moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Szkolenie na klifie

Jak sprawnie przejść przez rzekę, przetransportować przez nią rannego kolegę i w jakich sytuacjach wykorzystać węzeł tatrzański? Tego uczyli się terytorialsi z 7 Pomorskiej Brygady OT w nadmorskich lasach. Zajęcia prowadził specjalista od technik linowych. Żołnierze musieli również zmierzyć się z lękiem wysokości – ich zadaniem było m.in. zjechanie na linie z wieży strażackiej.

Kilkunastu żołnierzy z 7 Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej wzięło udział w szkoleniu z technik poruszania się po trudnym terenie z zastosowaniem cienkich lin o grubości 5 do 6 mm. Zajęcia odbywały się w lasach w okolicach Trójmiasta oraz na klifach przy plażach Zatoki Gdańskiej. – Liny kojarzą się ze wspinaczką, ale te ćwiczenia nie miały z nią nic wspólnego. Uczyłem terytorialsów sprawnego przemieszczania się z ciężkim plecakiem po nadmorskich lasach – wyjaśnia Kajetan Ginter, doświadczony instruktor technik linowych. Szkolenie było prowadzone od podstaw. – Poznawaliśmy zasady bezpieczeństwa, potem abc pracy z cienkimi linami, jak choćby różne sposoby wiązania węzłów: ósemki czy tatrzańskiego – wymienia szer. Alicja Buczkowska, żołnierz WOT-u.

Zajęcia praktyczne trwały trzy dni, a terytorialsi szkolili się po 9–10 godzin dziennie. – Faktycznie było to wyczerpujące, ale grupa była bardzo zmotywowana, uczestnicy zdawali sobie sprawę z tego, że wszystko, czego ich uczę, mogą wykorzystywać w praktyce – mówi Ginter.

REKLAMA

Jednym z zadań było wciągnięcie plecaków na klif. – Kiedy żołnierz ma za sobą już sporo kilometrów i kilka nocy bytowania w lesie lepiej oszczędzać siły niż trwonić je na dźwiganie ciężarów. Łatwiej jest na przykład wejść na klif dwóm osobom z drużyny i wciągnąć pozostałe plecaki na linie. Trzeba jednak wiedzieć, jak je do niej przywiązać, by nie spadły z dość dużej wysokości – tłumaczy Kajetan Ginter.

Samo wejście na klif też nie należy do najłatwiejszych ze względu na usuwający się spod stóp piach. – Instruktor pokazał nam, jak ułatwić sobie wspinaczkę za pomocą lin i jak asekurować wspinających się kolegów – mówi szer. Buczkowska.

Uczestnicy zajęć przećwiczyli również kilka sytuacji awaryjnych. Żołnierze musieli przetransportować przez rzekę rannego leżącego na noszach. Ich zadaniem było wykonanie przeprawy linowej, podpięcie noszy pod linę i asekuracja poszkodowanego przy przeprawie. – Mniej skomplikowane było przetransportowanie plecaków z jednego na drugi brzeg rzeki tak, aby ich nie zamoczyć – przyznaje Kajetan Ginter. – Uczyłem żołnierzy, jak zbudować przeprawę linową nad rzeką i przeciągnąć na niej plecaki całej drużyny – wyjaśnia instruktor.

Terytorialsi musieli się też zmierzyć z lękiem wysokości. – Na obiektach należących do Państwowej Straży Pożarnej ćwiczyliśmy m.in. zjazd na linie z budynku oraz z wieży strażackiej. Podobne zjazdy wykonywaliśmy na wyłączonym z ruchu moście – relacjonuje szer. Alicja Buczkowska.

– Chciałem pokazać kursantom jak najwięcej, nauczyć ich, jak wykorzystywać w trudnym terenie lekkie liny czy taśmy wspinaczkowe, które nie będą stanowiły dla już i tak obciążonego sprzętem żołnierza dodatkowego balastu – mówi Ginter. Szer. Alicja Buczkowska stwierdza, że jest zadowolona z efektów zajęć. – Najważniejsze było przekonanie się, ile rozwiązań daje cienka lina wspinaczkowa, na jak wiele sposobów można ją wykorzystać. Dla mnie, żołnierza lekkiej piechoty, jest to ważne, bo mogę ograniczyć to, co zabieram ze sobą, do i tak ciężkiego już plecaka. W wielu przypadkach okazuje się, że wystarczy lekka, cienka lina – podsumowuje Buczkowska. 

Ewa Korsak

autor zdjęć: wysokościówka.org

dodaj komentarz

komentarze


Najważniejsze ogniwa nowego polskiego OPL-u
 
Rosja zagarnia ukraińskie ziemie
Włoskie Typhoony w akcji
Polska zmiana w zespole NATO
Wioślarz i pięcioboista mistrzami świata!
Pięć medali żołnierzy w zapasach i strzelectwie
„Nowoczesne wojsko – bezpieczne państwo”
Zostań podoficerem WP!
Świadczenie mieszkaniowe w górę
„Rekin” dobił do brzegu
Ile Polska straciła podczas II wojny
Wojska OT mają pięć lat!
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wyjaśniona sprawa rekompensat dla rezerwistów
Śladem profesjonalistów
Czerwona agresja
Sukces ukraińskiej kontrofensywy
NATO stawia na drony
Podniebny trening transportowców
Kolejni operatorzy Warmate
Żołnierze NSZ dla wolnej Polski
16 medali szermierzy na wojskowym czempionacie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Rekin” grasuje na Bałtyku
Żołnierze zdominowali mistrzostwa kraju w strzelectwie
MSPO. Rodzina dronów pionowego startu
SCAR, czyli zdalne sterowanie dronami
Ukraińska kontrofensywa
Od Chersonia po Krym
Rekordowa przysięga na WAT
Prawie 290 mln dolarów z USA na polskie bezpieczeństwo
Dwa złota, trzy srebra i dwa brązy biatlonistów
Polska ma prawo do wojennych odszkodowań
Desant pod Arnhem
Rakietnicy, czyli pod ostrzałem z rac
Ukraina świętuje, Rosja spowalnia
Alianci z AK
Jak się testuje F-35
Interwencyjne granatniki
Dodatek za służbę w jednostce bojowej
„Ryś ‘22” z amerykańskim wsparciem
Nowy znak specjalny komandosów
Dezinformacja jako współczesne narzędzie walki
Polska wzmacnia Baltic Air Policing
WSF: Dzięki wojnie na Ukrainie jesteśmy bardziej zjednoczeni
Zostań stypendystą MON-u
Latająca Forteca w Zalewie Szczecińskim
Collective Defense is Priority
Gaudeamus igitur!
Premier w Żelaznej Dywizji
Mieć oko na Libię, uważać na Rosję
Jakie dodatki dla żołnierzy niezawodowych?
Dublet pięciobojowych sztafet
MSPO. Rakietowe aspiracje WITU
Przygotowani na kryzys
Jastrzębie nad Słowacją
Lider nauczy dowódców kreatywności
Putin sięga po rezerwy
Brunatny najazd

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO