moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Kadeci z zagranicy przylecieli do Dęblina

To była doskonała okazja, aby pokazać jak w Lotniczej Akademii Wojskowej wygląda szkolenie polskich pilotów. Podczas drugiej edycji Międzynarodowego Tygodnia Kadetów Akademii Sił Powietrznych uczelnia w Dęblinie gościła 28 kadetów wraz z 11 oficerami eskortującymi z 13 państw. Mieli oni okazję poznać bazę dydaktyczno-naukową LAW, ale także historię i kulturę regionu.

Międzynarodowy Tydzień Kadetów Akademii Sił Powietrznych to autorski projekt Lotniczej Akademii Wojskowej. W ubiegłym roku, w pierwszej edycji wydarzenia w Dęblinie gościło siedem delegacji z uczelni wojskowych. Tym razem do Akademii przyjechali przedstawiciele 13 partnerskich zagranicznych uczelni wojskowych. – Realizujemy to przedsięwzięcie w ramach programu EMILYO, czyli tak zwanego wojskowego Erasmusa, który umożliwia wymianę studentów wojskowych i młodej kadry dydaktycznej – tłumaczy ppłk dr inż. Andrzej Truskowski, prorektor ds. kształcenia Lotniczej Akademii Wojskowej w Dęblinie. – Zainteresowanie udziałem w tegorocznej edycji przeszło nasze oczekiwania, co oznacza, że pomysł na organizację tego wydarzenia został bardzo dobrze odebrany – dodaje ppłk Truskowski.

Do Dęblina przyjechali przedstawiciele uczelni wojskowych z Bułgarii, Rumunii, Francji, Włoch, Hiszpanii, Portugalii, Norwegii, Grecji, Wielkiej Brytanii, Republiki Czeskiej, ale także Korei Południowej i Stanów Zjednoczonych. Gośćmi specjalnymi byli natomiast członkowie ukraińskiej delegacji z Akademii Sił Powietrznych z Charkowa. – Cieszymy się, że mogli do nas dołączyć studenci z tej uczelni wraz ze swoim opiekunem. To dla nich bardzo trudny czas, zwłaszcza że charkowska uczelnia ucierpiała podczas działań wojennych, więc obecnie funkcjonuje w zupełnie innym miejscu – przyznaje ppłk dr inż. Andrzej Truskowski.

Zagraniczni kadeci spędzili w Dęblinie tydzień. Poznawali historię i tradycje Szkoły Orląt, odwiedzili Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie, zostali zapoznani z procesem kształcenia i szkolenia w polskiej wojskowej uczelni lotniczej i zobaczyli jak wygląda jej zaplecze szkoleniowe. – Taki jest podstawowy cel tego przedsięwzięcia. Dlatego też udostępniliśmy kadetom m.in. nasze symulatory, by mogli przećwiczyć pewne elementy szkolenia lotniczego, szkolenia kontrolerów ruchu lotniczego czy też nawigatorów naprowadzania – mówi ppłk Jarosław Wojtyś, oficer prasowy Lotniczej Akademii Wojskowej w Dęblinie i dodaje: – Nasi goście poznali też zaplecze szkoleniowe 41. Bazy Lotnictwa Szkolnego. Nie ukrywam, że byli pozytywnie zaskoczeni jakością procesu kształcenia i szkolenia, jakie oferujemy naszym pilotom – zaznacza ppłk Wojtyś.

Podczas zajęć teoretycznych nie mogło z kolei zabraknąć najważniejszej w ostatnim czasie tematyki, czyli rosyjskiej agresji na Ukrainę. – Poruszaliśmy zagadnienia związane z bezpieczeństwem wschodniej flanki NATO, zastosowaniem bojowym lotnictwa, misjami Air Policing, AWACS czy znaczenia transportu powietrznego, bo przecież Polska jest obecnie głównym hubem koordynującym pomoc dla Ukrainy – wylicza ppłk Andrzej Truskowski. Nasi goście uczestniczyli także w zajęciach sportowych zorganizowanych przez Ośrodek Szkolenia Kondycyjnego LAW.

Goście Szkoły Orląt mieli również okazję, by poznać historię i kulturę regionu lubelskiego. – Dla naszych zagranicznych kadetów zorganizowaliśmy dwa wyjazdy z przewodnikami anglojęzycznymi. To były takie podróże historyczne o charakterze studyjnym, bo kadeci najpierw pojechali do Lublina, gdzie zwiedzali tamtejsze Stare Miasto i Państwowe Muzeum na Majdanku. Byli również w Zamościu, który jest perłą architektury renesansu i odwiedzili bardzo ciekawe Muzeum Fortyfikacji i Broni Arsenał – mówią przedstawiciele Akademii.

Z kolei w Dęblinie wykładowcy ze Studium Języków Obcych LAW przygotowali i przeprowadzili dla zagranicznych kadetów warsztaty językowo-kulturowe obejmujące naukę podstaw języka polskiego. Umożliwiliśmy również zagranicznym gościom spróbowanie naszych regionalnych potraw, uczestniczyli także w koncercie Zespołu LAW - PEJOTA – wylicza Małgorzata Bernat, starszy specjalista Biura Współpracy Międzynarodowej Lotniczej Akademii Wojskowej w Dęblinie.

Najważniejszym celem Międzynarodowego Tygodnia Kadetów Akademii Lotniczych była jednak integracja studentów z całego świata i wymiana doświadczeń. – Okazuje się, że bardzo szybko znaleźli wspólny język, a to oznacza, że warto organizować takie wydarzenia. Przecież drogi służbowe wielu z nich być może w przyszłości się skrzyżują, a to, że mogli się już teraz poznać, tylko tę współpracę ułatwi – przekonuje ppłk Jarosław Wojtyś, oficer prasowy Lotniczej Akademii Wojskowej w Dęblinie. Małgorzata Bernat zaznacza zaś: – Międzynarodowy Tydzień Kadetów Akademii Sił Powietrznych to jeden z wielu kroków do umiędzynarodowienia naszej uczelni. Kolejnym będzie tzw. Międzynarodowy Semestr Akademii Sił Powietrznych, w ramach którego od najbliższego roku akademickiego, z początkiem października, 15 naszych studentów będzie się kształcić w języku angielskim przez cały semestr w uczelniach w Grecji, Portugalii i Rumunii. My natomiast przyjmiemy z tych państw również 15 studentów, którzy będą realizowali program obejmujący dziesięć przedmiotów prowadzonych wyłącznie w języku angielskim – zapowiada starszy specjalista Biura Współpracy Międzynarodowej Lotniczej Akademii Wojskowej w Dęblinie.

Piotr Raszewski

autor zdjęć: LAW

dodaj komentarz

komentarze


SOR w Legionowie
 
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Ramię w ramię z aliantami
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Strażacy ruszają do akcji
Kadisz za bohaterów
Święto stołecznego garnizonu
Zachować właściwą kolejność działań
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
NATO na północnym szlaku
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Pod skrzydłami Kormoranów
Front przy biurku
NATO on Northern Track
Donald Tusk: Więcej akcji a mniej słów w sprawie bezpieczeństwa Europy
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Na straży wschodniej flanki NATO
Sprawa katyńska à la española
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Charge of Dragon
Kolejne FlyEye dla wojska
Morze Czarne pod rakietowym parasolem
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Gunner, nie runner
Lekkoatleci udanie zainaugurowali sezon
Szpej na miarę potrzeb
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojna w świętym mieście, część druga
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Wojskowy bój o medale w czterech dyscyplinach
Wytropić zagrożenie
25 lat w NATO – serwis specjalny
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Wojna w świętym mieście, epilog
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
W Italii, za wolność waszą i naszą
Ukraińscy żołnierze w ferworze nauki
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Przygotowania czas zacząć
Zmiany w dodatkach stażowych
Wojna na detale
Sandhurst: końcowe odliczanie
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Active shooter, czyli warsztaty w WCKMed

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO