moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Zacieśnianie współpracy z Koreą

Szef polskiego MON-u przebywa z trzydniową wizytą w Korei Południowej. Mariusz Błaszczak spotkał się z tamtejszym ministrem obrony oraz ministrem odpowiedzialnym za zakupy zbrojeniowe. Tematem rozmów było m.in. przyspieszenie dostaw koreańskiego sprzętu dla polskiej armii, zacieśnienie współpracy zbrojeniowej i rozwijanie wspólnych projektów badawczych.

Minister Mariusz Błaszczak podczas trzydniowej wizyty (29.05–1.06) w Republice Korei najpierw spotkał się z Kang Eun-ho, szefem Agencji Planowania Zakupów Obronnych (DAPA) i przedstawicielami koreańskiego przemysłu obronnego, a potem z tamtejszym ministrem obrony Republiki Korei Lee Jong-supem, z którym podpisał porozumienie o współpracy w obszarze zbrojeniowym i badań.

Szef resortu obrony podkreślał, że Polsce zależy na zacieśnieniu współpracy z koreańskimi firmami zbrojeniowymi i przekonywał, że Siły Zbrojne RP muszą jak najszybciej pozyskiwać nowoczesne uzbrojenie i sprzęt wojskowy. – Dostawy nowego sprzętu dla Wojska Polskiego są ważne m.in. ze względu na wojnę, która toczy się za naszą granicą – tłumaczył minister Mariusz Błaszczak. – Ważne jest to, żeby Wojsko Polskie było wyposażone w nowoczesny, sprawdzony sprzęt, a taki jest sprzęt produkowany przez Koreę – podkreślał.

REKLAMA

Polsce szczególnie zależy na dwóch rodzajach sprzętu wojskowego produkowanego w Korei Południowej. – Odbyły się dwie rozmowy, jedna z ministrem odpowiedzialnym za przemysł zbrojeniowy w Korei Południowej, druga z producentem bojowych wozów piechoty i armatohaubic. Rozmawialiśmy na temat przyspieszenia dostaw tego sprzętu dla Wojska Polskiego – poinformował minister Błaszczak.

Jak zaznaczył szef MONu, podczas spotkań poruszano nie tylko temat przyspieszenia dostaw, ale także zwiększenia liczby broni, która ma trafić do Wojska Polskiego. – W mojej delegacji jest pani prezes z Banku Gospodarstwa Krajowego, a więc rozmawialiśmy także o sposobie finansowania tych zakupów. Niewątpliwie podstawą jest Ustawa o obronie ojczyzny, która gwarantuje wzrost nakładów na obronność. Ale także Bank Gospodarstwa Krajowego na podstawie umowy z Ministerstwem Obrony Narodowej prowadzi Fundusz Wsparcia Sił Zbrojnych – wyjaśniał minister Błaszczak. Zapewnił, że prowadzone negocjacje dotyczą również tego, jak – w maksymalnie szerokim zakresie – wciągnąć polską branżę zbrojeniową do współpracy z koreańskimi zakładami.

Nowoczesna zbrojeniówka

Koreańska branża zbrojeniowa jest uznawana za jedną z najnowocześniejszych na świecie. Tamtejsze firmy mają bardzo szeroki i ceniony przez ekspertów wachlarz produkowanego uzbrojenia i sprzętu wojskowego, m.in. samoloty szkolno-bojowe T-50 (opracowane wspólnie z Lockheedem Martinem), które trafiły do Iraku, Tajlandii i Filipin. Z kolei wśród użytkowników wspomnianych już 155-mm armatohaubic K9 Thunder są armia turecka i norweska. Korea Południowa produkuje także czołgi podstawowe K2 Black Panther (oferowane np. Norwegii), a także bojowe wozy piechoty K21.

Polskie firmy mają spore doświadczenie we współpracy z koreańskim przemysłem obronnym. Najnowocześniejsze obecnie systemy armatohaubic w naszej armii, czyli 155-mm Kraby, są produkowane przez Hutę Stalowa Wola S.A. na licencyjnym (zmodyfikowanym na nasze potrzeby) podwoziu koreańskich haubic K9 Thunder.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: kpr. Wojciech Król / CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Przełomowy szczyt
 
Ppłk Sławomir Kędzierski: najważniejszy jest sukces drużyny
CASA na pomoc rannym w wypadku
Przemysł idzie w OPL
Szkolenie na klifie
AFN uderzył w Kołobrzegu
Wojsko pomoże w ratowaniu Odry
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polskie „tak” dla nowych członków NATO
O jeden most za daleko?
Wymiana ciosów w Ukrainie
Ostatni rozdział generała
Wojsko świętuje, przyłącz się!
Kolejni ochotnicy dobrowolnej służby
Polskie szpadzistki trzecie na świecie
Włoscy lotnicy w Malborku
Proces krakowski na polityczne zamówienie
Natowskie ćwiczenia 400 mil od Odessy
„Z miłości do Ojczyzny”. Stanisław Lipiński „Kadet”
Wizyta w PKW Łotwa
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Śladem profesjonalistów
Trzecia zmiana jedzie do Turcji
Gwiazdy Diamentowej Ligi w Chorzowie
Pancerniacy rozpoczynają szkolenie
Rozkaz ludobójstwa
Sukcesy żołnierzy w kajakarstwie, strzelectwie i biegach
Armata nowej generacji dla Kormoranów
Absolwenci klas mundurowych złożyli przysięgę
Czy po szczycie NATO Polska jest bezpieczniejsza?
Pożegnanie z Iskrą
Operacja „Śluza”
„Biorą inni, bierzmy i my”
O pomocy dla Ukrainy
Wyjście z cienia
Dobrowolna służba wojskowa – poznaj zasady!
WOT zacieśnia współpracę z Pocztą Polską
Awanse generalskie na Święto Wojska Polskiego
Zwiad ze spadochronem
Raptory już w Polsce
Kolektywna obrona to priorytet
Rosyjskie rakiety spadły na Odessę
1 Kadrowa idzie w bój
Żelazna Dywizja z nowym dowódcą
„Z miłości do Ojczyzny”. Zbigniew Rylski „Brzoza”
Raptory lecą do Polski
Rada Bezpieczeństwa Narodowego po szczycie NATO
Uratować rannego!
Powrót do korzeni
Kask weterana może być twój!
Terytorialsi w obronie stolicy
Wojskowy prawnik pomoże żołnierzom
Desant do Jeziora Żywieckiego
NATO zmienia priorytety
Zapraszamy na wirtualny spacer na Monte Cassino
Ćwiczenia śmigłowców z Inowrocławia
Akademia Abrams ruszyła!
Jak zostać żołnierzem zawodowym
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Nowy dowódca 18 Dywizji
Kontraktowi mogą wycofać rezygnację

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO