Oddajemy w Wasze ręce wydanie „Przeglądu Sił Zbrojnych”, które nie tylko otwiera rok 2023, lecz również kolejny rozdział w historii naszego periodyku. Z dwumiesięcznika, którym był przez ostatnie lata, przekształciliśmy bowiem PSZ w kwartalnik. Oznacza to, że zamiast sześciu wydań w roku dostaną Państwo cztery ukazujące się na początku każdego kwartału. Największa zmiana merytoryczna – nowa częstotliwość ukazywania się czasopisma – dotyczy tematu numeru. Dotychczas staraliśmy się, by w każdym wydaniu był jeden temat wiodący. Obecnie, aby poruszać istotną z punktu widzenia naszej armii problematykę, będzie ich więcej.
Rok 2023 otwieramy jeszcze tradycyjnie z jednym wiodącym tematem, którym są siły powietrzne i rola, którą odgrywa w tym rodzaju sił zbrojnych lotnictwo transportowe oraz lotnictwo wsparcia ze szczególnym uwzględnieniem samolotu szkolno-treningowego M-346 i nowej platformy FA-50. Nie zapominamy również o wojskach radiotechnicznych, obsługi stacji radiolokacyjnych pełnią bowiem codzienną służbę na straży naszej przestrzeni powietrznej.
Wszystko wskazuje na to, że żołnierzy sił powietrznych czeka trudny proces wprowadzania do służby nowego samolotu wielozadaniowego F-35 Lighting II, jak również platformy FA-50, połączony z wycofywaniem z linii maszyn MiG-29 i Su-22. Swoją wiedzą na naszych łamach zdecydowali się podzielić m.in.: gen. bryg. pil. dr inż. Krzysztof Cur, gen. bryg. pil. mgr inż. Paweł Bigos, ppłk dr inż. Andrzej Truskowski, ppłk dr inż. Stanisław Czeszejko, płk dypl. rez. nawig. inż. Józef Brzezina, płk rez. dr hab. inż. Adam Wetoszka, ppor. pil. mgr inż. Szymon Kwiatkowski i sierż. pchor. Jakub Kromer.
W numerze prezentujemy przemyślenia dotyczące zagrożeń generowanych przez bezzałogowe systemy powietrzne oraz sposoby wykorzystania BSP w lokalnych konfliktach zbrojnych. Polecamy Państwa uwadze przedstawioną przez pracownika naukowego ASzWoj koncepcję zarządzania wiedzą w naszych siłach zbrojnych.
Jestem przekonany, że niewymienione opracowania również zostaną przeczytane z uwagą, co wpłynie na pogłębienie wiedzy z zawartej w tym numerze PSZ problematyki odnoszącej się do naszych sił zbrojnych.
Życzę dobrej lektury!
