tanie rzeczy.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: Paweł Sobkowicz

dodaj komentarz

komentarze


Zima, skały i kawalerzyści
 
W BBN o sytuacji na granicy
Kolejna prowokacja na granicy
Pentagon: oko na Chiny, Europa z tyłu głowy
Coraz więcej uczelni w Legii Akademickiej
Sojuszniczy ogień w Orzyszu
Wyzwoliciele bez wyzwolenia
Jak Perun z Piratem
Kazachstan: rzeź u drzwi Europy
Pierwszy krok do zawodowców
MON: nie wyciekły tajne informacje
W Brukseli o przyszłości NATO
Dziesięcioro żołnierzy w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
Z pomocą dla Libanu
Amerykanie nie odpuszczą wschodniej flanki
Saperzy rozminowują Kłaj
Border Protection Is a Priority
Niespokojna noc przy wschodniej granicy
Komandosi w rumuńskiej Transylwanii
Survival w Kosowie
Rodzeństwo na medal
(Nie)ludzka broń Łukaszenki
Zielony, żółty czy czerwony?
Na wolność przez dwa mury
Polacy zakończyli dowodzenie Tarczą Przeciwminową
Bombardowanie Monte Cassino
Wstęp do ostatniego rozbioru Polski
Wiedza, która ratuje życie
Walczą o tytuł Mistrza EkstraKlasy Wojskowej
Nowe garaże dla Leopardów
Nauka kruszenia lodu
Szer. Radosław Kawęcki mistrzem świata!
Dywizjon 303 w Napoleonie
Turnusy regeneracyjne dla żołnierzy służących na granicy
Szer. Karolina Bosiek mistrzynią Europy
Zbuduj formę na wiosnę!
Rosomaki będą groźniejsze
Legionowski szpital niemal gotowy
Oczy na wschodnią flankę
Polak w szkole boardingu
Zostań wojskowym muzykiem
Wojsko ma nowego biskupa polowego
Nowe radary dla MW
Drony na fali
Szpital w Legionowie czeka na pierwszych pacjentów
Spotkanie Rady NATO–Rosja
Jakie zmiany dla podchorążych?
Jaką służbę będą pełnić żołnierze?
Wyciek wojskowych danych? MON bada sprawę
Więcej pieniędzy i nowe dodatki dla żołnierzy
Misja nie tylko wojskowa
Żołnierze z Estonii na polskiej granicy
Prezydent Duda rozmawiał z sekretarzem generalnym NATO
Sportowi mistrzowie WOT wybrani!
Świadczenie motywacyjne dla żołnierzy
Przesiadka do klasy premium
Nowa Rada przy prezydencie
Hiszpańskie dylematy
Bez AK, ale nadal w walce

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO