moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Album o dziejach Sztabu Generalnego

Setki dokumentów i zdjęć z 1939 roku, wiele z nich dotąd niepublikowanych, zawiera książka poświęcona działaniom Sztabu Naczelnego Wodza w kampanii wrześniowej. – Dokumentuje krótki, ale heroiczny okres naszej historii – podkreślali autorzy albumu, który wydano w 95. rocznicę ustanowienia Sztabu Generalnego.


„Sztab Naczelnego Wodza w kampanii wrześniowej. Dokumenty i relacje” jest najnowszą publikacją Centralnego Archiwum Wojskowego. – Największym jej atutem jest charakter źródłowy – uważa płk Leszek Laszczak, szef Biura Koordynacyjnego Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, który wziął udział w spotkaniu w Muzeum Wojska Polskiego.

Na 360 stronach znajdują się zdjęcia i dokumenty operacyjne Sztabu Naczelnego Wodza z kampanii wrześniowej oraz wewnętrzne rozkazy tej instytucji, wiele z nich dotąd niepublikowanych.

– Praca nad książką trwała blisko rok, a najtrudniejsza była selekcja bogatych materiałów archiwalnych – opowiadał dr Andrzej Czesław Żak, dyrektor Centralnego Archiwum Wojskowego, jeden z autorów publikacji.

Podkreślał, że książka powstała dzięki współpracy z Instytutem Polskim i Muzeum im. gen. Sikorskiego w Londynie. – W Centralnym Archiwum nie mamy wiele materiałów z lat 1939–1945, dlatego zwróciliśmy się o wsparcie do londyńskiego instytutu, który przechowuje dokumenty dotyczące kampanii wrześniowej oraz Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie – wyjaśniał dyrektor Żak.

Dzięki historykom z Londynu w albumie znajdziemy reprodukcje meldunków i rozkazów Sztabu Głównego polskiej armii od 1935 roku do wybuchu wojny. A także materiały z września 1939 roku po przekształceniu instytucji w Sztab Naczelnego Wodza. Publikację uzupełnia kilkanaście relacji i wspomnień oficerów sztabu.

Dr Andrzej Czesław Żak, dyrektor Centralnego Archiwum Wojskowego, jeden z autorów publikacji.

Do wydawnictwa dołączona jest płyta CD zawierająca trzy wojskowe mapy z końca sierpnia i września 1939 roku. – To prawdziwa perełka kartografii wojennej – podkreślał dr Andrzej Suchcitz, kierownik londyńskiego archiwum. Natomiast dr Jan Tarczyński, dyrektor Centralnej Biblioteki Wojskowej, dodał, że zaletą wydawnictwa jest nie tylko jego treść, ale też piękna oprawa graficzna.

Książka skierowana jest głównie do oficerów oraz historyków. – Opublikowane dokumenty pozwalają czytelnikowi wyrobić sobie zdanie o pracy sztabu w czasie przygotowań obronnych oraz opracowywania nowego systemu mobilizacji, jak również w okresie walk we wrześniu 1939 roku – mówił drugi autor albumu dr Andrzej Wesołowski, zastępca dyrektora Centralnego Archiwum.

We wstępie do książki generał broni Mieczysław Gocuł, szef SG WP, napisał, że dzięki zebranemu materiałowi można zrozumieć, w jak złożonych warunkach przyszło działać oficerom Sztabu Głównego w niespełna 20 lat po odtworzeniu struktur państwowych i wojskowych.

Publikacja na dniach będzie rozsyłana do bibliotek w całym kraju, głównie wojskowych. − Ponieważ jednak może też zainteresować osoby pasjonujące się historią obronności, intencją Sztabu Generalnego jest, aby materiały w niej zawarte były dostępne w bibliotekach elektronicznych, m.in. na stronie Centralnego Archiwum Wojskowego, czy Centralnej Biblioteki Wojskowej – obiecał płk Laszczak.

Dla naszych czytelników przygotowaliśmy wyjątkową atrakcję. Monografię historyczną „Sztab Naczelnego Wodza w kampanii wrześniowej. Dokumenty i relacje” możecie wygrać w konkursie, jaki zorganizowaliśmy z okazji 95. rocznicy ustanowienia SG WP. Zapraszamy do udziału w teście wiedzy o Sztabie Generalnym Wojska Polskiego.
Anna Dąbrowska

autor zdjęć: ppłk Sławomir Ratyński

dodaj komentarz

komentarze


Pływacy i maratończycy na medal
 
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Flota Bayraktarów w komplecie
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Polki pobiegły po srebro!
Układ nerwowy Mieczników
Na straży nieba
They Will Check The Training Results in Combat
Pytania o europejską tarczę
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
„Ryś” z laserem
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Bohater odtrącony
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Mobilne dowodzenie
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Polska wiktoria na Monte Cassino
Cień atomowej zagłady
Wszystkie misje AWACS-a
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Po śladach polskich bohaterów
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Zawsze gotowi do pomocy
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
„Grand Quadriga ‘24”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ameryka daje wsparcie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Więcej hełmów dla żołnierzy
Broń Hitlera w rękach AK
Serwis K9 w Polsce
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Nowe zadania szefa SKW
Krwawa noc pośród puszczy
Śladami ojca
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Wojna w świętym mieście, epilog
Abramsy w pętli
„Pierwsza Drużyna” na start
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
NATO on Northern Track
Wioślarze i triatlonistka na podium
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
By Polska była bezpieczna

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO