moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Polska delegacja mówi NIE w Brukseli

Polska nie zgodziła się na przyjęcie projektu wniosków, jaki wczoraj mieli zaakceptować ministrowie obrony oraz spraw zagranicznych państw UE. Zablokowany przez Polaków dokument dotyczył unijnej polityki zbrojeniowej. Ale – jak mówią polscy politycy – nie odpowiadał interesom naszego przemysłu obronnego.


Wczoraj w Brukseli odbyło się posiedzenie szefów resortów obrony i spraw zagranicznych państw należących do Unii Europejskiej. Rozmowy dotyczyły m.in. przygotowań do szczytu Rady Europejskiej, który ma być poświęcony strategii obronnej UE. Jednym z tematów posiedzenia Rady będzie kwestia poprawy konkurencyjności przemysłu obronnego w Europie. W poniedziałek ministrowie mieli przyjąć wstępne propozycje, jak poprawić konkurencyjność Europejskiej Bazy Przemysłowo-Technologicznej (EDTIB), ale przy uwzględnieniu różnego poziomu rozwoju krajowych przemysłów obronnych. Byłyby one wskazówką dla szefów państw, którzy wezmą udział w grudniowym szczycie Rady.

– Zablokowaliśmy przyjęcie projektu wniosków w trosce o bezpieczny rozwój naszego przemysłu obronnego – tłumaczył Radosław Sikorski, szef polskiej dyplomacji. Według niego w dokumencie miały się znaleźć zapisy, które nie odpowiadały polskim interesom.

Chodzi o punkt, dotyczący programu konsolidacji europejskiego przemysłu zbrojeniowego. Zakłada on, że do projektu mogą dołączyć jedynie państwa, które mają silnie rozbudowany sektor obronny. To wyklucza udział w konsolidacji krajów mniejszych, takich jak Polska czy Bułgaria. W praktyce taki zapis oznaczałby, że większość zamówień na uzbrojenie dostawałyby firmy, które już mają silną pozycję na rynku. – Takie postawienie sprawy budzi napięcia, bo państwa duże nie widzą wielkiej potrzeby dzielenia się z innymi – mówił Tomasz Siemoniak, szef MON.

Polscy dyplomaci zabiegali, by w unijnym dokumencie zapisać gwarancje, że koncern zbrojeniowy, który wygra przetarg zobowiąże się do produkcji części sprzętu w kraju, z którym podpisał kontrakt na dostawę uzbrojenia. Polską inicjatywę poparły Rumunia i Bułgaria. – Wydaje się nam, że propozycja odzwierciedla „unijnego ducha”, bo przecież Unia z założenia ma traktować równo wszystkich swoich członków. Dlatego chcemy, by europejski przemysł rozwijał się w sposób zrównoważony – podkreślał Siemoniak.

Szef MON dodał, że polski budżet obronny jest jednym z najwyższych w UE. Co więcej, w ciągu najbliższej dekady Polska zainwestuje miliardy złotych w modernizację armii. Ale – jak zaznaczał – powinny na tym skorzystać nasze przedsiębiorstwa obronne. – Skoro mamy zamiar wydać tyle pieniędzy, to chcemy, by część z tej sumy zasiliła krajowy przemysł – zaznaczył minister Siemoniak. I dodał: – Jeżeli rozpisane przez nas przetargi będą wygrywały europejskie firmy, np. EADS, to oczekujemy, że w Polsce powstanie zakład produkujący podzespoły, a my dostaniemy 1-2 proc. udziału w tych zakładach. Dzięki temu będziemy mieć głos w dużym EADS-ie. Obawiamy się, że w przeciwnym wypadku naszemu przemysłowi grozi to, że będzie wykupiony lub upadnie.

Jedną z propozycji, dotyczącą wzmocnienia unijnego przemysłu zbrojeniowego, jest wprowadzenie możliwości dotowania ze środków publicznych małych i średnich przedsiębiorstw z branży obronnej. Na wsparcie nie mogłyby jednak liczyć zakłady państwowe. Takie rozwiązanie nie spodobało się polskim politykom, gdyż większość naszych firm obronnych należy do skarbu państwa.

Podczas wczorajszego spotkania szefów obrony i spraw zagranicznych UE rozmawiano także o projektach wielonarodowych i zacieśnianiu współpracy w dziedzinach wskazanych przez Europejską Agencję Obrony (EDA – to agencja, która koordynuje unijnymi programami badawczo-technicznymi). Projekty te wpisują się w plany modernizacyjne polskiej armii. Chodzi np. o bezzałogowe systemy latające – w tej sprawie minister Tomasz Siemoniak podpisał przygotowany przez EDA list intencyjny. Dokument podpiszą dziś pozostali ministrowie obrony UE. Polska jest zainteresowana również współpracą w wielonarodowych projektach dotyczących cyberobrony i łączności satelitarnej. Ważnym tematem wspólnej polityki bezpieczeństwa i obrony są Grupy Bojowe UE oraz perspektywa zwiększenia ich użyteczności.

Bezpośrednio po zakończeniu sesji Rady ds. zagranicznych odbyło się spotkanie polskiego ministra obrony z wiceministrem obrony Wielkiej Brytanii. Tomasz Siemoniak i George Murlison rozmawiali o dwustronnej współpracy wojskowej oraz o przedsięwzięciach, które przyczynią się do rozwoju kontaktów bilateralnych.

Źródło: MON

JT

autor zdjęć: ppłk Sławomir Ratyński

dodaj komentarz

komentarze

~scooby
1384957440
~HS - lepiej z mądrym " zgubić" .. .
DB-A6-73-01
~HS
1384954620
OFF TOPIC Scooby. Dają nam te 105 mld ale beneficjentami są Europejskie koncerny - przykład budowa dróg i autostrad chyba wiadomo, że (wybaczcie strzelam) 80-90 procent rynku do Colas Skanska Strabag itd. A maszyny na których produkuje się wyroby betonowe i inne też głównie pochodzą z zagranicy. Wiem coś o tym bo siedzę w maszynach. Tak więc spokojnie ponad połowa tu wpływa i wraca... i nie bądźmy naiwni - to jest główną ideą dopłat. Gdyby all miało tu zostać to nie było by wcale dotacji.
48-59-6E-4F
~scooby
1384940640
Dlaczego "droższa" Europa ,bo za 7 lat chce mieć dla Polski kolejne 105 .
DB-A6-73-01
~HS
1384938120
Scooby, własność prywatna jest ok o ile kapitał i zarząd pochodzi z danej z ojczyzny. Owszem, dla usa produkują prywatne firmy, ale są to jednak amerykanie firmy a właściwie koncerny i w gruncie rzeczy polegają na sobie a nie na państwie z zewnątrz. Tak więc są odcięci od nacisków i manipulacji. Poza tym, jest teraz okazja aby w Polsce zasiać ziarno pod jakikolwiek polski koncern. Inaczej mówiąc zgadzam się z tobą że kapitał może być prywatny ale powinien on być POLSKI.
48-59-6E-4F
~ja
1384898700
No, czas zacząć bronić interesów Polski! Tak trzymać!
DF-DD-99-74
~scooby
1384897320
~maniek - patrz globalnie a nie lokalnie. Uzbrojenie sprzedaje się na świecie a nie tylko w Europie. Kupujmy polskie, europejskie, amerykańskie, żydowskie. - adas - polska zbrojeniówka jest: nic nie warta - ciągle państwo dopłaca 2. Nie liczy się w europie i na świecie. Zawsze była czyjaś montownią. Czy przeszkadza Ci : Biedronka, Lidl, Tesco ,Auchan ? ~piotr - handluje z Niemcami i wież mi , że ich pojęcie jakości i usterki to u nas w ogóle problem byłby nie zauważony. 2. Znając niemiecki potencjał poradzą sobie z tymi usterkami. Dlaczego Puma a nie CV90 , bo są największym płatnikiem do kasy UE a my beneficjentem. http://wyborcza.pl/1,75477,14979049,Europarlament_zatwierdzil_nowy_budzet_UE__To_ostatnia.html 105,8 mld euro ile dostaliśmy od USA ? Ile od Izraela który sprzedał nam licencję na Kryla niewiele taniej niż Francja proponowała ? Francuzi powinni przyjechać i zapytać się nas czy warto dawać nam te 105 mld euro ?
DB-A6-73-01
~piotr
1384886940
BWP PUMA ale się uśmiałem. Lubie gości którzy uważają że jak coś jest niemieckie to znaczy najlepsze na świecie. Puma ma zbyt dużą wagę całkowitą co przekłada się na problemy z pływalnością i mobilnością , problemy z elektrofoniką itp. Mają tyle wad że jeszcze nie są przyjęte do służby. Ten wóz jest drogi i gówno warty.
21-B3-F0-F6
~adas
1384885140
Naiwniacy mogą sądzić, że jak zagraniczne koncerny wykupują polską zbrojeniówkę to przekażą technologię zainwestują miliardy. W takie cuda to ja nie wierzę . Raczej wykupują doprowadzą do upadłości i przejmą rynek zbytu, może zostania jakieś montownie dla pocieszenia.
21-B3-F0-F6
~maniek
1384884120
Niemcy i Francuzi chcą mieć monopol w Europie na wszystko, także na broń. Tylko, że monopol prowadzi do pogorszenia jakości. Dla nas korzystna jest rywalizacja Ameryki z Europą Zachodnią. Gdyby 10 lat temu w UE panował monopol to zamiast F 16 musielibyśmy kupić Mirage 2000. Czyli samolot o znacznie gorszym potencjale.
D7-27-FC-9D
~scooby
1384860660
~HS - 1. Wszystkie liczące się firmy zbrojeniowe na świecie są prywatne. 2. współczesny konflikt zbrojny rozstrzygnie sie w ciągu tygodnia a zakończy max w 3. Rosomaków w 1 miesiąc produkujemy 18 sztuk czy we wojnę może zrobią 36 szt - czyli ilość bez znaczenia. Dlatego w Europie powinien być jeden BWP - Puma . p.s. Dziwi mnie taki pogląd w państwie, które przez 50 lat przerabiało państwową własność.
DB-A6-73-01
~HS
1384858320
scooby co ty mówisz!? Prywatyzować zbrojeniówkę????? Przecież prywatyzacja to zacna i opłacalna idea ale tylko w czasie pokoju! A zbrojeniówka do kontrataku produkcyjnego musi przechodzić w czasie zagrożeń i już wojny - tego żaden obcy kapitał nie zagwarantuje. W tym wypadku tylko własność państwowa! PS podobnie powinno być z surowcami strategicznymi ale to już prawie inna historia...
48-59-6E-4F
~scooby
1384854180
Z jednej strony podskakujemy, ściskamy się i kroimy ten europejski tort 80 mld euro. A z drugiej wygrywaj a u nas przetargi firmy zbrojeniowe z poza europy ... .
DB-A6-73-01
~scooby
1384852920
Miło mieć ambicję ale same chęci to za mało. My jako kraj przez ostatnie 250 lat głównie okupowany nie mieliśmy i nie mamy własnego liczącego się przemysłu. Wszystko to odtwórcza praca licencyjna. Albo od Rosjan albo od innych (Patia) , stąd wnieśmy to co mamy. Dobitny przykład to Krab oraz Kryl - mając ciężarówkę , lufę od NEXT'era, polski system kierowania ogniem TOPAZ, oraz automat do ładowania z Raka - kupiona licencję od Żydów na Atmosa 2000. p.s. Nie wyważajmy otwierany drzwi. Nie ma czasu. i .... BWP.a
DB-A6-73-01
~scooby
1384851720
Istotną sprawą jest wymuszenie europejskości broń nuklearnej. W wypadku konfliktu z członkami z poza unii i użycia przez agresora tekowej wobec członka , zaatakowany miałby pełen dostęp do europejskiej broni. Anglia dzierżawi od USA LGM-30G Minuteman III nie widzę powodów by unia sfinansował i opracowała taki projekt dla wszystkich członków- Udział Francji był by tu decydujący. p.s. Albo bawimy się w tą integrację albo tylko kawa i ciastka.
DB-A6-73-01
~scooby
1384851300
Polska nie posiada liczącego się przemysłu zbrojeniowego i bez zewnętrznych technologi nie będzie miała. nie rozumiem tego uporu. Nie mamy nic do stracenia ale możemy zyskać. Dla mnie opór jest niezrozumiały raczej postrzegam to jako szansę. p.s. Koniecznie i szybko należy sprywatyzować polska zbrojeniówkę. Za długo jest to odwlekane.
DB-A6-73-01

Pamiętamy o bohaterach z Piedimonte
 
Polska wiktoria na Monte Cassino
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Serwis K9 w Polsce
Pływacy i maratończycy na medal
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Wioślarze i triatlonistka na podium
Na straży nieba
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
I zdobyliśmy!
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Wojna w świętym mieście, epilog
Uwaga, transformacja!
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojskowe Oscary przyznane!
Układ nerwowy Mieczników
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
Rajd ku czci saperów
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Mobilne dowodzenie
Szef MON-u: nie można oswajać się z wojną
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Flota Bayraktarów w komplecie
Gry wojenne w szkoleniu
Zmiany w dodatkach stażowych
Krwawa noc pośród puszczy
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Pytania o europejską tarczę
NATO on Northern Track
„Pierwsza Drużyna” na start
Ameryka daje wsparcie
Więcej hełmów dla żołnierzy
Po przeprawie ruszyli do walki
Polki pobiegły po srebro!
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Test współpracy dla bezpieczeństwa
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Armia Andersa w operacji „Honker”
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Zapraszamy na Festiwal
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Bohater odtrącony
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
W obronie wschodniej flanki NATO
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
MON o bezpieczeństwie szkoleń na poligonach
Jak zwiększyć bezpieczeństwo cywilów?
Pierwsi na oceanie
Dzień zwycięstwa. Na wolność Polska musiała czekać
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Mięśnie czy głowa, czyli jak przejść selekcję
Abramsy w pętli
Wyszkolenie sprawdzą w boju

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO