moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Nowoczesny internat dla żołnierzy

47 nowocześnie urządzonych pokoi, do tego siłownia, pomieszczenia wypoczynkowe i socjalne – po 21 miesiącach zakończyła się modernizacja internatu wojskowego w Lublińcu. Trwała niecałe dwa lata. Sfinansowana z budżetu MON-u oraz środków Agencji Mienia Wojskowego inwestycja kosztowała prawie 11 mln zł.

Internat wojskowy przy ulicy 74 Górnośląskiego Pułku Piechoty w Lublińcu jest jednym z dwóch takich obiektów w tym mieście. Gdy w 2017 roku Agencja Mienia Wojskowego kupiła przylegającą do niego nieruchomość, postanowiła internat zmodernizować. Chodziło nie tylko o zwiększenie liczby miejsc noclegowych, lecz także przebudowę całego budynku. Prace projektowe rozpoczęły się w 2019 roku, a rok później ruszyły roboty budowlane. Objęły one m.in. kompleksową termomodernizację oraz wykonanie izolacji fundamentów i nowoczesnej elewacji. W internacie wstawiono również nowe okna i dobudowano windę zewnętrzną z dostępem do wszystkich trzech kondygnacji naziemnych i jednej podziemnej. W budynku zostały także wymienione instalacje: elektryczna oraz centralnego ogrzewania, pojawiła się też kanalizacja deszczowa wraz z przepompownią, a pod parkingiem zamontowano zbiornik przeznaczony na wodę do celów pożarowych z instalacją hydrantową.

– Z punktu widzenia żołnierzy najważniejszą zmianą była jednak adaptacja części budynku i przebudowa dotychczasowego poddasza na pokoje internatowe. Wcześniej było tu 37 pokoi internatowych, część bez łazienek, w innych z kolei były tzw. skosy, które znacząco zmniejszały powierzchnię użytkową pomieszczeń. Dzięki przebudowie udało się zaprojektować dodatkowe miejsca mieszkaniowe – mówi Małgorzata Weber, rzeczniczka prasowa AMW.

REKLAMA

W kwietniu tego roku obiekt został oddany do użytku, a kilka dni temu wprowadzili się do niego pierwsi żołnierze, głównie ci, którzy służą w Jednostce Wojskowej Komandosów. Cały budynek ma teraz łączną powierzchnię blisko 2 tys. mkw. – W nowej odsłonie internat jest zaprojektowany tak, by każdy żołnierz miał do dyspozycji wygodny, umeblowany pokój z własną łazienką. W każdym pokoju znajdują się telewizor, chłodziarkozamrażarka, biurko czy stół. W sumie jest tu teraz 47 miejsc noclegowych, w tym siedem kompleksów mieszkalnych z kuchniami lub aneksami kuchennymi – dodaje Małgorzata Weber.

Inwestorzy zadbali także o tzw. części wspólne, które w sumie zajmują powierzchnię około 1000 mkw. To np. dwie w pełni wyposażone kuchnie, siłownia, sala bilardowa, a także pomieszczenia wypoczynkowe i socjalne, takie jak pralnia. Wokół budynku zasadzono drzewa i odtworzono teren zielony. Na terenie działki powstał też parking na 52 miejsca postojowe, z bezpośrednim wjazdem od ulicy, wydzielony bramą wjazdową oraz szlabanem.

Budowa i remont zostały sfinansowane z dotacji MON-u oraz ze środków własnych Agencji Mienia Wojskowego, uzyskanych m.in. ze sprzedaży zbędnych wojsku nieruchomości, działek i gruntów. Obecnie agencja dysponuje i zarządza 10 tys. miejsc w internatach i kwaterach internatowych na terenie całej Polski. W najbliższych miesiącach żołnierzom zostanie przekazany przebudowany internat w Warszawie.

Tegoroczny budżet AMW na inwestycje to łącznie około 80 mln zł. W tym roku agencja przekazała już żołnierzom 30 mieszkań w Przasnyszu oraz 40 w Elblągu. Kolejne lokale, które trafią do jej zasobów, powstaną m.in. w Lublinie, Olsztynie, Sieradzu, Pruszczu Gdańskim i Białej Podlaskiej.

Jeszcze do niedawna żołnierze w służbie stałej mogli wybierać między trzema opcjami: mieszkaniem służbowym, internatem lub wypłacanym co miesiąc świadczeniem mieszkaniowym. Kontraktowi zaś w pierwszej kolejności otrzymywali lokal mieszkalny, a dopiero w przypadku jego braku mogli zdecydować się na którąś z dwóch pozostałych możliwości. Zmiany w tym zakresie wprowadziła ustawa o obronie ojczyzny. W związku z likwidacją służby kontraktowej od 23 kwietnia uprawnienia mieszkaniowe wszystkich żołnierzy zawodowych są takie same.

Paulina Glińska

autor zdjęć: AMW

dodaj komentarz

komentarze


Rozkaz ludobójstwa
 
Pancerniacy rozpoczynają szkolenie
Armata nowej generacji dla Kormoranów
Natowskie ćwiczenia 400 mil od Odessy
„Biorą inni, bierzmy i my”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojsko świętuje, przyłącz się!
Wyjście z cienia
Proces krakowski na polityczne zamówienie
„Z miłości do Ojczyzny”. Stanisław Lipiński „Kadet”
Absolwenci klas mundurowych złożyli przysięgę
Wojskowy prawnik pomoże żołnierzom
Śladem profesjonalistów
Sukcesy żołnierzy w kajakarstwie, strzelectwie i biegach
Zwiad ze spadochronem
„Z miłości do Ojczyzny”. Zbigniew Rylski „Brzoza”
Polskie „tak” dla nowych członków NATO
Wizyta w PKW Łotwa
Uratować rannego!
1 Kadrowa idzie w bój
Szkolenie na klifie
Dobrowolna służba wojskowa – poznaj zasady!
Desant do Jeziora Żywieckiego
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Przemysł idzie w OPL
Żelazna Dywizja z nowym dowódcą
Przełomowy szczyt
Raptory lecą do Polski
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Awanse generalskie na Święto Wojska Polskiego
Terytorialsi w obronie stolicy
Rada Bezpieczeństwa Narodowego po szczycie NATO
Wymiana ciosów w Ukrainie
O pomocy dla Ukrainy
Pożegnanie z Iskrą
Wojsko pomoże w ratowaniu Odry
Czy po szczycie NATO Polska jest bezpieczniejsza?
Włoscy lotnicy w Malborku
Rosyjskie rakiety spadły na Odessę
Ostatni rozdział generała
AFN uderzył w Kołobrzegu
Raptory już w Polsce
Ćwiczenia śmigłowców z Inowrocławia
WOT zacieśnia współpracę z Pocztą Polską
Powrót do korzeni
Akademia Abrams ruszyła!
Zapraszamy na wirtualny spacer na Monte Cassino
O jeden most za daleko?
Kolektywna obrona to priorytet
Ppłk Sławomir Kędzierski: najważniejszy jest sukces drużyny
CASA na pomoc rannym w wypadku
Gwiazdy Diamentowej Ligi w Chorzowie
Nowy dowódca 18 Dywizji
Kask weterana może być twój!
Operacja „Śluza”
Trzecia zmiana jedzie do Turcji
Jak zostać żołnierzem zawodowym
NATO zmienia priorytety
Kontraktowi mogą wycofać rezygnację
Kolejni ochotnicy dobrowolnej służby
Polskie szpadzistki trzecie na świecie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO