moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Pożegnanie z 10 Brygadą

Dwudziestu żołnierzy odchodzących do rezerwy oraz do innych jednostek wojskowych pożegnano w 10 Brygadzie Kawalerii Pancernej.

– Żegnamy dziś wielu dobrych żołnierzy – powiedział zastępca dowódcy 10 BKPanc pułkownik Dariusz Nawrocki. – Wielu z Was ma duże doświadczenie zawodowe, wielu ponad 15 lat służyło w wojsku. Szkoda, że ludzie z takimi uprawnieniami, z takimi kompetencjami, z taką wiedzą opuszczają 10 Brygadę. To wielka strata dla nas i nieprędko uda się nam ją wyrównać.
Następnie zastępca dowódcy pożegnał się osobiście z każdym żołnierzem. Dziękując za lata służby wręczał pamiątkowe ryngrafy 10 BKPanc.

W imieniu szefa szkolenia brygady odchodzących pożegnał major Jacek Gaszak. Szczególnie uroczyście pożegnał kapitana Piotra Rutkowskiego, który 10 Brygadzie Kawalerii Pancernej poświęcił 15 lat pracy zawodowej. Major Gaszak wręczył kapitanowi Rutkowskiemu replikę szabli oficerskiej z 1921 r. z wygrawerowanym napisem: Honor i Ojczyzna.

Z kolei pułkownik Paweł Michalski zwrócił się do żołnierzy 1 Batalionu Czołgów. – Dziękuję Wam za wspólną służbę i pracę w 10 Brygadzie – powiedział, wręczając żołnierzom ryngrafy 1 bcz.
Jako były komendant Ośrodka Szkolenia Leopard pułkownik Michalski dodał: – Są wśród Was ludzie, z którymi tworzyliśmy ośrodek. Zrobiliście kawał dobrej roboty. Starszy chorąży Dombrowicz to numer jeden w Polsce, jeśli chodzi o uzbrojenie czołgu Leopard 2A4, a starszy sierżant Sondaj jest mistrzem, jeśli chodzi o broń MG. Szkolił się w Ośrodkach Bundeswehry i ma szerokie uprawnienia. Brygada długo będzie musiała szukać kogoś, kto będzie miał podobne kwalifikacje.

Z pancerną brygadą pożegnali się:

kapitan Piotr Rutkowski – jest absolwentem Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Rakietowych i Artylerii w Toruniu. Zawodową służbę wojskową rozpoczął w 1996 roku jako dowódca plutonu w 10BKPanc. W 2000 roku został dowódcą baterii, a w 2009 roku oficerem sekcji. Wziął udział w VIII zmianie PKW AFganistan.

starszy chorąży Paweł Dombrowicz – kierownik sekcji szkolenia, kurs specjalistów logistyki Ośrodka Szkolenia Leopard 10BKPanc. Jest absolwentem Szkoły Chorążych Służby Uzbrojenia i Elektroniki. Służbę rozpoczął w 1995 roku od objęcia stanowiska dowódcy stacji  w 10BKPanc.W 2000 roku został dowódcą plutonu, a w 2003 roku dowódcą obsługi – kierownikiem warsztatu. W 2006 roku objął stanowisko dowódcy drużyny remontowej, dwa lata później został technikiem pododdziału, a w 2009 roku kierownikiem sekcji. Uczestniczył w VIII zmianie PKW Afganistan.

starszy chorąży Andrzej Płachta – jest absolwentem Centrum Szkolenia Czołgowo-Samochodowego. Zawodową służbę wojskową rozpoczął w 1995 roku w 11 Brygadzie Zmechanizowanej jako dowódca plutonu – kierownik warsztatu. W 2001 roku został dowódcą plutonu – kierownikiem warsztatu w 10BKPanc. W 2004 roku objął stanowisko dowódcy plutonu. Wziął udział w IV zmianie PKW Irak.

chorąży Wojciech Krzysiński – zawodową służbę wojskową rozpoczął w 1997 roku jako szef kompanii w 10BKPnac. W 2003 roku objął stanowisko starszego elektromechanika, a w 2007 roku stanowisko starszego instruktora. Od 2009 roku był szefem kompanii.

chorąży Andrzej Miszczak – zawodową służbę wojskową rozpoczął w 1999 roku w 10BKPanc jako chorąży – starszy szyfrant. W 2001 roku został dowódcą załogi, a 2 lata później dowódcą załogi – dowódcą obsługi. W 2008 roku objął stanowisko dowódcy wozu dowodzenia, a w 2011 roku był dowódcą plutonu zaopatrzenia. Wziął udział w I i IV zmianie PKW Irak oraz I zmianie PKW Czad.

chorąży Wojciech Ruciński – jest absolwentem Wyższej Szkoły Oficerskiej. Zawodową służbę wojskową rozpoczął w 1998 roku w 11 Brygadzie Zmechanizowanej jako dowódca plutonu. W 1999 roku został technikiem w 10BKPanc. Od 2003 roku pracował jako starszy kierowca – starszy mechanik, a następnie dowódca drużyny remontowej oraz kierownik magazynu – starszy operator.  Wziął udział w I zmianie PKW Czad oraz VIII zmianie PKW Afganistan.

chorąży Artur Szymczyk – jest absolwentem Szkoły Chorążych Wojsk Obrony Przeciwlotniczej. Zawodową służbę wojskową rozpoczął w 1995 roku jako dowódca plutonu w 10BKPanc. W 2011 roku został dowódcą plutonu – dowódcą obsługi. Wziął udział w PKW 9UNDOF) Syria.

chorąży Andrzej Wandachowicz – jest absolwentem Centrum Szkolenia Czołgowo-Samochodowego. Zawodową służbę wojskową rozpoczął w 1996 roku w 11 Pułku Przeciwlotniczym jako technik. Od 1998 roku służył w 10BKPanc najpierw jako technik, następnie starszy technik oraz technik pododdziału.

młodszy chorąży Rafał Mniedło – służbę wojskową rozpoczął w 1997 roku w 2 batalionie piechoty górskiej w Kłodzku, gdzie służył do 2002 roku jako szeregowy, a następnie podoficer w nadterminowej służbie wojskowej. W maju 2002 roku został skierowany do 10 Brygady Kawalerii Pancernej i wyznaczono go na stanowisko dowódcy wozu w 1 batalionie czołgów. W 2004 roku został powołany do zawodowej służby wojskowej i wyznaczony na stanowisko podoficera specjalisty w sekcji logistyki batalionu. W roku 2007 uczestniczył w I zmianie PKW Afganistan, gdzie pełnił obowiązki na stanowisku podoficera specjalisty sekcji personalnej PKW. Po powrocie do kraju został wyznaczony na stanowisko podoficera specjalisty w Taktycznym Zespole Kontroli Obszaru Powietrznego (TZKOP) w sztabie Brygady, a następnie został wyznaczony na stanowisko podoficera specjalisty – nawigatora w TZKOP, 1 batalionu czołgów. W roku 2010 uczestniczył w VIII zmianie PKW Afganistan na stanowisku podoficera specjalisty – nawigatora w TZKOP grupy bojowej ALFA w Ghazni. Po zakończeniu misji został wyznaczony na stanowisko podoficera specjalisty w sekcji logistyki 1bcz.
 
młodszy chorąży Mariusz Pogorzelski – zawodową służbę wojskową rozpoczął w 1998 roku jako dowódca plutonu remontowego. W 34BKPanc. Rok później pracował jako technik, a następnie jako starszy technik oraz dowódca drużyny. W 2003 roku objął stanowisko dowódcy obsługi w 4 Pułku Przeciwlotniczym.. W 2003 roku został dowódcą czołgu w 10BKPanc, a następnie dowódcą drużyny – dowódcą obsługi. W 2004 roku pracował jako dowódca drużyny ewakuacji. W 2008 roku został dowódcą drużyny remontowej. Służbę w 10BKPanc zakończył jako technik pododdziału.

starszy sierżant Grzegorz Sondaj – zawodową służbę wojskową rozpoczął w 1999 roku jako kierownik warsztatu w 10BKPanc. W 2001 roku objął stanowisko starszego magazyniera, a 2 lata później starszego elektronika. Od 2004 roku był podoficerem w kompanii remontowej batalionu logistycznego, a w 2012 roku został kierownikiem magazynu – starszym operatorem. Wziął udział w VIII zmianie PKW Irak i VIII zmianie PKW Afganistan.

sierżant Ireneusz Krężel – zawodową służbę wojskową rozpoczął w 1998 roku w 34BKPanc jako dowódca obsługi. W 1999 roku objął stanowisko dowódcy drużyny w 10BKPanc. Rok później został dowódcą obsługi. W 2006 roku objął stanowisko dowódcy obsługi – starszego kierowcy. Wziął udział w PJW OS Kosowo, I zmianie PKW Irak oraz VIII zmianie PKW Afganistan.

sierżant Arkadiusz Krupka – zawodową służbę wojskową rozpoczął w 2001 roku jako dowódca obsługi w 10BKPanc. W 2003 roku pracował jako dowódca drużyny – dowódca obsługi, a rok później jako dowódca drużyny. W 2012 roku został dowódcą drużyny remontowej. Wziął udział w II zmianie PKW Czad oraz VIII zmianie PKW Afganistan.

sierżant Piotr Kucharski – zawodową służbę wojskową rozpoczął w1996 roku jako dowódca drużyny w 10BKPanc. W 2009 roku został pomocnikiem dowódcy plutonu, a w 2011 roku technikiem – optoelektronikiem. Wziął udział w PJW OS Kosowo i PKW (UNDOF) Syria.

sierżant Piotr Makowski – zawodową służbę wojskową rozpoczął w 1997 roku w 10BKPanc jako dowódca obsługi. W 2001 roku został dowódcą załogi, a w latach 2004 – 2007 był podoficerem sanitarnym.

starszy plutonowy Zbigniew Krężel – zawodową służbę wojskową rozpoczął w 1998 roku w 34BKPanc jako dowódca drużyny transportowej. W 1999 roku został klasyfikatorem sprzętu, a następnie starszym kierowcą. W 2004 roku pracował jako dowódca obsługi, a 2 lata później jako dowódca obsługi – starszy kierowca. Wziął udział w PJW OS Kosowo oraz VIII zmianie PKW Afganistan.

starszy plutonowy Dariusz Kura – zawodową służbę wojskową rozpoczął w 1999 roku w 11 Pułku Artylerii w Żarach. W 2001 roku został dowódcą załogi w 10BKPanc. Wziął udział w VIII zmianie PKW AFganistan.

starszy plutonowy Mariusz Matusiak – zawodową służbę wojskową rozpoczął w 1998 roku w 34BKPanc jako dowódca obsługi. W 2001 roku został dowódcą drużyny – starszym magazynierem. W 2003 toku rozpoczął służbę w 10BKPanc jako dowódca obsługi, a w 2006 roku został dowódcą obsługi – starszym kierowcą.

starszy kapral Grzegorz Borkowski – zawodową służbę wojskową rozpoczął w 2005 roku jako strzelec plutonu zmechanizowanego kompanii zmechanizowanej batalionu zmechanizowanego. W 2007 roku został dowódcą drużyny. W 2011 roku objął stanowisko dowódcy załogi – działonowy operator, a następnie dowódcy załogi – podoficer gospodarczy. Wziął udział w VIII zmianie PKW Afganistan.

starszy szeregowy Krzysztof Dobrucki – zawodową służbę wojskową rozpoczął w 2009 roku jako kierowca w batalionie dowodzenia 10BKPanc. W 2011 roku został kierowcą operatorem plutonu zabezpieczenia kompanii logistycznej batalionu dowodzenia.

Źródło: Katarzyna Przepióra/ 10 BKPanc

PZ

autor zdjęć: Katarzyna Przepióra

dodaj komentarz

komentarze


Niech żyje pamięć niezłomnych!
 
Ocalić od zapomnienia
Musimy myśleć tylko o jednym – walka aż do zwycięstwa!
Służbowe „M” dla żołnierzy z Zamościa
PGZ na londyńskich targach zbrojeniowych
Szkoły dumne z mundurowych uczniów
Szef MON: w XXI wieku fake newsy stały się bronią
Ćwierćwiecze AMW
Do broni!
Żołnierze wrócili do Polski
HSW ma ofertę dla armii
OWŚ – betonowa wizja obrony
Nowe święto w rocznicę powstania wielkopolskiego?
Prosty język to najważniejsza maksyma!
Ewakuacja z Afganistanu dobiegła końca
Komunikacja strategiczna to dziś priorytet
Baza ofiar zbrodni wołyńskiej
Defendery. Innowacyjność w cenie
Kosmiczne technologie na MSPO
Będzie więcej szkoleń z pierwszej pomocy
Skok na głęboką wodę
Współpraca i walka w komunikacji
Dezinformacja – oręż wojny hybrydowej
Nowy system naboru zmienia też armię
Żołnierze z Leźnicy trenują siatkarzy
Wyścig zbrojeń nie ustaje
„Ocean 2020”, czyli drony na straży morskich granic
Żołnierze wyjechali, problemy zostały
Misja, w której stawką było życie
Techniki linowe dla wybranych
AW 139 W dla Wojska Polskiego?
Marynarze z 8 Flotylli na czele zespołu NATO
Biegacze na orientację z Czarnej Dywizji najlepsi
Rzetelna informacja w cenie!
W jedynym słusznym kierunku
Przez sport do wojska!
W Tokio zgasł olimpijski znicz
Rozwój i wyzwania wojskowej logistyki
Wybierz się na wojskowe studia
Srebro sztafety i brąz kajakarek
Wojsko dla mediów, media dla wojska
Polscy żołnierze polecą na Islandię
MSPO 2021 - serwis specjalny
Defender, czyli innowacyjny obrońca
Nowe racje dla specjalsów
Żołnierze bez testów z WF-u
Terytorialsi zapraszają na WOT Games!
Wojsko nie może zapominać o dialogu ze społeczeństwem
„Northern Coasts”, czyli debiut „Kormorana”
Żołnierze powinni być aktywni w mediach i lokalnie
In the Only Right Direction
Emerytura wypłacana w … karmie
Czarna Dywizja świętuje
Czołgi do ataku!
„Ryś”, czyli nowe zadania w nieznanym terenie
Course on Diplomacy
Ministrowie państw bałtyckich o zagrożeniach i współpracy
Po raz dziesiąty pobiegli „śladami gen. Nila”
Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu
Pomnik prawdy o Katyniu
W walce na dwa fronty – bez szans
Zakaz noszenia mundurów podczas protestów
Szczyt NATO o zagrożeniach dla bezpieczeństwa
Wojskowy żargon tylko w jednostkach
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Poznajcie produkty nagrodzone podczas XXIX MSPO
Afganistan. Czas wracać do domu
Symulator dla kierowców ciężarówek
Szczyt NATO już w poniedziałek

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO