moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Polsko-tureckie szkolenie w powietrzu

Przestrzeń powietrzna jednego z państw NATO została zaatakowana. Wleciały w nią samoloty, wystrzelono również pociski manewrujące. Zadaniem pilotów F-16 z Polski i Turcji było odparcie ataku agresora. Zadanie wykonania tej trudnej operacji żołnierze otrzymali podczas ćwiczeń „Ramstein Legacy ’22”, które odbywały się w Polsce, na Litwie, Łotwie i w Estonii.

Osiem samolotów F-16 ze 113 Eskadry i 152 Eskadry tureckich sił powietrznych przyleciało do 31 Bazy Lotnictwa Taktycznego, by wziąć udział w ćwiczeniach „Ramstein Legacy ’22” i „Baltops ’22”. Były w Polsce przez trzy tygodnie czerwca. – Nasze samoloty w „Baltops ’22” nie uczestniczyły, ale podczas „Ramstein Legacy” wykonywaliśmy wspólne zadania, które polegały na obronie m.in. infrastruktury krytycznej – mówi płk pil. Łukasz Gradziński, dowódca 6 Eskadry Lotnictwa Taktycznego. Piloci współpracowali w ugrupowaniach mieszanych, a jednym z najważniejszych zadań było przekazanie odpowiedzialności za obronę powierzonego obszaru przestrzeni powietrznej. – To wszystko trzeba wykonać, prowadząc jednocześnie walkę, tak by zapewnić ciągłość operacji – mówi jeden z pilotów F-16.

REKLAMA

Polscy i tureccy piloci prowadzili misje obronne DCA (defensive counter air), których celem jest wykrycie, identyfikacja i przechwycenie, zniszczenie albo unieszkodliwienie wrogich sił powietrznych lub rakietowych, które próbują zaatakować przestrzeń powietrzną. – Rozgrywane w tych ćwiczeniach scenariusze były dość specyficzne, ponieważ zadanie polegało na zwalczaniu środków napadu powietrznego w postaci nie tylko samolotów bojowych i transportowych, lecz także symulowanych pocisków manewrujących – tłumaczy płk Gradziński. W roli przeciwnika wystąpiły: M-28, C-130, F-16, MiG-29 oraz Su-22. Te ostatnie odgrywały rolę pocisków manewrujących, a więc leciały według ich parametrów lotu – wyjaśnia jeden z pilotów, który brał udział w ćwiczeniach. Dodatkowo podczas misji żołnierze mieli do dyspozycji przeciwlotnicze zestawy rakietowe wojsk lądowych. – Tak rozbudowane i zaawansowane szkolenia z integracji elementów obrony powietrznej są niezwykle istotne zarówno dla personelu latającego, jak i operatorów zestawów OPL.

W ćwiczeniach „Ramstein Legacy ’22” brali udział żołnierze z 20 państw NATO. Wykonywali misję z zakresu Air Policing oraz obrony powietrznej. – Ćwiczenia mają zaznaczyć obecność i gotowość Sojuszu. Wysyłamy jasny przekaz: „Jesteśmy tu!” w kierunku każdego, kto ma złe intencje wobec natowskiej przestrzeni powietrznej – powiedział gen. bryg. Ömer Nafiz Gülmezoğlu z Sojuszniczego Dowództwa Sił Powietrznych NATO, kierownik ćwiczeń, podczas konferencji prasowej otwierającej „Ramstein Legacy”, która odbyła się w 31 Bazie Lotnictwa Taktycznego. Generał Jeff Harrigian, dowódca Sojuszniczego Dowództwa Sił Powietrznych NATO, podkreślił natomiast, że tego typu ćwiczenia są dla NATO priorytetem. – Biorąc pod uwagę obecną sytuację bezpieczeństwa po rosyjskiej inwazji na Ukrainę, manewry na dużą skalę, takie jak te, są teraz ważniejsze dla NATO niż kiedykolwiek – powiedział Harrigian. – „Ramstein Legacy” zwiększa naszą zdolność do obrony terytorium Sojuszu i jest wyraźnym wyrazem zaangażowania NATO w regionalne bezpieczeństwo i stabilność – dodał.

Ewa Korsak

autor zdjęć: Piotr Łysakowski

dodaj komentarz

komentarze


Operacja „Śluza”
 
Absolwenci klas mundurowych złożyli przysięgę
WOT zacieśnia współpracę z Pocztą Polską
Kontraktowi mogą wycofać rezygnację
Ćwiczenia śmigłowców z Inowrocławia
Śladem profesjonalistów
Natowskie ćwiczenia 400 mil od Odessy
Zapraszamy na wirtualny spacer na Monte Cassino
Gwiazdy Diamentowej Ligi w Chorzowie
Włoscy lotnicy w Malborku
„Z miłości do Ojczyzny”. Stanisław Lipiński „Kadet”
Raptory lecą do Polski
Wymiana ciosów w Ukrainie
Ostatni rozdział generała
Proces krakowski na polityczne zamówienie
Raptory już w Polsce
Żelazna Dywizja z nowym dowódcą
Polskie szpadzistki trzecie na świecie
Rada Bezpieczeństwa Narodowego po szczycie NATO
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Zwiad ze spadochronem
Dobrowolna służba wojskowa – poznaj zasady!
CASA na pomoc rannym w wypadku
Desant do Jeziora Żywieckiego
Kolektywna obrona to priorytet
O pomocy dla Ukrainy
Armata nowej generacji dla Kormoranów
Pancerniacy rozpoczynają szkolenie
Terytorialsi w obronie stolicy
Wojskowy prawnik pomoże żołnierzom
Awanse generalskie na Święto Wojska Polskiego
Trzecia zmiana jedzie do Turcji
Wojsko pomoże w ratowaniu Odry
Nowy dowódca 18 Dywizji
Jak zostać żołnierzem zawodowym
Wyjście z cienia
Wizyta w PKW Łotwa
Szkolenie na klifie
O jeden most za daleko?
Wojsko świętuje, przyłącz się!
Ppłk Sławomir Kędzierski: najważniejszy jest sukces drużyny
Polskie „tak” dla nowych członków NATO
Przemysł idzie w OPL
Kask weterana może być twój!
Uratować rannego!
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Pożegnanie z Iskrą
AFN uderzył w Kołobrzegu
Kolejni ochotnicy dobrowolnej służby
Czy po szczycie NATO Polska jest bezpieczniejsza?
Sukcesy żołnierzy w kajakarstwie, strzelectwie i biegach
Akademia Abrams ruszyła!
NATO zmienia priorytety
„Biorą inni, bierzmy i my”
Rosyjskie rakiety spadły na Odessę
Rozkaz ludobójstwa
„Z miłości do Ojczyzny”. Zbigniew Rylski „Brzoza”
Przełomowy szczyt
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
1 Kadrowa idzie w bój
Powrót do korzeni

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO