moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Szef MON-u ma zostać wicepremierem

Nie jestem już w rządzie. Premier Mateusz Morawiecki oraz – z tego, co wiem – prezydent Andrzej Duda przyjęli moją rezygnację – powiedział Jarosław Kaczyński, dotychczasowy wicepremier ds. bezpieczeństwa, w rozmowie z Polską Agencją Prasową. Poinformował też, że jego następcą ma zostać szef MON Mariusz Błaszczak, który będzie sprawował funkcję ministra obrony w randze wicepremiera.

Jarosław Kaczyński, prezes partii Prawo i Sprawiedliwość, został wiceprezesem Rady Ministrów 6 października 2020 roku. Od tego czasu stał na czele Komitetu Rady Ministrów do spraw Bezpieczeństwa Narodowego i Spraw Obronnych. Dziś rano w wywiadzie dla Polskiej Agencji Prasowej poinformował, że zrezygnował z pełnienia tej funkcji. – Wniosek o odwołanie już złożyłem do premiera i został on przyjęty. O ile mi wiadomo, to prezydent też go podpisał – powiedział w rozmowie z PAP.

Kaczyński, który funkcję wicepremiera pełnił przez ostatnie 20 miesięcy, poinformował, że zamierzał wcześniej zrezygnować ze stanowiska, nie zrobił tego jednak m.in. z powodu toczącej się w Ukrainie wojny. – Dzisiaj przebieg wojny jest taki, że nie wiadomo, kiedy się ona skończy. Natomiast mniej więcej wiadomo, kiedy będziemy mieli wybory, w związku z tym musiałem wybrać. I wybrałem. Chętnie bym doczekał do końca wojny, ale wygląda na to, że będzie się ona ciągnęła dłużej – wyjaśnił. – Postanowiłem, że muszę się skoncentrować na tym, co jest dla przyszłości Polski najważniejsze. To nie tak, że przeceniam swoją rolę, chodzi po prostu o to, że partia musi odzyskać werwę, bo zbliża się ten czas, który dla każdej partii politycznej na świecie jest najważniejszy. Wybory są po to, aby uzyskać dobry wynik wyborczy, a jeśli chodzi o PiS, to tym dobrym wynikiem wyborczym będzie ich wygranie i możliwość sprawowania władzy, oczywiście w koalicji Zjednoczonej Prawicy – zaznaczył.

REKLAMA

Według informacji przekazanych przez byłego już wicepremiera znane jest nazwisko jego następcy. – Nie jest już właściwie tajemnicą, że to ma być szef MON Mariusz Błaszczak. To jest całkowicie naturalna decyzja. Mamy wojnę, a on jest ministrem obrony, więc w tej szczególnej sytuacji, w jakiej jesteśmy, takie połączenie ma bardzo duże zalety — podkreślił. Zgodnie z zapowiedzią Mariusz Błaszczak ma stanąć na czele komitetu do spraw bezpieczeństwa i sprawować funkcję ministra obrony w randze wicepremiera.

Kaczyński zaznaczył, że nie będzie to jednak jedyna zmiana w strukturach komitetu. Nad jego funkcjonowaniem ma czuwać Zbigniew Hoffman, obecnie sekretarz staniu i zastępca szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, który zostanie powołany na stanowisko ministra. – Trzeba pamiętać, że minister Błaszczak w wielkiej mierze będzie musiał się jednak zajmować MON-em, a komitet ds. bezpieczeństwa zajmuje się sprawami służb specjalnych, MSWiA, MSZ, a także – choć w mniejszej mierze – sprawami resortu sprawiedliwości. W związku z tym tam ktoś musi czuwać na co dzień. To powinien być człowiek w odpowiedniej randze – zaznaczył w rozmowie z PAP Jarosław Kaczyński.

Data powołania ministrów na nowe stanowiska nie jest jeszcze znana. Jak zapowiedział Kaczyński, wszystko zależy od Kancelarii Prezydenta. Według nieoficjalnych informacji, które dotychczas pojawiły się w mediach, uroczystość zaprzysiężenia miałaby odbyć się w środę.

MM, PAP

autor zdjęć: Leszek Chemperek/ CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Ppłk Sławomir Kędzierski: najważniejszy jest sukces drużyny
 
Szkolenie na klifie
Wyjście z cienia
Wojsko świętuje, przyłącz się!
Kolejni ochotnicy dobrowolnej służby
„Z miłości do Ojczyzny”. Zbigniew Rylski „Brzoza”
O jeden most za daleko?
Jak zostać żołnierzem zawodowym
Ćwiczenia śmigłowców z Inowrocławia
Powrót do korzeni
Wojskowy prawnik pomoże żołnierzom
Przełomowy szczyt
„Biorą inni, bierzmy i my”
Wymiana ciosów w Ukrainie
Operacja „Śluza”
Pożegnanie z Iskrą
Zwiad ze spadochronem
Awanse generalskie na Święto Wojska Polskiego
Akademia Abrams ruszyła!
AFN uderzył w Kołobrzegu
Kask weterana może być twój!
Kolektywna obrona to priorytet
Rozkaz ludobójstwa
Wojsko pomoże w ratowaniu Odry
Dobrowolna służba wojskowa – poznaj zasady!
Żelazna Dywizja z nowym dowódcą
Kontraktowi mogą wycofać rezygnację
Zapraszamy na wirtualny spacer na Monte Cassino
Terytorialsi w obronie stolicy
Desant do Jeziora Żywieckiego
Raptory lecą do Polski
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Absolwenci klas mundurowych złożyli przysięgę
CASA na pomoc rannym w wypadku
NATO zmienia priorytety
Polskie szpadzistki trzecie na świecie
WOT zacieśnia współpracę z Pocztą Polską
Polskie „tak” dla nowych członków NATO
Wizyta w PKW Łotwa
Armata nowej generacji dla Kormoranów
Natowskie ćwiczenia 400 mil od Odessy
Czy po szczycie NATO Polska jest bezpieczniejsza?
O pomocy dla Ukrainy
Proces krakowski na polityczne zamówienie
1 Kadrowa idzie w bój
Nowy dowódca 18 Dywizji
Ostatni rozdział generała
Trzecia zmiana jedzie do Turcji
Uratować rannego!
Gwiazdy Diamentowej Ligi w Chorzowie
Śladem profesjonalistów
„Z miłości do Ojczyzny”. Stanisław Lipiński „Kadet”
Rosyjskie rakiety spadły na Odessę
Pancerniacy rozpoczynają szkolenie
Raptory już w Polsce
Rada Bezpieczeństwa Narodowego po szczycie NATO
Włoscy lotnicy w Malborku
Przemysł idzie w OPL
Sukcesy żołnierzy w kajakarstwie, strzelectwie i biegach
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO