moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Umowa o współpracy MON – CBA podpisana

W ramach zawartego dziś porozumienia Centralne Biuro Antykorupcyjne obejmie ochroną warte miliardy złotych przetargi organizowane w ramach wieloletniego programu modernizacji armii. Biuro pomoże też w przeprowadzeniu wewnętrznych kontroli w resorcie obrony.


Podpisy pod dokumentem złożyli dziś w siedzibie MON Tomasz Siemoniak, minister obrony narodowej, i Paweł Wojtunik, szef CBA. – Nasza współpraca trwa już dwa lata. Podpisane dziś porozumienie sprawi jednak, że będzie ona sformalizowana i pozwoli nam precyzyjniej określać obszary naszego współdziałania – mówi Marcin Szaładziński, dyrektor Biura ds. Procedur Antykorupcyjnych MON.

Umowa ma zapobiegać aferom korupcyjnym w wojsku, a także zagwarantować jak najskuteczniejszą ochronę antykorupcyjną przetargów w ramach modernizacji armii. – Takie porozumienie ma ogromy sens, dlatego że walka z korupcją jest naszą wspólną sprawą – mówi Jacek Dobrzyński, rzecznik prasowy CBA.

Współpraca zakłada między innymi wzajemną wymianę informacji na temat przetargów i umów zawieranych w wojsku. Chodzi o to, by zakupy uzbrojenia, zwłaszcza w ramach wieloletniego programu modernizacji armii, były jak najbardziej transparentne. – Wspólnie z CBA będziemy chcieli wypracować jak najbardziej skuteczne narzędzia do weryfikowania i sprawdzania tych wszystkich informacji, które mogą być podłożem korupcyjnym – tłumaczy Marcin Szaładziński. W ramach porozumienia CBA pomoże również w przeprowadzeniu wewnętrznych kontroli w resorcie.

Ministerstwo będzie także mogło zwracać się do Biura z wnioskami o sprawdzenie firm zatrudniających byłych wojskowych, którzy – będąc jeszcze w armii – brali udział w organizowaniu przetargów. Chodzi przede wszystkim o sprawdzenie przestrzegania artykułu 122a ustawy o służbie żołnierzy zawodowych, zakazującego zatrudniania przez trzy lata byłych żołnierzy, który mieli do czynienia z zakupami uzbrojenia.

Podpisana umowa ma ogromne znaczenie, zwłaszcza że w wojsku rozpoczynają się warte miliardy złotych przetargi w ramach wieloletniego programu modernizacji armii. Zgodnie z przyjętym we wrześniu przez rząd dokumentem „Priorytetowe zadania modernizacji technicznej Sił Zbrojnych RP w ramach programów operacyjnych” do 2022 roku MON kupi m.in. śmigłowce, samoloty szkoleniowe, bezzałogowce oraz okręty i systemy obrony powietrznej i antyrakietowej. Na unowocześnienie wojska wydane zostanie w sumie 130 mld zł.

Podpisana dziś umowa przewiduje także wspólne konferencje i panele dyskusyjne oraz bieżącą wymianę informacji dotyczących np. zmian w przepisach lub długoterminowych strategii antykorupcyjnych.

* * * * *

Centralne Biuro Antykorupcyjne to służba specjalna powołana do zwalczania korupcji w życiu publicznym i gospodarczym, w szczególności w instytucjach państwowych i samorządowych, a także do zwalczania działalności godzącej w interesy ekonomiczne państwa. Działalności Biura jest finansowana z budżetu państwa.

PG

autor zdjęć: mjr Robert Siemaszko / DPI MON

dodaj komentarz

komentarze

~płk Walter
1382385480
To jest tylko jedna tzw. strona medalu mająca na celu wykrycie i unieszkodliwienie ewentualnych (podkreślam - ewentualnych) "czarnych owiec" w szeregach Wojska Polskiego, które nie bacząc na składaną przysięgę wojskową, ślubowanie oficerskie i zasady Kodeksu Honorowego, w celu osiągnięcia korzyści majątkowych sprzeniewierzyłyby się honorowi i etyce żołnierza. A co z oszczercami, którzy bezpodstawnie pomawiają osoby reprezentujące WP w przetargach? Kto ukróci bezkarne oskarżenia i pomówienia? Co robi w tej sprawie SKW i ŻW? Każde przestępstwo ujęte w Kodeksie Karnym jest złem zagrożonym karą. Dlatego korupcja jak i bezpodstawne szkalowanie jest w mojej ocenie przestępstwem, a sprawców należy jednakowo i z całą bezwzględnością ścigać, osądzać i karać.
3B-64-12-F4

Flota Bayraktarów w komplecie
 
Test współpracy dla bezpieczeństwa
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Pytania o europejską tarczę
Abramsy w pętli
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Pierwsi na oceanie
I zdobyliśmy!
Rajd ku czci saperów
Uwaga, transformacja!
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
MON o bezpieczeństwie szkoleń na poligonach
„Pierwsza Drużyna” na start
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ameryka daje wsparcie
Wyszkolenie sprawdzą w boju
Armia Andersa w operacji „Honker”
Mobilne dowodzenie
Dzień zwycięstwa. Na wolność Polska musiała czekać
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Zapraszamy na Festiwal
Na straży nieba
Wojna w świętym mieście, epilog
Szef MON-u: nie można oswajać się z wojną
Pamiętamy o bohaterach z Piedimonte
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
NATO on Northern Track
W obronie wschodniej flanki NATO
Wojskowe Oscary przyznane!
Serwis K9 w Polsce
Bohater odtrącony
Polska wiktoria na Monte Cassino
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Układ nerwowy Mieczników
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Gry wojenne w szkoleniu
Zmiany w dodatkach stażowych
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Mięśnie czy głowa, czyli jak przejść selekcję
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Pływacy i maratończycy na medal
Jak zwiększyć bezpieczeństwo cywilów?
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Po przeprawie ruszyli do walki
Krwawa noc pośród puszczy
Wioślarze i triatlonistka na podium
Polki pobiegły po srebro!
Więcej hełmów dla żołnierzy
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO