Doświadczenia wojenne naszych sąsiadów są źródłem ważnych wniosków nie tylko dla Polski, lecz także całego świata.
Do niedawna wizja konfliktu zbrojnego w XXI wieku znacznie odbiegała bowiem od tego, w jaki sposób teraz on przebiega w Ukrainie. Walki nie rozgrywają się głównie w sferze cyber, jak prorokowano, ale na tradycyjnym polu bitwy. Na skuteczność działań zbrojnych w takiej formule ma wpływ wiele czynników, jednak kluczowa jest logistyka, ponieważ od wyposażenia żołnierzy w broń, amunicję, środki medyczne i pożywienie zależy powodzenie w walce.
Ukrainie w kwestii zaopatrzenia od samego początku wojny pomaga Polska. Jak wskazuje płk prof. dr hab. Tomasz Jałowiec, dziekan Wydziału Zarządzania i Dowodzenia Akademii Sztuki Wojennej, „po raz pierwszy w historii doszło do sytuacji, że kraj zaatakowany i nienależący do NATO oraz Unii Europejskiej wspierają państwa sojusznicze, wykorzystując infrastrukturę i zabezpieczenie logistyczne członka Sojuszu Północnoatlantyckiego”. Dlatego w tym numerze PZ bierzemy pod lupę logistykę, uwzględniając doświadczenia nie tylko z konfliktu w Ukrainie, lecz także z misji zagranicznych, w których brali udział polscy żołnierze.
Po raz 29. kapituła nagrody „Polski Zbrojnej” dokonała wyboru sześciu wyjątkowych osób, które realnie zmieniają Wojsko Polskie. Buzdygany w tym roku otrzymują: dr Agnieszka Glapiak, była dyrektor Centrum Operacyjnego MON, obecnie społeczny doradca ministra obrony narodowej, wiceprzewodnicząca Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji; płk rez. Paweł Dziuba, dyrektor Eksperckiego Centrum Szkolenia Cyberbezpieczeństwa; sierż. Tomasz Rożniatowski, żołnierz Centralnego Wojskowego Zespołu Sportowego, weteran poszkodowany misji w Afganistanie; kadm. prof. dr hab. Tomasz Szubrycht, rektor-komendant Akademii Marynarki Wojennej; ppor. Damian Pietrasik, oficer wojsk obrony terytorialnej; oraz ppłk Paweł Wronka, szef sztabu Jednostki Wojskowej Komandosów. Laureatom gratulujemy.
