moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Tarcza Polski coraz bliżej. Umowy w sprawie „Wisły” i „Narwi”

Finalizacja jednego programu i początek drugiego. Inspektorat Uzbrojenia MON podpisał pierwszą umowę wykonawczą w ramach programu „Narew”, czyli pozyskania zestawów obrony przeciwlotniczej krótkiego zasięgu. Zawarł też przedostatnią umowę w ramach pierwszej fazy programu „Wisła”, czyli kupna dwóch baterii systemu przeciwrakietowego i przeciwlotniczego średniego zasięgu Patriot.

„Wisła” i „Narew” to kluczowe programy modernizacyjne Sił Zbrojnych RP. Pierwszy zakłada pozyskanie ze Stanów Zjednoczonych (w dwóch fazach) ośmiu baterii systemu przeciwlotniczego i przeciwrakietowego średniego zasięgu Patriot. Drugi program dotyczy dostarczenia przez polski przemysł (a konkretnie konsorcjum PGZ Narew) dwudziestu trzech przeciwlotniczych zestawów rakietowych krótkiego zasięgu.

 

REKLAMA

Umowa na „Wisłę”

Pierwsza faza programu „Wisła”, przewidująca dostawę do końca 2022 roku dwóch baterii systemu Patriot, jest już w końcowej fazie realizacji – w USA i Polsce trwa produkcja jego podzespołów. Kilka tygodni temu PGZ S.A. poinformowała, że jego Huta Stalowa Wola S.A. dostarczyła Amerykanom pierwsze wyprodukowane w Polsce wyrzutnie tej broni.

30 listopada Inspektorat Uzbrojenia MON poinformował o podpisaniu przedostatniej umowy wykonawczej w ramach 1 fazy Wisły. Do końca 2024 roku Wojskowe Zakłady Łączności Nr 1 S.A. z Zegrza dostarczą Siłom Zbrojnym RP cztery Mobilne Węzły Łączności MCC1. Kontrakt jest wart 233 mln złotych. Jak podkreślają przedstawiciele PGZ S.A., aparatownie MCC1 umożliwią IBCS, czyli nowemu systemowi dowodzenia i kierowania ogniem zestawów Patriot, współpracę ze stacjonarnymi i polowymi systemami dowodzenia i łączności, które obecnie wykorzystują SZ RP.

Pierwsza umowa „Narwi”

W przypadku „Narwi” program jest dopiero w początkowej fazie realizacji. 30 listopada Inspektorat Uzbrojenia MON poinformował, że podpisał już pierwszy kontrakt wykonawczy w tym projekcie. „Przedmiotem umowy jest usługa zarządzania projektem w sposób ciągły oraz realizacja zadań o charakterze doraźnym, zleconych przez zamawiającego, związanych z realizacją projektu. Umowa będzie obowiązywać w całym okresie realizacji programu Narew, z uwzględnieniem jego podziału na poszczególne etapy, obejmujące m.in. kontraktowanie umów wykonawczych, ich realizację, a także integrację komponentów wchodzących w skład systemu Narew” – poinformował IU MON w komunikacie przekazanym mediom.

Przedstawiciele konsorcjum PGZ Narew podkreślają bardzo duże znaczenie wartego 18 mln złotych zlecenia. – Umowa to fundament, na którym będzie realizowany program „Narew” i konsekwencja zupełnie nowego podejścia do zarządzania programami zbrojeniowymi. Porozumienie reguluje kwestie zarządzania projektem, zarówno po stronie naszego Konsorcjum, jak i po stronie wojska oraz tworzy instytucjonalne, administracyjne i prawne reguły współpracy zaangażowanych w projekt stron – podkreśla Sebastian Chwałek, prezes PGZ S.A.

W skład konsorcjum PGZ Narew wchodzą: Polska Grupa Zbrojeniowa S.A. (lider), Huta Stalowa Wola S.A., Jelcz sp. z o.o., MESKO S.A., Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Centrum Techniki Morskiej S.A., PCO S.A, PIT-Radwar S.A., Wojskowe Zakłady Łączności Nr 1 S.A., Wojskowe Zakłady Uzbrojenia S.A., Wojskowe Zakłady Elektroniczne S.A. oraz Zakłady Mechaniczne Tarnów S.A.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: Sgt. Alexandra Shea / US Army, PGZ

dodaj komentarz

komentarze


Border Protection Is a Priority
 
Kazachstan: rzeź u drzwi Europy
Zostań wojskowym muzykiem
(Nie)ludzka broń Łukaszenki
Spotkanie Rady NATO–Rosja
Saperzy rozminowują Kłaj
Szer. Radosław Kawęcki mistrzem świata!
Coraz więcej uczelni w Legii Akademickiej
Zielony, żółty czy czerwony?
W BBN o sytuacji na granicy
Wstęp do ostatniego rozbioru Polski
Nowe radary dla MW
Sojuszniczy ogień w Orzyszu
Szpital w Legionowie czeka na pierwszych pacjentów
Z pomocą dla Libanu
Przesiadka do klasy premium
Żołnierze z Estonii na polskiej granicy
Niespokojna noc przy wschodniej granicy
Sportowi mistrzowie WOT wybrani!
Hiszpańskie dylematy
Polak w szkole boardingu
W Brukseli o przyszłości NATO
Nowe garaże dla Leopardów
Zima, skały i kawalerzyści
Misja nie tylko wojskowa
Jakie zmiany dla podchorążych?
Turnusy regeneracyjne dla żołnierzy służących na granicy
Pierwszy krok do zawodowców
Wyzwoliciele bez wyzwolenia
Komandosi w rumuńskiej Transylwanii
Bez AK, ale nadal w walce
MON: nie wyciekły tajne informacje
Dziesięcioro żołnierzy w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
Na wolność przez dwa mury
Więcej pieniędzy i nowe dodatki dla żołnierzy
Legionowski szpital niemal gotowy
Świadczenie motywacyjne dla żołnierzy
Rodzeństwo na medal
Survival w Kosowie
Nauka kruszenia lodu
Pentagon: oko na Chiny, Europa z tyłu głowy
Zbuduj formę na wiosnę!
Nowa Rada przy prezydencie
Bombardowanie Monte Cassino
Jaką służbę będą pełnić żołnierze?
Jak Perun z Piratem
Wojsko ma nowego biskupa polowego
Walczą o tytuł Mistrza EkstraKlasy Wojskowej
Prezydent Duda rozmawiał z sekretarzem generalnym NATO
Polacy zakończyli dowodzenie Tarczą Przeciwminową
Oczy na wschodnią flankę
Dywizjon 303 w Napoleonie
Amerykanie nie odpuszczą wschodniej flanki
Rosomaki będą groźniejsze
Drony na fali
Wyciek wojskowych danych? MON bada sprawę
Wiedza, która ratuje życie
Szer. Karolina Bosiek mistrzynią Europy
Kolejna prowokacja na granicy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO