moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Nowe stawki nie tylko dla podchorążych

Od 4560 zł dla szeregowego na pierwszym roku studiów do 5472 zł dla sierżanta na ostatnim roku nauki w akademii – to nowe propozycje stawek wynagrodzeń dla podchorążych. Zgodnie z przygotowanym przez MON projektem rozporządzenia do ustawy o obronie ojczyzny wyższe wynagrodzenia dostaną też kandydaci kształcący się na podoficerów i szeregowych zawodowych.

Minister obrony Mariusz Błaszczak zapowiedział podwyżki wynagrodzeń dla kształcących się kandydatów na żołnierzy jeszcze jesienią ubiegłego roku, gdy prezentował założenia ustawy o obronie ojczyzny. Dziś znamy już szczegóły nowych rozwiązań. Znalazły się one w projekcie rozporządzenia MON-u „w sprawie stawek uposażenia zasadniczego żołnierzy pełniących służbę wojskową na czas kształcenia”. Nowe przepisy dotyczą podchorążych oraz kandydatów na podoficerów i szeregowych zawodowych, kształcących się odpowiednio w szkole podoficerskiej oraz centrum lub ośrodku szkolenia.

Zgodnie z projektem podstawą do obliczania wynagrodzenia dla tych grup będzie najniższa pensja zasadnicza żołnierza zawodowego. Po tegorocznych podwyżkach wynosi ona 4560 zł brutto. Uposażenie będzie odpowiadało określonemu procentowi tej kwoty.

REKLAMA

Jakie stawki dla przyszłych oficerów?

Na zmianach sporo zyskają podchorążowie. Obecnie jako żołnierze służby kandydackiej mają oni stawki kwotowe, zależne od stopnia oraz roku kształcenia. Najniższe wynagrodzenie szeregowego studiującego na I roku wynosi 1200 zł miesięcznie, kapral na IV roku dostaje 2000 zł, a sierżant na V roku – 2600 zł. Po zmianach wszystkich studiujących na I roku będzie obowiązywała jedna, 100-procentowa stawka. W praktyce oznacza to, że każdy otrzyma 4560 zł miesięcznie.

Od II roku studiów, gdy podchorążowie – zgodnie z ustawą o obronie ojczyzny – zyskają status żołnierzy zawodowych, ich wynagrodzenia będą zależały od posiadanego stopnia i roku kształcenia.

I tak, na drugim roku szeregowy lub marynarz otrzyma miesięcznie 4651,20 zł (102%), starszy szeregowy/starszy marynarz – 4742,40 zł (104%), starszy szeregowy specjalista/starszy marynarz specjalista – 4833,60 zł (106 %), kapral/mat – 4924,80 zł (108%), żołnierze zaś w stopniach: starszego kaprala/starszego mata, plutonowego/bosmanmata oraz sierżanta/bosmana dostaną 5016 zł (110%).

Na trzecim roku najniższa stawka wyniesie 4742,40 zł (104%) dla szeregowego, najwyższa zaś 5198,40 zł (114%) w przypadku sierżanta. Na czwartym roku będą to odpowiednio: 4833,60 zł (106%) i 5380,80 zł (118%). Szeregowi na ostatnim roku studiów dostaną 4924,80 zł (108%), a sierżanci – 5472 zł (120%).

– Jestem na II roku studiów i jako kapral podchorąży zarabiam 1600 zł. Zaproponowane stawki są naprawdę bardzo duże. Oczywiście powodem podjęcia studiów wojskowych nie były dla mnie pieniądze, ale nie ukrywam, że mogą one stanowić jeden z czynników motywujących do wybrania kariery wojskowego – mówi kpr. pchor. Dawid Hybner, który studiuje logistykę w Wojskowej Akademii Technicznej. Dodaje, że wśród podchorążych wielu jest takich, którzy nie pochodzą z zamożnych rodzin. – Mimo że mamy zapewnione zakwaterowanie i wyżywienie, to jednak koszty studiów poza miejscem zamieszkania nie są małe. Dodatkowy zastrzyk pieniędzy pozwoli niektórym odciążyć ekonomicznie swoje rodziny – zauważa kpr. pchor. Hybner. On sam zamierza nawet pomóc finansowo swojej mamie, która jest na emeryturze. – To także dobra okazja, by część pieniędzy przeznaczyć na kursy dokształcające. Można też odłożyć pewną sumę na czas, gdy zaczniemy samodzielne życie – przekonuje kpr. pchor. Patrycja Chrubczyńska, studentka II roku logistyki w WAT.

Na wyższe stawki będą też mogli liczyć ci, którzy mają tytuł magistra i uczestniczą w kursie oficerskim. Obecnie ich wynagrodzenie za miesiąc kształcenia wynosi 2600 zł. Po zmianach – jeśli kurs będzie trwał dłużej niż 12 miesięcy – ich wynagrodzenie wyniesie 4560 zł (100% pensji szeregowego zawodowego) lub 5472 zł (120%), jeśli zostaną powołani do zawodowej służby wojskowej. W przypadku kursu trwającego krócej niż 12 miesięcy kandydat na oficera otrzyma 100% najniższego uposażenia.

Kandydaci na podoficerów i szeregowych

Większe wynagrodzenie otrzymają też kadeci szkół podoficerskich. Teraz dostają 1200 zł miesięcznie. Zmiany zakładają, że jeśli będą na kursie trwającym dłużej niż 12 miesięcy, kwota ta wzrośnie do 4560 zł (100%) – do momentu powołania do zawodowej służby wojskowej – oraz 4605,60 zł (101%) – po powołaniu do zawodowej służby wojskowej. W przypadku, gdy kurs trwa krócej niż 12 miesięcy, przyszły podoficer otrzyma 4560 zł (100%).

Takie samo wynagrodzenie będzie przysługiwało też kształcącym się w centrum lub ośrodku szkolenia kandydatów na szeregowych zawodowych. Obecnie ich wynagrodzenie wynosi 700 zł.

Zmiany obejmą w sumie ponad 6300 żołnierzy, którzy obecnie się kształcą. Wyjątkiem będą ci, którzy przed 23 kwietnia tego roku pełnili służbę kandydacką: jako kandydaci na oficerów na ostatnim roku nauki w akademii wojskowej, kształcili się na kursie oficerskim oraz w szkołach podoficerskich i ośrodkach szkolenia. W ich przypadku będą stosowane przepisy dotychczasowe. MON ocenia, że szacunkowy koszt wdrożenia przepisów wyniesie 133 mln zł w 2022 roku oraz po około 231 mln zł w kolejnych latach.

Projekt jest aktem wykonawczym do ustawy o obronie ojczyzny, której zasadnicza część przepisów zacznie obowiązywać od 23 kwietnia 2022 roku.

Paulina Glińska

autor zdjęć: st. szer. Arkadiusz Czernicki

dodaj komentarz

komentarze

~Scooby
1649756880
Fajnie podniesiemy ceny w osiedlowym sklepie....
F8-C9-28-04

Półmaratończycy na medal
 
Interwencyjne granatniki
MSPO. Poznajcie prawdopodobnego następcę Erawy
Dezinformacja jako współczesne narzędzie walki
Strategiczne partnerstwo polsko-brytyjskie
„Z miłości do Ojczyzny”. Zbigniew Piasecki, „Czekolada”
Początek oficerskiej drogi
Mieć oko na Libię, uważać na Rosję
Jakie dodatki dla żołnierzy niezawodowych?
Rosja zagarnia ukraińskie ziemie
SCAR, czyli zdalne sterowanie dronami
Ile Polska straciła podczas II wojny
Ukraińska kontrofensywa
„Ryś ‘22” z amerykańskim wsparciem
Wyjaśniona sprawa rekompensat dla rezerwistów
Collective Defense is Priority
Jak się testuje F-35
Desant pod Arnhem
Raptory już w Polsce
Polskie Państwo Podziemne powstało 83 lata temu
Jastrzębie nad Słowacją
„Tygrys ’22”, czyli oczy na Ukrainę
Przygotowani na kryzys
Śladem profesjonalistów
Zostań podoficerem WP!
Patriotyzm to nie frazes
Czerwona agresja
„Rekin” grasuje na Bałtyku
Zostań stypendystą MON-u
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Dublet pięciobojowych sztafet
Włoskie Typhoony w akcji
WAT z myślą o przyszłości
Polska wzmacnia Baltic Air Policing
Pięć medali żołnierzy w zapasach i strzelectwie
Sukces ukraińskiej kontrofensywy
Siła WOT
Wioślarz i pięcioboista mistrzami świata!
Prawie 290 mln dolarów z USA na polskie bezpieczeństwo
„Trenuj z wojskiem” – by czuć się bezpiecznie
Gaudeamus igitur!
Brunatny najazd
NATO stawia na drony
„Rekin” dobił do brzegu
Rekordowy limit dla przyszłych oficerów
Rakietnicy, czyli pod ostrzałem z rac
MSPO. Rodzina dronów pionowego startu
Włoscy lotnicy w Malborku
Latająca Forteca w Zalewie Szczecińskim
Putin sięga po rezerwy
16 medali szermierzy na wojskowym czempionacie
Żołnierze NSZ dla wolnej Polski
Premier w Żelaznej Dywizji
Nowy znak specjalny komandosów
Powstał Komponent Obrony Pogranicza
Powrót do korzeni
Wojska OT mają pięć lat!
Od Chersonia po Krym
Ukraina świętuje, Rosja spowalnia
Alianci z AK
System zwalczania BSL
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO