Z szeregu wystąp

Doświadczenia wojenne naszych sąsiadów są źródłem ważnych wniosków nie tylko dla Polski, lecz także całego świata.

Do niedawna wizja konfliktu zbrojnego w XXI wieku znacznie odbiegała bowiem od tego, w jaki sposób teraz on przebiega w Ukrainie. Walki nie rozgrywają się głównie w sferze cyber, jak prorokowano, ale na tradycyjnym polu bitwy. Na skuteczność działań zbrojnych w takiej formule ma wpływ wiele czynników, jednak kluczowa jest logistyka, ponieważ od wyposażenia żołnierzy w broń, amunicję, środki medyczne i pożywienie zależy powodzenie w walce.

Ukrainie w kwestii zaopatrzenia od samego początku wojny pomaga Polska. Jak wskazuje płk prof. dr hab. Tomasz Jałowiec, dziekan Wydziału Zarządzania i Dowodzenia Akademii Sztuki Wojennej, „po raz pierwszy w historii doszło do sytuacji, że kraj zaatakowany i nienależący do NATO oraz Unii Europejskiej wspierają państwa sojusznicze, wykorzystując infrastrukturę i zabezpieczenie logistyczne członka Sojuszu Północnoatlantyckiego”. Dlatego w tym numerze PZ bierzemy pod lupę logistykę, uwzględniając doświadczenia nie tylko z konfliktu w Ukrainie, lecz także z misji zagranicznych, w których brali udział polscy żołnierze.

Po raz 29. kapituła nagrody „Polski Zbrojnej” dokonała wyboru sześciu wyjątkowych osób, które realnie zmieniają Wojsko Polskie. Buzdygany w tym roku otrzymują: dr Agnieszka Glapiak, była dyrektor Centrum Operacyjnego MON, obecnie społeczny doradca ministra obrony narodowej, wiceprzewodnicząca Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji; płk rez. Paweł Dziuba, dyrektor Eksperckiego Centrum Szkolenia Cyberbezpieczeństwa; sierż. Tomasz Rożniatowski, żołnierz Centralnego Wojskowego Zespołu Sportowego, weteran poszkodowany misji w Afganistanie; kadm. prof. dr hab. Tomasz Szubrycht, rektor-komendant Akademii Marynarki Wojennej; ppor. Damian Pietrasik, oficer wojsk obrony terytorialnej; oraz ppłk Paweł Wronka, szef sztabu Jednostki Wojskowej Komandosów. Laureatom gratulujemy.

REKLAMA

Izabela Borańska-Chmielewska, redaktor naczelny „Polski Zbrojnej”

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO