moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Pola walczy z SMA

Aż 9 mln zł potrzebują rodzice Poli Matuszek, by kupić lek, który zatrzyma u ich córeczki rozwój SMA, czyli rdzeniowego zaniku mięśni. Czasu na zebranie tej ogromnej kwoty jest coraz mniej. W akcję pomocy dla dziewczynki zaangażowali się żołnierze 18 Dywizji Zmechanizowanej oraz Akademii Wojsk Lądowych. Dla Poli organizują m.in. bieg charytatywny.

– To jest dla nas bardzo ważna sprawa, staramy się zrobić wszystko, by pomóc naszemu koledze zebrać pieniądze – mówi mjr Przemysław Lipczyński, oficer prasowy 18 Dywizji Zmechanizowanej. – Nie tak dawno Marcin stanął na wysokości zadania i służył na polsko-białoruskiej granicy. Teraz sam jest w potrzebie, ale zapewniamy go, że może liczyć na nasze wsparcie – zaznacza oficer.

Pola urodziła się w styczniu tego roku i była bardzo wyczekiwanym dzieckiem Kamili i Marcina Matuszków. Jej tata, kierowca z 21 Brygady Strzelców Podhalańskich, był zachwycony córką, która po narodzinach wydawała się być okazem zdrowia. – Po dwóch miesiącach zauważyliśmy, że Pola przestała poruszać nóżkami i rączkami. Fizjoterapeuci uspokajali nas mówiąc, że to po prostu obniżone napięcie mięśniowe, ale… Czuliśmy, że coś jest nie tak – wspomina st. szer. Marcin Matuszek. Zachowanie dziewczynki stawało się coraz bardziej niepokojące, bo niemal zupełnie przestała się ruszać, jedynie wodziła za rodzicami oczami. – Pola nie wykonywała już czynności, które wcześniej potrafiła robić. Poszliśmy do kolejnych dwóch fizjoterapeutów, którzy natychmiast skierowali nas do neurologa, a ten od razu wysłał Polę na badania – opowiada Kamila.

REKLAMA

Wyniki były druzgocące. – Usłyszeliśmy, że to SMA, rdzeniowy zanik mięśni – wspomina tata dziewczynki. To choroba, która prowadzi do śmierci, a mali pacjenci, u których ją zdiagnozowano, zwykle umierają jeszcze przed drugimi urodzinami. SMA powoduje uszkodzenie neuronów rdzenia kręgowego, za których pośrednictwem sygnały z mózgu przekazywane są do mięśni. W konsekwencji dochodzi do osłabienia i zaniku niemal wszystkich grup mięśniowych. Choroba prowadzi do niewydolności oddechowej i ciężkiej niepełnosprawności ruchowej.

Świat młodej rodziny zawalił się. – Usłyszeliśmy od lekarzy, że zaczynamy wyścig z czasem – mówi Marcin. Dziewczynka ma w tygodniu pięć zabiegów rehabilitacyjnych, ale tylko jeden z nich jest refundowany przez NFZ. Za resztę muszą płacić rodzice. – Pola słabnie, a my wciąż mamy poczucie, że choroba jest krok przed nami – mówią.

Ratunkiem dla dziecka jest Zolgensma – terapia genowa, która od niedawna jest dostępna w Polsce. – Lek zatrzymuje rozwój choroby i daje szansę na normalne życie – tłumaczy Marcin Matuszek. Niestety koszt terapii wynosi ponad 9 mln zł. To suma, którą muszą zapłacić rodzice, ponieważ preparat nie jest w Polsce refundowany. – Nawet nie umiemy sobie wyobrazić takich pieniędzy – przyznają rodzice dziewczynki. Państwo Matuszkowie zorganizowali zbiórkę dla córki i choć wspierają ich przyjaciele, rodzina, znajomi, współpracownicy, to nadal brakuje 8 mln zł.

Aby pomóc rodzinie żołnierza, jego koleżanki i koledzy z 18 Dywizji Zmechanizowanej i Akademii Wojsk Lądowych organizują bieg, z którego cały dochód zostanie przeznaczony na kupno leku dla Poli. Bieg na dystansie 5 km odbędzie się 30 czerwca o godzinie 14.00 na terenie Akademii Wojsk Lądowych we Wrocławiu. Opłata startowa wynosi minimum 50 zł. Można na niego zapisać się tutaj: formularz.ultimasport.pl/95. W tytule wpłaty należy wpisać „Charytatywny Bieg AWL”.

Z kolei dowódcy jednostek 18 Dywizji Zmechanizowanej przekazują na licytację dla Poli pamiątki oraz wojskowe gadżety. Można je zdobyć, biorąc udział w internetowych aukcjach. – Od początku czułem wsparcie kolegów i koleżanek z wojska. Organizują zbiórki, przekazują rzeczy na licytację, wspierają nas, jak mogą. Bardzo im za to dziękuję – mówi Marcin Matuszek.

Ewa Korsak

autor zdjęć: siepomaga.pl, 18 DZ

dodaj komentarz

komentarze


Kask weterana może być twój!
 
Wojsko pomoże w ratowaniu Odry
Żelazna Dywizja z nowym dowódcą
Natowskie ćwiczenia 400 mil od Odessy
Pożegnanie z Iskrą
Polskie szpadzistki trzecie na świecie
WOT zacieśnia współpracę z Pocztą Polską
Wyjście z cienia
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ćwiczenia śmigłowców z Inowrocławia
Gwiazdy Diamentowej Ligi w Chorzowie
Wymiana ciosów w Ukrainie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Zapraszamy na wirtualny spacer na Monte Cassino
NATO zmienia priorytety
Awanse generalskie na Święto Wojska Polskiego
Śladem profesjonalistów
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Akademia Abrams ruszyła!
Wojskowy prawnik pomoże żołnierzom
„Z miłości do Ojczyzny”. Stanisław Lipiński „Kadet”
„Z miłości do Ojczyzny”. Zbigniew Rylski „Brzoza”
O pomocy dla Ukrainy
Sukcesy żołnierzy w kajakarstwie, strzelectwie i biegach
Jak zostać żołnierzem zawodowym
Rosyjskie rakiety spadły na Odessę
Uratować rannego!
Włoscy lotnicy w Malborku
Szkolenie na klifie
1 Kadrowa idzie w bój
Operacja „Śluza”
Kontraktowi mogą wycofać rezygnację
Wizyta w PKW Łotwa
Przełomowy szczyt
Przemysł idzie w OPL
Absolwenci klas mundurowych złożyli przysięgę
Kolejni ochotnicy dobrowolnej służby
Polskie „tak” dla nowych członków NATO
Ostatni rozdział generała
Wojsko świętuje, przyłącz się!
Czy po szczycie NATO Polska jest bezpieczniejsza?
Zwiad ze spadochronem
Nowy dowódca 18 Dywizji
Rozkaz ludobójstwa
Powrót do korzeni
CASA na pomoc rannym w wypadku
Pancerniacy rozpoczynają szkolenie
Trzecia zmiana jedzie do Turcji
Terytorialsi w obronie stolicy
Armata nowej generacji dla Kormoranów
„Biorą inni, bierzmy i my”
Raptory lecą do Polski
Kolektywna obrona to priorytet
Desant do Jeziora Żywieckiego
Ppłk Sławomir Kędzierski: najważniejszy jest sukces drużyny
Rada Bezpieczeństwa Narodowego po szczycie NATO
Raptory już w Polsce
O jeden most za daleko?
Proces krakowski na polityczne zamówienie
AFN uderzył w Kołobrzegu
Dobrowolna służba wojskowa – poznaj zasady!

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO