moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Trzeba pamiętać o księciu Poniatowskim

Szabla i pistolet księcia Józefa Poniatowskiego to tylko niektóre eksponaty, jakie można oglądać na wystawie w Muzeum Wojska Polskiego. – Książe to ważna postać w historii naszego oręża. Wybitny organizator i polityk – zaznaczył prezydent Bronisław Komorowski, otwierając w wystawę. Towarzyszył mu szef MON Tomasz Siemoniak.

 

Ekspozycja została zorganizowana w 250. rocznicę urodzin i 200. rocznicę śmierci księcia Poniatowskiego, naczelnego wodza wojsk Księstwa Warszawskiego. Prezydent podkreślił, że książe Poniatowski jest w Polsce symbolem honoru, lojalności, odwagi i poczucia odpowiedzialności, ale także fantazji kawaleryjskiej oraz radości życia.

– Był jednym z najwybitniejszych polskich dowódców, przez wielu typowanym na kolejnego króla Polski – przypominał dyrektor muzeum prof. Zbigniew Wawer, oprowadzając gości po wystawie. Składają się na nią obrazy ukazujące moment śmierć księcia w nurtach Elstery w czasie bitwy pod Lipskiem.

Wśród nich najcenniejszy jest monumentalny obraz Artura Nikutowskiego „Ostatnie godziny bitwy pod Lipskiem” wypożyczony z berlińskiego Muzeum Historii Niemiec. W MWP obejrzymy też mundury oficerów armii Księstwa Warszawskiego, paradną broń z tamtego okresu i przede wszystkim pamiątki po księciu Józefie: szablę, pistolet i kapciuch na tytoń. Wystawa będzie otwarta do 19 grudnia.

Prezydent i ambasador Francji w Polsce Pierre Buhler złożyli dziś wieńce po pomnikiem księcia Poniatowskiego przed Pałacem Prezydenckim. – Książe łączy polskie i francuskie tradycje wojskowe – podkreślał Bronisław Komorowski. Natomiast ambasador przypomniał, że Poniatowski, jako jedyny cudzoziemski generał otrzymał tytuł marszałka Cesarstwa Francuskiego, a jego imię wyryte jest na Łuku Triumfalnym w Paryżu.

Z okazji rocznicy śmierci księcia na fasadzie prezydenckiego pałacu można oglądać upamiętniającą go iluminację, a w Pałacu pod Blachą u podnóża Zamku Królewskiego otwarto zrekonstruowany apartament Poniatowskiego. 

Również posłowie chcą uhonorować wielkiego dowódcę. – Sejm oddaje hołd pamięci księcia Józefa Poniatowskiego, wybitnego polskiego żołnierza i dowódcy, bohatera walk o niepodległość Rzeczypospolitej – czytamy w poselskim projekcie uchwały upamiętniającej 200. rocznicę jego śmierci.

***

Książę Józef Poniatowski, bratanek ostatniego króla Stanisława Augusta Poniatowskiego i pułkownik armii austriackiego, w 1789 roku, na wezwanie polskiego Sejmu Wielkiego rozpoczął służbę w wojsku Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Działał na rzecz uchwalenia Konstytucji 3 Maja i walczył w jej obronie w 1792 roku w wojnie z Rosją. Dwa lata później brał udział w powstaniu kościuszkowskim. W 1806 roku włączył się w organizację Księstwa Warszawskiego zostając głównodowodzącym jego wojsk i ministrem wojny. Walczył też w największej bitwie kampanii Napoleona zwanej „Bitwą Narodów” stoczonej pod Lipskiem 16-19 października 1813 roku z siłami koalicji Austrii, Prus, Rosji i Szwecji. Książe dowodził tam VIII polskim korpusem. 16 października został mianowany przez Napoleona marszałkiem Francji. Trzy dni później osłaniając odwrót armii ciężko ranny Poniatowski próbował przeprawić się przez Elsterę i zginął w nurcie rzeki. W 1817 roku został pochowany w katedrze na Wawelu.

AD

autor zdjęć: chor. Artur Zakrzewski/DPI MON

dodaj komentarz

komentarze


Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
 
Serwis K9 w Polsce
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Po przeprawie ruszyli do walki
„Grand Quadriga ‘24”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
By Polska była bezpieczna
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Pływacy i maratończycy na medal
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Polki pobiegły po srebro!
„Pierwsza Drużyna” na start
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Wioślarze i triatlonistka na podium
W obronie wschodniej flanki NATO
Bohater odtrącony
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Polska wiktoria na Monte Cassino
Wszystkie misje AWACS-a
Gry wojenne w szkoleniu
They Will Check The Training Results in Combat
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Krwawa noc pośród puszczy
Pytania o europejską tarczę
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Broń Hitlera w rękach AK
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Nowe zadania szefa SKW
Mobilne dowodzenie
Ameryka daje wsparcie
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Wojna w świętym mieście, epilog
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Orzeł dla bohaterów
Więcej hełmów dla żołnierzy
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Na straży nieba
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Zawsze gotowi do pomocy
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Śladami ojca
Układ nerwowy Mieczników
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Abramsy w pętli
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
NATO on Northern Track
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Flota Bayraktarów w komplecie
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO