moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Zmiany w KGŻW

Dotychczasowy szef Zarządu Prewencji płk Krzysztof Drzymalik przekazał obowiązki płk. Marcinowi Fitasowi, który od 2007 roku dowodził Oddziałem Specjalnym Żandarmerii Wojskowej w Warszawie.


Uroczystość przekazania obowiązków odbyła się 12 listopada w obecności komendanta głównego ŻW gen. dyw. dr. Mirosława Rozmusa, kierowniczej kadry KGŻW oraz żołnierzy i pracowników pionu prewencji.
 
– Pułkownik Marcin Fitas, będąc komendantem Oddziału Specjalnego ŻW w Warszawie, dał się poznać jako doskonały dowódca i żołnierz. Przez 6 i pół roku mogliśmy obserwować, jak sformowany w 2004 roku warszawski oddział specjalny rośnie w siłę i staje się wizytówką nie tylko naszej formacji, ale również Sił Zbrojnych RP – powiedział gen. dyw. dr Mirosław Rozmus.

Komendant główny ŻW, dziękując przechodzącemu do rezerwy płk. Krzysztofowi Drzymalikowi za rzetelną, pełną zaangażowania i profesjonalizmu służbę, zapewnił, że wysoko powieszona przez oficera poprzeczka nie zostanie obniżona, a tak ambitny i uhonorowany żołnierz, jakim jest płk Fitas, z pewnością odniesie sukces na nowym stanowisku służbowym.

Podczas uroczystości komendant główny gen. dyw. dr Mirosław Rozmus wręczył również akt mianowania na stanowisko zastępcy szefa Zarządu – szefa Oddziału Prewencji płk. Wojciechowi Łomnickiemu, dotychczasowemu szefowi Oddziału Profilaktyki.

Uroczystość wyznaczenia na stanowisko szefa Zarządu Prewencji poprzedziła zbiórka z okazji przekazania obowiązków komendanta Oddziału Specjalnego Żandarmerii Wojskowej w Warszawie.

Na placu apelowym MOŻW płk Marcin Fitas przekazał dowodzenie warszawskim oddziałem specjalnym ppłk. Tomaszowi Szoplikowi – zastępcy komendanta OSŻW w Warszawie.

Pułkownik Marcin Fitas urodził się 31 października 1972 roku w Szczytnie. Jest absolwentem Wyższej Oficerskiej Szkoły Wojsk Zmechanizowanych we Wrocławiu, Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, Uniwersytetu Warszawskiego oraz Akademii Obrony NATO w Rzymie.
Do czynnej służby wojskowej powołany został w 1991 roku. Od początku kariery wojskowej związany z Żandarmerią Wojskową. Służbę rozpoczął na stanowisku dowódcy plutonu w Szkole Podoficerów Służby Zasadniczej Żandarmerii Wojskowej w Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych i Logistyki w Poznaniu. Był dowódcą plutonu i kompanii w Oddziale Żandarmerii Wojskowej Garnizonu Stołecznego Warszawa. Służył również Komendzie Głównej Żandarmerii Wojskowej w Pionie Prewencji i Wydziale Operacji Bieżących. W latach 2005−2007 został wyznaczony na stanowisko zastępcy komendanta Oddziału Specjalnego Żandarmerii Wojskowej w Mińsku Mazowieckim. 19 kwietnia 2007 roku został komendantem Oddziału Specjalnego ŻW w Warszawie.

Trzykrotnie służył w Polskich Kontyngentach Wojskowych. W 2003 roku był pełnomocnikiem dowódcy ds. Żandarmerii Wojskowej w Siłach Stabilizacyjnych w Republice Bośni i Hercegowiny. W grudniu 2005 roku objął stanowisko zastępcy dowódcy batalionu manewrowego w PKW w Republice Bośni i Hercegowiny. Od października 2010 roku do maja 2011 roku pełnił funkcję doradcy dowódcy PKW w Afganistanie ds. szkolenia afgańskich sił bezpieczeństwa

15 sierpnia 2013 roku płk Fitas został uhonorowany przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego Krzyżem Komandorskim Orderu Krzyża Wojskowego. To najwyższe odznaczenie wojskowe zostało przyznane płk. Fitasowi za wzorową współpracę z dowódcą w czasie działań bojowych przeciwko aktom terroryzmu podczas użycia Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej poza granicami państwa w czasie pokoju.

Źródło: Sylwia Guzowska

PZ

autor zdjęć: Sylwia Guzowska

dodaj komentarz

komentarze


Szczyt NATO już w poniedziałek
 
Afganistan: powrót do domu
Afganistan. Czas wracać do domu
Pierwsza mistrzyni Wojska Polskiego!
Polskie firmy zbrojeniowe łączą siły
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Krajowa zbrojeniówka – w dołku czy na szczycie?
Polskie F-16 gotowe na Islandię
Podejmij wyzwanie razem z weteranem!
Podwodne centrum przyszłości
Combining Two Worlds
Kat Matejki, czyli prawda i mity bitwy pod Grunwaldem
„Zginęli, bo byli Polakami”
Żołnierze GROM-u uczą studentów WAT-u skoków ze spadochronem
Rusza PKW Islandia
Szczyt NATO o zagrożeniach dla bezpieczeństwa
Abrams – czołg z najwyższej półki
„Krwawa niedziela” na Wołyniu
26 medali żołnierzy na mistrzostwach Polski
Groty dla proobronnych
Abramsy dla 1 Brygady
Wojsko pomaga powodzianom w Małopolsce
Sukcesy żołnierzy na AFN
Lufy prosto z Huty
Trzynasty tytuł mistrza Polski „Machałka”!
Pancerniacy ruszają na Łotwę
Polak najlepszym podoficerem NATO
Javelin gwarantuje skuteczność
Pałac Saski znów stanie w stolicy?
Terytorialsi pomagają poszkodowanym w powodziach
Nagroda nie tylko od dowódcy
Wisła i Narew w Sejmie
Wilki znów na Mazurach
Kat warszawskiego getta przed sądem
Kontyngent do zmiany
Rozwój i wyzwania wojskowej logistyki
Desantowanie z transportowego giganta
Wyścig zbrojeń nie ustaje
„Kobra ’21”, czyli rozpoznanie specjalsów
Nowe książeczki wojskowe
Psy (w) WOT
Ankona – bitwa po polsku
Kurs na dyplomację
Podwodne rozpoznanie i ratunek
Co ze sprawdzianem z WF?
Żołnierze bez testów z WF-u
Chorwaci uczą się od polskich pilotów
Jutro otwarcie igrzysk olimpijskich w Tokio
Wybierz Wydarzenie Historyczne Roku 2020
Stalowy człowiek
Lato w wojskowym klimacie
Będzie więcej szkoleń z pierwszej pomocy
Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu
V-2 leci do aliantów
Polscy żołnierze polecą na Islandię
Wiosłują dla Emily
Course on Diplomacy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO