moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Przypominają o bohaterach

Odnajdują, często zapomniane, groby polskich powstańców i bohaterów wojennych, porządkują je, a obok umieszczają tabliczki z krótkimi życiorysami pochowanych. W ciągu dwóch lat członkowie Koła Przyjaciół Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu upamiętnili w ten sposób przeszło dwudziestu żołnierzy.


Wszystko zaczęło się od mjr. Józefa Lossowa, powstańca wielkopolskiego, pierwszego dowódcy 15 Pułku Ułanów Wielkopolskich, który na wieść o wybuchu II wojny światowej przepisał na rzecz rodzimej jednostki majątek w Gryżynie. Lossow zmarł w 1950 roku i został pochowany w Poznaniu. – Na naszym forum wywiązała się dyskusja o tej postaci. Od słowa do słowa postanowiliśmy odszukać grób Lossowa, ale nie bardzo wiedzieliśmy, gdzie się właściwie on znajduje – wspomina Jarosław Dzikowski z Koła Przyjaciół Muzeum Broni Pancernej. W końcu członkom koła udało się ustalić, że major spoczywa na poznańskim Dębcu. – Grób był nieco zaniedbany, z płyty trudno było odczytać, kto w nim spoczywa. Dowiedzieliśmy się, że major nie ma już w Poznaniu rodziny, a jedyny krewny żyje w Niemczech i na cmentarzu pojawia się rzadko. Odświeżyliśmy więc litery, a obok postawiliśmy tabliczkę z krótką informacją, kim był Lossow, gdzie walczył, jakie odznaczenia zdobył – opowiada Dzikowski. – A potem pomyśleliśmy, że może warto by w ten sposób upamiętnić także innych bohaterów – dodaje.

W ciągu dwóch lat członkowie koła umieścili tabliczki na przeszło dwudziestu grobach. – Zwykle szukamy informacji o zasłużonych żołnierzach, postaciach, o których warto ludziom opowiedzieć. Następnie lokalizujemy ich groby. Czasem są one zapomniane, zaniedbane, jednak nie jest to reguła. Następnie porządkujemy nagrobki i stawiamy tabliczkę – wyjaśnia Dzikowski. Zdarza się jednak, że członkowie koła najpierw trafiają na groby powstańców czy żołnierzy, a dopiero później wertują Internet i książki w poszukiwaniu informacji o nich. – Działamy przede wszystkim na terenie Poznania i okolicznych miejscowości. Ale zdarzyło się nam już także pojechać na warszawskie Powązki – tłumaczy Dzikowski. Tam został upamiętniony płk Arnold Szylling, dowódca 3 Pułku Strzelców Wielkopolskich, który w 1920 roku zginął w bitwie z bolszewikami pod Kobryniem.

Kilka dni temu uczestnicy akcji wybrali się do Kościana. Umieścili tabliczkę przy grobie mjr. Leona Kona. To postać niezwykle barwna. Był ułanem, walczył w powstaniu warszawskim, po wojnie zaś współtworzył Polski Związek Jeździecki. Szkolił polskich dżokejów przed igrzyskami olimpijskimi, które w 1960 roku odbyły się w Rzymie. Pracował w stadninach w Kwidzynie i Racocie. Zmarł w 1964 roku.

– Staramy się upamiętniać zarówno dowódców, jak i żołnierzy niższych stopniem. Wkrótce jeden z naszych kolegów będzie na cmentarzu w małej miejscowości pod Krobią, gdzie umieści tabliczkę na grobie kaprala Józefa Kubasia – zapowiada Dzikowski. – Kluczem są ciekawy życiorys i zasługi. Kubaś, na przykład, służył w 15 Pułku Ułanów i otrzymał Krzyż Walecznych – dodaje.

Maciej Boruń z koła przyjaciół poznańskiego muzeum podkreśla, że celem akcji jest również edukacja, przede wszystkim mieszkańców Wielkopolski. – Żołnierze, których upamiętniamy, zwykle nie są znani przeciętnemu człowiekowi. A na pewno warto to zmienić – podkreśla i dodaje, że członkowie koła coraz częściej otrzymują sygnały choćby od grup rekonstrukcji historycznej, które chciałyby się włączyć w przedsięwzięcie. Czasem odzywają się też krewni żołnierzy. – Dziękują nam za pamięć – zaznacza Dzikowski.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: Muzeum Broni Pancernej

dodaj komentarz

komentarze


Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
 
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Po śladach polskich bohaterów
Na straży nieba
Ameryka daje wsparcie
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Pytania o europejską tarczę
Abramsy w pętli
Więcej hełmów dla żołnierzy
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Mobilne dowodzenie
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Nowe zadania szefa SKW
Śladami ojca
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Serwis K9 w Polsce
Krwawa noc pośród puszczy
Wojna w świętym mieście, epilog
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Flota Bayraktarów w komplecie
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
Polska wiktoria na Monte Cassino
Wszystkie misje AWACS-a
„Ryś” z laserem
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
By Polska była bezpieczna
NATO on Northern Track
Polki pobiegły po srebro!
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Pływacy i maratończycy na medal
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Broń Hitlera w rękach AK
They Will Check The Training Results in Combat
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Cień atomowej zagłady
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Układ nerwowy Mieczników
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Zawsze gotowi do pomocy
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Wioślarze i triatlonistka na podium
„Pierwsza Drużyna” na start
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Grand Quadriga ‘24”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Bohater odtrącony
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO