Z szeregu wystąp

Przekształcenie się dwa lata temu konfliktu rosyjsko-ukraińskiego w regularną wojnę przyniosło rewizję sposobów prowadzenia walki, co przełożyło się na strategiczne decyzje władz wielu państw europejskich.

Wschodnia flanka NATO stała się kluczową strefą bezpieczeństwa, która dziś odgrywa strategiczną rolę obronną w kontekście agresywnej polityki Rosji. Na jej obszarze, a więc również i na terenie Polski, nieustannie odbywają się ćwiczenia wojskowe, a ich scenariusze są na bieżąco modyfikowane. Źródłem wskazówek do zmian – zarówno w planach ćwiczeń, jak i w programach szkolenia wojska – jest wojna w Ukrainie, której dynamika nieustannie się zmienia. Doświadczenia żołnierzy ukraińskich pokazują, że należy stawiać na innowacyjne rozwiązania na polu walki i jednocześnie wykorzystywać te tradycyjne, jak artyleria, a nawet wrócić do doskonalenia, wydawałoby się archaicznej, umiejętności walki w okopach. Jak podkreślają dowódcy wojskowi i eksperci, najważniejsze są jednak sprawne połączenie różnych środków na polu walki i interoperacyjność.

Wojsko Polskie intensywnie rozwija swoje kompetencje, modernizuje i pozyskuje nowoczesny sprzęt, oczywiście bacznie obserwując to, co dzieje się za naszą wschodnią granicą. O tym, jak państwa NATO, a w szczególności Polska, przekuwają doświadczenia armii ukraińskiej na działania mające zapewnić bezpieczeństwo w całym regionie, przeczytacie Państwo w lutowym numerze miesięcznika „Polska Zbrojna”.

REKLAMA

Izabela Borańska-Chmielewska, redaktor naczelny „Polski Zbrojnej”

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO