moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Nowe kły Rosomaków

Rosomaki zyskają bardzo na sile ognia. W przyszłym roku do wojska mają trafić pierwsze transportery uzbrojone w nową bezzałogową wieżę ZSSW-30, której orężem jest 30 mm armata Bushmaster Mk44S oraz podwójna wyrzutnia przeciwpancernych pocisków kierowanych Spike-LR. Wart 1,7 mld zł kontrakt na dostawę 70 wież ZSSW-30 podpisano dziś w obecności wicepremiera Mariusza Błaszczaka.

– Wartość zamówień skierowanych od 2016 roku przez Ministerstwo Obrony Narodowej do Huty Stalowa Wola sięga 10 mld zł. HSW to poważna firma, to poważna marka, a broń produkowana przez HSW należy do najlepszych – mówił wicepremier i minister obrony Mariusz Błaszczak podczas uroczystości podpisania kontraktu na dostawę dla Sił Zbrojnych RP systemu wieżowego ZSSW-30.

Zgodnie z umową Wojsko Polskie ma otrzymać do końca 2027 roku 70 opracowanych przez konsorcjum HSW SA i WB Electronics systemów wieżowych, które do jednostek trafią zainstalowane na kołowych transporterach opancerzonych Rosomak. Kontrakt wart jest 1,7 mld zł.

REKLAMA

Wicepremier Mariusz Błaszczak podkreślał, że ZSSW-30 to produkt polskiej myśli technicznej, który znacząco zwiększy zdolności bojowe pododdziałów piechoty zmotoryzowanej. – To uzbrojenie, które da przewagę Wojsku Polskiemu na polu walki – mówił szef resortu obrony. Zaznaczył, że wieża ZSSW-30, poza armatą 30 mm oraz karabinem maszynowym o kalibrze 7,62 mm, posiada podwójną wyrzutnię przeciwpancernych pocisków kierowanych.

Z kolei Sebastian Chwałek, prezes Polskiej Grupy Zbrojeniowej SA, przypominał, że ZSSW-30 to jeden z najnowocześniejszych systemów wieżowych na rynku. – To jeden z najnowocześniejszych systemów w swojej klasie na świecie, owoc pracy polskich inżynierów. Kolejny raz udowadniamy, że nie mamy się czego wstydzić, gdyż opracowujemy i dostarczamy najwyższej jakości rozwiązania, które wzbudzają uznanie i zainteresowanie u naszych sojuszników – komentował prezes PGZ, której częścią jest HSW SA.

Jak poinformował podczas spotkania wicepremier Mariusz Błaszczak, HSW zadeklarowała, że pierwsze wieże dostarczy armii szybciej, niż przewiduje podpisany właśnie kontrakt. – Początkowo sądziliśmy, że pierwsze dostawy nastąpią za dwa lata, ale dziś po intensywnych konsultacjach okazało się, że HSW jest w stanie pierwsze egzemplarze wież wyprodukować już w przyszłym roku. Bardzo za to dziękuję – mówił wicepremier. Zapowiedział także, że w ZSSW-30 będą uzbrajane nie tylko Rosomaki, lecz również Borsuki, czyli bojowe wozy piechoty, których produkcja jest przygotowywana w HSW.

Właśnie wczoraj PGZ poinformowała, że niedługo będzie mogła rozpocząć się produkcja seryjna Borsuka. Prototypowy egzemplarz nowego bojowego pływającego wozu piechoty (NBPWP) jest obecnie na ostatnim etapie prób i testów, czyli państwowych badań kwalifikacyjnych. Jeśli zakończą się powodzeniem, będzie można rozpocząć produkcję seryjną wozu.

– Gratuluję wszystkim osobom, które włożyły swoją wiedzę i talent w doprowadzenie projektu do tego ważnego etapu i wierzę, że już niedługo będę mógł pogratulować tym, którzy będą zaangażowani w produkcję seryjną i dostawy Borsuków dla Wojska Polskiego – podkreślił Bartłomiej Zając, prezes HSW SA.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: Leszek Chemperek CO / MON

dodaj komentarz

komentarze


Nowy dowódca 18 Dywizji
 
Przemysł idzie w OPL
Awanse generalskie na Święto Wojska Polskiego
Natowskie ćwiczenia 400 mil od Odessy
Kontraktowi mogą wycofać rezygnację
Rosyjskie rakiety spadły na Odessę
„Z miłości do Ojczyzny”. Zbigniew Rylski „Brzoza”
AFN uderzył w Kołobrzegu
Zwiad ze spadochronem
WOT zacieśnia współpracę z Pocztą Polską
Trzecia zmiana jedzie do Turcji
NATO zmienia priorytety
„Biorą inni, bierzmy i my”
1 Kadrowa idzie w bój
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojsko świętuje, przyłącz się!
Kolejni ochotnicy dobrowolnej służby
Armata nowej generacji dla Kormoranów
Proces krakowski na polityczne zamówienie
Absolwenci klas mundurowych złożyli przysięgę
Jak zostać żołnierzem zawodowym
Szkolenie na klifie
O jeden most za daleko?
O pomocy dla Ukrainy
Włoscy lotnicy w Malborku
Kask weterana może być twój!
Pożegnanie z Iskrą
Wymiana ciosów w Ukrainie
Sukcesy żołnierzy w kajakarstwie, strzelectwie i biegach
Rozkaz ludobójstwa
Wojsko pomoże w ratowaniu Odry
Terytorialsi w obronie stolicy
CASA na pomoc rannym w wypadku
Dobrowolna służba wojskowa – poznaj zasady!
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ppłk Sławomir Kędzierski: najważniejszy jest sukces drużyny
Śladem profesjonalistów
Czy po szczycie NATO Polska jest bezpieczniejsza?
Ostatni rozdział generała
Powrót do korzeni
Kolektywna obrona to priorytet
Gwiazdy Diamentowej Ligi w Chorzowie
Wizyta w PKW Łotwa
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Desant do Jeziora Żywieckiego
Wyjście z cienia
Uratować rannego!
Zapraszamy na wirtualny spacer na Monte Cassino
Raptory lecą do Polski
„Z miłości do Ojczyzny”. Stanisław Lipiński „Kadet”
Polskie szpadzistki trzecie na świecie
Wojskowy prawnik pomoże żołnierzom
Ćwiczenia śmigłowców z Inowrocławia
Przełomowy szczyt
Operacja „Śluza”
Pancerniacy rozpoczynają szkolenie
Akademia Abrams ruszyła!
Raptory już w Polsce
Rada Bezpieczeństwa Narodowego po szczycie NATO
Polskie „tak” dla nowych członków NATO
Żelazna Dywizja z nowym dowódcą

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO