moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

„Steadfast Jazz”: Falcon uderzył na okręty

Samolot nękał okręty przez kilka godzin, także po zmroku. Symulował szarże myśliwca i atak rakietowy. Marynarze odparli zagrożenie. Załogi okrętów uczestniczących w natowskich manewrach „Steadfast Jazz 2013” wykonały pierwsze zadania.

Włoski niszczyciel ITS „Caio Duilio”.

W rolę agresora wcielił się brytyjski samolot Falcon 20. – Nie wchodzi on w skład komponentu morskiego. Co więcej, to jednostka cywilna – informuje kmdr ppor. Czesław Cichy z biura prasowego Marynarki Wojennej. To jednak, jak dodaje, nie powinno dziwić. – W niektórych państwach zachodniej Europy zlecanie tego typu zadań firmom zewnętrznym to normalna praktyka – zaznacza.

Falcon atakował okręty znajdujące się na północ od Rozewia. W skład tej podgrupy wchodzi włoski niszczyciel ITS „Caio Duilio” oraz dwie fregaty: polska ORP „Generał Tadeusz Kościuszko” i holenderska HNLMS „De Ruyter”. Druga z tych jednostek jest okrętem dowodzenia. – Z samolotem ćwiczyliśmy przez kilka godzin, także po zachodzie słońca – wyjaśnia kpt. mar. Piotr Wojtas, rzecznik prasowy komponentu. Falcon symulował szarże myśliwca, a także atak rakietowy. Na tym jednak jego zadania zazwyczaj się nie kończą. – Podczas ćwiczeń tego typu samolot zwykle łamie strefę bezpieczeństwa wokół okrętów i nie odpowiada na wezwania. Dzięki temu marynarze mogą przetrenować procedury związane z tak zwanym zachowaniem asymetrycznym – tłumaczy kmdr ppor. Cichy. Pod tym określeniem kryje się atak terrorystów. Falcon ma na pokładzie urządzenia do zakłócania łączności między okrętami. – Załogi muszą sobie poradzić i z tym zagrożeniem. Jak? Tutaj wkraczamy w obszar informacji niejawnych – przyznaje kmdr ppor. Cichy. Ostatecznym rozwiązaniem jest zestrzelenie samolotu.

Obrona przed atakiem z powietrza to jedno z zadań, z którymi marynarze zmierzyli się podczas pierwszych godzin ćwiczenia. – „De Ruyter” i „Duilio” ćwiczyły także manewr podchodzenia do siebie na małą odległość. W ten sposób załogi doskonaliły procedury przekazywania sobie paliwa albo lekkich materiałów na linie – wyjaśnia kpt. mar. Wojtas.


Teraz „De Ruyter” przygotowuje się do ćwiczeń z polskim śmigłowcem pokładowym SH-2G. – Śmigłowiec będzie startował z pokładu okrętu i lądował na nim – zapowiada kpt. mar. Wojtas. – Wiąże się to z podstawowym celem manewrów, którym jest zwiększenie tak zwanej interoperacyjności między różnego rodzaju siłami.

W tym czasie druga grupa okrętów, w skład której wchodzą niszczyciele min i jednostka flagowa ORP „Kontradmirał Xawery Czernicki”, ćwiczyła w innym rejonie Bałtyku – na wysokości ujścia Wisły. – Każdy z okrętów ma przydzielony akwen do oczyszczenia z min. Oprócz tego załogi muszą odpowiadać na takie zagrożenia, jak choćby atak małych łodzi czy pożar na pokładzie – tłumaczy kmdr ppor. Cichy.

Pogoda pokrzyżowała szyki uczestnikom lądowej części manewrów na poligonie w Drawsku Pomorskim. Żołnierze mieli przerzucać na pole walki litewskie poddziały rozpoznawcze oraz wzywać lotnicze wsparcie ogniowe. – Bardzo silny wiatr i mocne zachmurzenie spowodowały, że dowództwo musiało zmienić przygotowany na ten dzień scenariusz działań – wyjaśnia mjr Michał Romańczuk z zespołu prasowego ćwiczenia „Steadfast Jazz 2013” Land Livex.

„Steadfest Jazz 2013” to największe ćwiczenie NATO od kilku lat. Jego gospodarzami są Polska, Litwa, Łotwa i Estonia. W morskiej części manewrów bierze udział 12 okrętów oraz uczestniczą dwa śmigłowce i dwa samoloty (wojskowy i cywilny), które reprezentują dziewięć państw. Siłami morskimi kieruje Polak – kmdr Mariusz Kościelski. Marynarka Wojenna RP wystawiła do udziału w ćwiczeniu cztery okręty, a także dwa śmigłowce.

ŁZ, KW

autor zdjęć: Piotr Leoniak

dodaj komentarz

komentarze


Pokazali bojowego ducha
 
WAM wraca po latach
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Bezkonkurencyjni kierowcy z DGW
Tarcza Wschód – odstraszanie i obrona
Polki pobiegły po srebro!
Podróż po AWACS-ie
NATO on Northern Track
By Polska była bezpieczna
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
WAT-owskie eksperymenty na ISS
Flota Bayraktarów w komplecie
Ameryka daje wsparcie
Wszystkie misje AWACS-a
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Dodatkowe siły do ochrony granicy
Najmłodsi artyści Wojska Polskiego
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Nowe zadania szefa SKW
Broń Hitlera w rękach AK
Honor weteranom misji!
They Will Check The Training Results in Combat
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
AGM-158B JASSM-ER dla lotnictwa
Hełmy – nowoczesne i na miarę
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Żołnierz ranny na granicy z Białorusią
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Piedimonte – samobójcza misja
„Ryś” z laserem
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
„Pierwsza Drużyna” na start
Ratownicy na medal
Los infiernos picadores, czyli piekielni lansjerzy
Po śladach polskich bohaterów
Pociski artyleryjskie dla Ukrainy
Centrum Szkolenia WOT świętuje
Cień atomowej zagłady
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Ostatnia droga Pileckiego
Przysięga w Limanowej
Nie szpital, a instytut
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Mobilne dowodzenie
„Grand Quadriga ‘24”
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Serwis K9 w Polsce
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
Szachownice nie dotarły nad Finlandię
Wojna w świętym mieście, epilog

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO