moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Szpilki zamienić na kamasze

Człowiek szybko się przyzwyczaja do codziennego życia, a tu nagle trzeba wstać zza biurka, zamienić sukienkę na mundur, szpilki schować, a z szafy wyciągnąć wojskowe buty. Czy to jest trudne? Tak. Ale jednocześnie bardzo ciekawe – mówi szer. Sabina Łątka. Razem z 56 innymi żołnierzami Narodowych Sił Rezerwowych ćwiczy właśnie na poligonie w Żaganiu.


Na pierwszy rzut oka dzieli ich niemal wszystko. Ona jest filigranową blondynką, on wysokim, solidnie zbudowanym mężczyzną. Ona przez dziesięć lat jako terapeutka zajmowała się niepełnosprawnymi intelektualnie dziećmi. On pracuje w handlu – jest regionalnym kierownikiem sprzedaży w jednej z wrocławskich firm, a także instruktorem nauki jazdy. Dla niej armia to nowość, on ma za sobą zasadniczą służbę wojskową w 18 Batalionie Powietrznodesantowym i 29 skoków ze spadochronem. – Służba w armii zawodowej to moje niespełnione marzenie – mówi.

Tak różne życiorysy i plany zawodowe nie są przeszkodą, by 31-letnia szer. Sabina Łątka i 39-letni st. szer. Rafał Domitrz znaleźli się w jednej drużynie Narodowych Sił Rezerwowych. Wchodzi ona w skład 4 kompanii 22 Karpackiego Batalionu Piechoty Górskiej i ćwiczy właśnie na poligonie w Żaganiu.


W szkoleniu bierze udział przeszło 500 żołnierzy. Wśród nich 57 ochotników rezerwy. Pojechaliśmy zobaczyć, jak sobie radzą.

W lesie, gdzie ćwiczą, słychać komendy i nawoływania. Kilku żołnierzy siedzi między drzewami przy kolejowym nasypie, twarze mają zasłonięte albo pomazane błotem, mundury i hełmy poprzetykane gałązkami i liśćmi. To pełen kamuflaż. – Dziś ich zadaniem było zajęcie tak zwanego rejonu wyjściowego, okopanie się i zamaskowanie – tłumaczy st. kpr. Grzegorz Bandera, kierownik ćwiczeń. Żołnierze czekają na sygnał do wyjścia w pole. Reszta pilnuje obozu i przesyła pozostałym sygnał, gdy ktoś znajdzie się w jego pobliżu.

Niedaleko kolejna drużyna zajęła miejsca na skraju niewielkiej polanki. Żołnierze klęczą i celują w niebo z karabinów. Na sygnał dowódcy strzelają w niebo. W ten sposób mają się bronić przed ewentualnym atakiem, który z powietrza przypuści np. śmigłowiec. Na razie na sucho, bez amunicji. Ale w planie szkolenia jest także strzelanie, rzut granatem czy charakterystyczny dla piechoty marsz z ubezpieczeniem.

Podobne szkolenia odbywają się dwa razy w roku. To potrwa jeszcze przez kilka dni. Żołnierze przyznają, że to ciężka praca.  – Pobudkę mamy o wpół do szóstej rano, potem toaleta, śniadanie i w pole – opowiada st. szer. Domitrz. Szkolenie – z przerwą na obiad – trwa do wieczora. – Dla mnie to nie nowość. Byłem już na kilku szkoleniach. Otrzymałem też propozycje, by wstąpić do armii – przyznaje Domitrz.


Szer. Łątka ma za sobą przygotowanie w poznańskim Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych. Na poligon przyjechała po raz pierwszy. Jak przyznaje, początki są trudne. – Trzeba narzucić sobie dyscyplinę, funkcjonować według ściśle określonych reguł, słuchać rozkazów, słowem: wejść w typowo męski świat – mówi i dodaje, że chyba najtrudniejsze okazały się dla niej długie marsze. – Jednego dnia siedzi się za biurkiem, w sukience, a następnego trzeba założyć ciężkie wojskowe buty, przygotować się na zmęczenie i ból – podkreśla. Swojego wyboru jednak nie żałuje. – Można tutaj spotkać wspaniałych ludzi – zaznacza. W podobnym tonie wypowiada się st. szer. Domitrz. – Kiedy przyjeżdżam do domu i zrzucam mundur, niemal natychmiast zaczynam odliczać dni do następnego szkolenia – mówi.

Narodowe Siły Rezerwowe zostały powołane do życia w 2010 roku. Tworzą je ochotnicy, którzy przeszli rekrutację i podpisali z armią kontrakt. Mają przydział do określonej jednostki i mogą być wezwani do służby w przypadku zagrożenia militarnego czy klęsk żywiołowych. NSR są wzorowane na amerykańskiej Gwardii Narodowej.Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: Łukasz Zalesiński

dodaj komentarz

komentarze

~scooby
1384418460
Właściwie umundurowany Żołnierz podlega na froncie i w niewoli ( teoretycznie) konwencjom międzynarodowym. Nie kompletnie umundurowany może zostać w czasie wojny potraktowany jak zwykły wojenny bandyta ( również przez uzbrojonego cywila) . Nie wszyscy to rozumieją ... .
DB-A6-73-01
~scooby
1384364700
~Ryba - symbole narodowe- ustawowo chronione oraz mundur. muszą być szczególnie szanowane. Nie jestem zwolennikiem stosowania "erzaców" bezrefleksyjnie. Muszą być szczególne przesłanki. Bardziej pomniejszałby je niż zmieniał kolor. Flaga jest biało czerwona a nie zielono - bardziej zielona. Dla Żołnierza obligatoryjny kolor albo wcale np. jedna mała w dyskretnym miejscu.
DB-A6-73-01
~ja
1384290060
Sprzęt z końca 20wieku. Wróg szybko ich znajdzie dysponując znacznie nowocześniejszym sprzętem zanim oddadzą pierwszy strzał
9B-5F-36-A3
~Ryba
1384268460
Scooby Rozumiem, że według Ciebie flagi w kolorach maskujących powinni nosić tylko komandosi?
B9-55-E5-8E
~koros
1384266660
Jeżeli chodzi o tytuł artykułu - lepiej nie...
46-C5-37-D0
~scooby
1384256580
Symbol narodowy na ramieniu powinien mieć stosowny kolor do prestiży, stąd kolor dla (Żołnierza z wyłączeniem misji) stonowany dla Jednostek specjalnych i innych. .
DB-A6-73-01

WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
 
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Wojna w świętym mieście, część druga
Głos z katyńskich mogił
NATO on Northern Track
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Optyka dla żołnierzy
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Zachować właściwą kolejność działań
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Kolejne FlyEle dla wojska
Ocalały z transportu do Katynia
Strażacy ruszają do akcji
Prawda o zbrodni katyńskiej
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Charge of Dragon
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Szarża „Dragona”
Sprawa katyńska à la española
Zmiany w dodatkach stażowych
Odstraszanie i obrona
Szpej na miarę potrzeb
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
NATO na północnym szlaku
Rakiety dla Jastrzębi
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
25 lat w NATO – serwis specjalny
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Mundury w linii... produkcyjnej
Front przy biurku
Barwy walki
Zbrodnia made in ZSRS
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
V Korpus z nowym dowódcą
Ramię w ramię z aliantami
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Wojna w świętym mieście, epilog
Święto wojskowego sportu
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Przygotowania czas zacząć
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Na straży wschodniej flanki NATO

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO