moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Szturmani szykują się do dyżuru w UE

Prowadzą patrole w terenie zurbanizowanym, bronią bazy przed atakiem rebeliantów i poszukują miejsc składowania uzbrojenia – m.in. z takimi wyzwaniami mierzą się żołnierze na międzynarodowych ćwiczeniach „Eagle Wings ‘22”. Podczas manewrów w Drawsku Pomorskim egzamin zdaje batalion manewrowy Grupy Bojowej UE. Dyżur unijnej grupy zacznie się w styczniu 2023 r.

Tuż po godzinie 14. z pokładu samolotu transportowego Casa C-295M desantowano zasobniki z pomocą humanitarną, w sumie kilkaset kilogramów wody pitnej i żywności. Niestety, podczas podbierania ładunku zrzutowisko i pobliska baza wojskowa zostają ostrzelane przez rebeliantów. Przeciwnik jest wyposażony m.in. w granatniki lekkie i ciężkie. Żołnierze odpierający zmasowany atak potrzebują wsparcia. Nadchodzi ono szybko z ziemi od strony artylerzystów, a potem z powietrza. Na miejsce przylatują dwa wielozadaniowe F-16, a potem dwa śmigłowce. Tak w środę rozpoczął się sprawdzian żołnierzy, którzy przygotowują się do dyżuru w ramach Wyszehradzkiej Grupy Bojowej. Certyfikacja odbywa się w Drawsku Pomorskim w ramach ćwiczeń „Eagle Wings ‘22”.

REKLAMA

 

W czasie unijnego dyżuru żołnierze będą służyć w składzie batalionu manewrowego (BG Core). – Według scenariusza ćwiczeń siły GBUE zostały rozlokowane na terenie jednego z państw afrykańskich. Jest to kraj dotknięty silnym kryzysem humanitarnym i targany sporami wewnętrznymi – wyjaśnia por. Marcin Rutkowski, oficer prasowy ćwiczenia „Eagle Wings ‘22”. – Zgodnie z mandatem misji nasi żołnierze mają wspierać przedstawicieli lokalnej władzy w utrzymaniu bezpieczeństwa i porządku wewnętrznego – dopowiada oficer.

Batalion manewrowy tworzą w większości wyposażeni w wozy typu HMMWV żołnierze 18 Batalionu Powietrznodesantowego z Bielska-Białej oraz jedna kompania z 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej z transporterami Rosomak. W składzie GBUE są także zwiadowcy z 9 Pułku Rozpoznawczego, Żandarmeria Wojskowa oraz żołnierze z Węgier, Czech i Słowacji. – Podczas certyfikacji w Drawsku Pomorskim test zdaje około 750 polskich żołnierzy i ponad 150 Słowaków. Musimy sprawdzić, czy batalion manewrowy jest gotowy do wypełniania zadań stabilizacyjnych – mówi ppłk Arkadiusz Skrzek, szef sztabu kierownictwa ćwiczeń. – Podczas kilkudniowych ćwiczeń żołnierze wykonują zadania stricte taktyczne: prowadzą patrole, rozpoznanie, nawiązują i budują relacje z lokalnymi władzami w zakresie bezpieczeństwa i zwalczania zagrożeń – dodaje oficer.

W kolejnych dniach żołnierze będą musieli poradzić sobie także z agresywnym tłumem, nadzorować demonstracje pomiędzy zwolennikami i przeciwnikami lokalnej władzy. Poprowadzą również konwoje logistyczne. – Mają przy tym uważać na improwizowane ładunki wybuchowe, które podkładają przy trasach siły rebelianckie – dodaje mjr Bartosz Miller z kierownictwa ćwiczeń. Ale to nie wszystko. – Wojskowi przećwiczą udzielanie pierwszej pomocy medycznej, zachowanie podczas różnego rodzaju alarmów w bazie wojskowej, a także wykonają operację, w czasie której ich zadaniem będzie znalezienie miejsc składowania broni – dopowiada oficer.

Dla żołnierzy z Bielska-Białej to kolejny sprawdzian poprzedzający dyżur w Grupie Bojowej Unii Europejskiej, którą tworzą państwa V4. Wcześniej certyfikację przeszły drużyny, plutony oraz kompanie. Ostateczny sprawdzian przed misją dowództwo GBUE przejdzie w listopadzie 2022 roku. Grupa V4 dyżur rozpocznie w styczniu 2023 roku.

Grupy bojowe Unii Europejskiej to międzynarodowe związki taktyczne powołane w 2004 roku. Mogą brać udział w misjach stabilizacyjnych, prewencyjnych oraz humanitarnych w promieniu 6 tys. km od Brukseli. Zgodnie z założeniem GB muszą być gotowe do działania w 15 dni od momentu podjęcia decyzji na szczeblu politycznym. Misje, do których zostały przeznaczone, trwają od 30 do 120 dni. Po tym terminie grupa powinna zostać zastąpiona przez siły pod flagą ONZ.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: M. Bieniek, O. Barczyk

dodaj komentarz

komentarze


AFN uderzył w Kołobrzegu
 
O pomocy dla Ukrainy
Polskie szpadzistki trzecie na świecie
1 Kadrowa idzie w bój
Pancerniacy rozpoczynają szkolenie
Ćwiczenia śmigłowców z Inowrocławia
Włoscy lotnicy w Malborku
WOT zacieśnia współpracę z Pocztą Polską
Przełomowy szczyt
Dobrowolna służba wojskowa – poznaj zasady!
Sukcesy żołnierzy w kajakarstwie, strzelectwie i biegach
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
CASA na pomoc rannym w wypadku
Wojskowy prawnik pomoże żołnierzom
Terytorialsi w obronie stolicy
Rada Bezpieczeństwa Narodowego po szczycie NATO
Zwiad ze spadochronem
Natowskie ćwiczenia 400 mil od Odessy
Nowy dowódca 18 Dywizji
Czy po szczycie NATO Polska jest bezpieczniejsza?
Raptory już w Polsce
Awanse generalskie na Święto Wojska Polskiego
Jak zostać żołnierzem zawodowym
Kolektywna obrona to priorytet
Wyjście z cienia
Absolwenci klas mundurowych złożyli przysięgę
Trzecia zmiana jedzie do Turcji
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Powrót do korzeni
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Akademia Abrams ruszyła!
Gwiazdy Diamentowej Ligi w Chorzowie
Szkolenie na klifie
Pożegnanie z Iskrą
Kontraktowi mogą wycofać rezygnację
„Biorą inni, bierzmy i my”
Ppłk Sławomir Kędzierski: najważniejszy jest sukces drużyny
Rozkaz ludobójstwa
„Z miłości do Ojczyzny”. Zbigniew Rylski „Brzoza”
NATO zmienia priorytety
Wojsko pomoże w ratowaniu Odry
Desant do Jeziora Żywieckiego
Polskie „tak” dla nowych członków NATO
O jeden most za daleko?
Śladem profesjonalistów
Rosyjskie rakiety spadły na Odessę
„Z miłości do Ojczyzny”. Stanisław Lipiński „Kadet”
Wymiana ciosów w Ukrainie
Żelazna Dywizja z nowym dowódcą
Operacja „Śluza”
Kolejni ochotnicy dobrowolnej służby
Kask weterana może być twój!
Uratować rannego!
Przemysł idzie w OPL
Zapraszamy na wirtualny spacer na Monte Cassino
Armata nowej generacji dla Kormoranów
Proces krakowski na polityczne zamówienie
Wizyta w PKW Łotwa
Wojsko świętuje, przyłącz się!
Raptory lecą do Polski
Ostatni rozdział generała

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO